Katedra žurnalistiky


Deň otvorených dverí (video)

Fenomén 2023: Vojna a médiá

BRATISLAVA, 9. február 2023
Deviateho februára sa konal piaty ročník interdisciplinárnej kolokviálnej vedeckej konferencie Fenomén. „Fenomén má každý rok zaujímavé celospoločenské témy, výnimkou nie je ani piaty ročník, i keď, žiaľ, sa bude tentoraz venovať vojne,“ povedal na úvod konferencie profesor Marián Zouhar, dekan Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.   


DOD 2023: Môže byť novinárom každý?

BRATISLAVA, 28. január 2023
Deň otvorených dverí máme za sebou, prišlo viac ako 70 záujemcov o štúdium na katedre. 


SK DEJINY O HISTÓRII SLOVENSKEJ NOVINÁRČINY

BRATISLAVA, 19. január 2023
Populárno-náučná relácia SK DEJINY sa v dvoch častiach zamerala na dejiny slovenského novinárstva. Hosťami moderátora Ľubomíra Bajaníka boli Svetlana Hlavčáková, Danuša Serafínová a Adam Solga. V pokračovaní z 26. januára vystúpila Anna Sámelová so Zorou Hudíkovou z FMK UCM.


SPRAVODAJCA BBC: ŽURNALISTA DÁVA ĽUĎOM HLAS

BRATISLAVA, 6. december 2022
Na katedre prebehla diskusia s Nickom Thorpeom, spravodajcom BBC pre strednú Európu, a Zoranom Stevanovićom z UNHCR o žurnalistike, ľudskosti a nutnosti počúvať. Lucia Virostková pripravila so spravodajcom rozhovor pre Denník N.


Ako si nedať ukradnúť slobodné médiá?

BRATISLAVA, 10. november 2022
Katedra žurnalistiky pri príležitosti svojho sedemdesiateho výročia pokračuje v podujatiach. V spolupráci s Euractiv sa dňa 10. novembra konala odborná diskusia s názvom Ako si nedať ukradnúť slobodné médiá?


Katedra žurnalistiky oslavuje 70 rokov (1952 – 2022)

BRATISLAVA, 9. november 2022

V stredu 9. novembra sa na katedre žurnalistiky konala slávnostná konferencia pri príležitosti 70. výročia založenia. Vystúpili bývalí pedagógovia a študenti, s ktorými sme si zaspomínali na roky strávené na katedre. 


PRVÁCI NA KONFERENCII O MLADÝCH ĽUĎOCH V 21. STOROČÍ

BRATISLAVA, 24. 10. 2022
Pocit osamelosti u mladých ľudí za posledné tri roky narástol z pôvodných deväť na 36 %. V Európe si pre duševné problémy každý deň zoberú život traja mladí ľudia a faktor úzkosti sa po prvom roku COVID-u zvýšil päťnásobne. Ako chce Slovensko na tento alarmujúci stav reagovať? Odpovede sa snažili nájsť hostia diskusie Vizionári, organizovanej pri príležitosti Európskeho roka mládeže 2022. Na konferencii sa zúčastnili aj naši prváci.


Anna Sámelová v diskusiách v RTVS

BRATISLAVA, 14. a 17. 10. 2022
Anna Sámelová bola v uplynulých dňoch hostkou v diskusných reláciách v RTVS, v RTVS :24 v programe Interview (14. 10. 2022) a v programe K veci! v Rádiu Slovensko (17. 10. 2022). 


(C) Radovan Ondruš

Marcela Belianská mentorovala súťažné tímy hackerov

BRATISLAVA, 7. – 8. október 2022
Druhý októbrový víkend sa v Bratislave konal prvý hackathon zameraný na boj proti dezinformáciám. Organizovalo ho Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Počas dvojdňového hackovacieho maratónu hľadalo 12 súťažných tímov zložených z IT nadšencov, vývojárov, startupistov a študentov vhodné digitálne riešenia na boj s dezinformáciami a na podporu mediálnej gramotnosti.


Anna Sámelová v médiách o aktuálnej situácii

BRATISLAVA, 26. máj 2022
Anna Sámelová vystúpila vo viacerých programoch s vyjadreniami k aktuálnej spoločensko-politickej situácii. Druhého mája bola hosťkou v relácii Kontakty, 24. mája poskytla vyjadrenie k vzťahu politikov a masových médií v relácii K veci a 26. mája vystúpila v relácii Správy a komentáre.


Novinárska cena pre Luciu Virostkovú

BRATISLAVA, 19. mája 2022
V rámci Novinárskej ceny 2021 bola ocenená Lucia Virostková, ktorá spolu s kolegom z RTVS Adamom Bradom vytvorila najlepší audiovizuálny analyticko-investigatívny príspevok – reportáž s názvom Perpetuum mobile na škandály


Holandský novinár Jensma: Nesnažte sa byť hrdinami, buďte blízko pravde

BRATISLAVA, 27. apríl 2022
Riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková a holandský novinár Folkert Jensma v diskusii na pôde Katedry žurnalistiky porovnávali situáciu novinárov na Slovensku a v Holandsku po vražde novinára.


Študenti žurnalistiky na prednáške profesora Wolfganga Duchkowitscha

 

BRATISLAVA, 26. apríl 2022
V utorok 26. apríla sa v Rakúskom kultúrnom fóre uskutočnila prednáška profesora Wolfganga Duchkowitscha z Inštitútu pre žurnalistiku a komunikačné vedy vo Viedni, na ktorej sa zúčastnili študenti prvého a štvrtého ročníka Katedry žurnalistiky Univerzity Komenského v Bratislave. Hlavnou témou prednášky bolo „Ako vyzerá cesta univerzitného vzdelania k povolaniu žurnalista a žurnalistka“.


Prakticky o správach z Europarlamentu

BRATISLAVA, 25. apríl 2022
Prečo schvaľovanie zákonov v Európskej únii tak dlho trvá, kedy až tak dlho netrvá a čo by sa muselo zmeniť, aby tak dlho netrvalo aj bez pandémií, vojen a iných pohrôm. Aj takéto otázky zazneli na stretnutí prvákov magisterského štúdia so zástupcami Kancelárie Európskeho Parlamentu na Slovensku


Dvakrát čítaj, raz zalamuj

BRATISLAVA, 25. apríl 2022
Na hodinu redigovania zavítala grafička Viera Sabová, aby tretiakom vysvetlila základné nuansy vzťahu medzi novinárom a grafikom a priblížila im podstatu zalamovania textu.


(C) Linda Kleinová

Druhé miesto na Štúrovom pere pre časopis Pod čiarou

ZVOLEN, 22. - 23. 4. 2022
Slávnostné vyhodnotenie a rozborové semináre súťaže Štúrovo pero priniesli dobré správy pre celofakultný časopis Pod čiarou. V tomto ročníku súťaže získal časopis 2. miesto. 


Foto: Archív Z.S.

S UNHCR o moci médií počas utečeneckých kríz

BRATISLAVA, 5. apríl 2022
Katedra žurnalistiky odštartovala spoluprácu s  Úradom Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Na pilotnej prednáške, ktorú spoluorganizovala doc. Anna Sámelová, vystúpil hovorca regionálneho zastúpenia pre strednú Európu Zoran Stevanovic.


Naši študenti spolupracujú na Ukrajinských správach TA3 

BRATISLAVA, marec 2022
Tím študentov Yuliia Didyk, Dana Gorbunova a Vladyslav Yatskovyi spolu s Televíziou TA3 a ukrajinskými študentmi z FMK v Trnave odštartovali vysielanie ukrajinských správ, aby ich spoluobčania mali možnosť zorientovať sa na území Slovenska.