Stalo sa na katedre

2021

Večera s Havranom s doc. Annou Sámelovou

Prvého augusta 2021 bola docentka Anna Sámelová ako dlhoročná redaktorka, moderátorka i riaditeľka spravodajstva Slovenského rozhlasu hostkou Večere s Havranom na Jednotke RTVS pri príležitosti 95. výročia vzniku rozhlasového vysielania na Slovensku. 


Vyhodnotenie Štúrovho pera

BRATISLAVA, 24. jún 2021

V 27. ročníku celoslovenskej novinárskej súťaže pre stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero zaznamenala katedra viacero úspechov.


ŠVOK v znamení pandémie a silných spoločenských tém

28. apríl 2021, Bratislava

Na katedre sa konal ďalší ročník študentskej vedeckej odbornej konferencie, do ktorého sa zapojili študenti viacerých ročníkov spolu s 10 súťažnými prácami.


Študenti prvého ročníka sa zúčastnili prednášky s viedenským profesorom Wolfgangom Duchkowitschom

V utorok 13. apríla sa uskutočnila online prednáška profesora Wolfganga Duchkowitscha, pôsobiaceho na viedenskom Inštitúte pre žurnalistiku a komunikačné vedy, ktorý prijal pozvanie profesorky Danuše Serafínovej.

 

 

 


Redaktor, fotograf a grafik tvoria jeden tím

BRATISLAVA, 14. 4. 2021

Žurnalistický trojboj. Aj tak by sme mohli nazvať súlad textu, obrazu a zalomenia. Sú to spojené nádoby, ktoré keď sa rozpoja, obeťou sa stáva text, pretože čitateľa nezaujme. O práci a úlohách grafika v redakcii porozprávala študentom tretieho ročníka žurnalistiky Viera Sabová, grafická dizajnérka a bývalá artdirektorka týždenníka Žurnál.


Diskusia o televíznom trhu na Slovensku

BRATISLAVA, 9. marec 2021

Zmeny v redakciách po smrti Jána Kuciaka. Objektívnosť a umelá inteligencia verzus spravodajstvo. Koronavírus a fungovanie televízie. Aj to sú témy, ktorým sa 9. marca venovali moderátori a hostia v diskusii o televíznom trhu na Slovensku.

 

 


2020

Americká novinárka Shirley Smith: „Jedna z najťažších vecí je vedieť oddeliť novinára od zvyšku vašej bytosti“

BRATISLAVA, 29. 10. 2020 

Byť novinárkou v súčasnom svete je veľkou výzvou. Ešte väčšou výzvou však muselo byť stať sa ňou dávno pred tým, ako bola populárna téma rodovej rovnosti. O tom, aké bolo pracovať v sedemdesiatych rokoch minulého storočia ako žena


Ak by voľby v 1998 vyhral Mečiar, bola by to rovnaká katastrofa ako znovuzvolenie Trumpa

BRATISLAVA, 22. 10. 2020

Ako vnímal Mirek Tóda, ako prvovolič, situáciu v rozpoltenom Československu? Ako vášnivý čitateľ SME či poslucháč Slobodnej Európy považoval Slovensko za čiernu dieru a post-sovietsku provinciu. Výbuch auta novinára či únos prezidentovho syna niesla príchuť stredoázijskej krajiny a nie republiky v centrálnej Európe. Nie len o predrevolučných časoch prišiel porozprávať do online priestoru študentom žurnalistiky.

 

 

 


So študentmi diskutovala Agáta Staneková

BRATISLAVA, 8. 10. 2020

Ani obdobie korony a dištančnej výučby na katedre žurnalistiky nezabránilo zorganizovaniu diskusie so zaujímavým hosťom. Do virtuálneho priestoru zavítala vo štvrtok 8. októbra k študentom predmetu Zahraničnopolitická žurnalistika dlhoročná novinárka Agáta Staneková.


Comics Culture in Social Movement

BRATISLAVA, 20. 2. 2020

Katedra žurnalistiky spolu s organizáciou Otvorená Hra vo štvrtok usporiadala sociálno-kreatívny workshop sledujúci spoločenský kontext komiksu a pop-kultúry. Prezentujúcou bola newyorská aktivistka Shatia Strother.


Fenomén 2020

BRATISLAVA, 13. 2. 2020

Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave sa uskutočnil druhý ročník interdisciplinárnej vedeckej konferencie Fenomén s témou Komunity v mediálnom priestore.

<output>

BRATISLAVA, 13. 2. 2020

Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave sa uskutočnil druhý ročník interdisciplinárnej vedeckej konferencie Fenomén s témou Komunity v mediálnom priestore.

</output>

<output>

BRATISLAVA, 13. 2. 2020

Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave sa uskutočnil druhý ročník interdisciplinárnej vedeckej konferencie Fenomén s témou Komunity v mediálnom priestore.

</output>

<output>

BRATISLAVA, 13. 2. 2020

Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave sa uskutočnil druhý ročník interdisciplinárnej vedeckej konferencie Fenomén s témou Komunity v mediálnom priestore.

</output>


Kolokvium k životnému jubileu profesorky D. Serafínovej

Katedra žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave zorganizovala v piatok, 14. februára 2020, vedecké kolokvium pri príležitosti 70. narodenín profesorky Danuše Serafínovej. Pozvanie na kolokvium prijali bývalí i súčasní spolupracovníci Danuše Serafínovej, aby si spoločne a v jej prítomnosti pripomenuli míľniky jej vedeckého, výskumného i pedagogického života


DOD - Nájsť ten správny smer 

BRATISLAVA, január: V sobotu 25. januára sme mali Deň otvorených dverí pre záujemcov o štúdium z celého Slovenska i susedných krajín. Kľučka na katedre dostala zabrať.

2019


Ľuba Pajtinková diskutovala so študentmi

BRATISLAVA, november: Novinárka, ktorú nezastavil ani požiar, Ľuba Pajtinková pracovala celý život v printových médiách. V súčasnosti ju nájdete v denníku Plus JEDEN DEŇ. Nemýlite sa, ak sa nazdávate, že o skúsenosti nemá núdzu. Práve o manažovaní printového média prišla porozprávať študentom žurnalistiky.


CELOUNIVERZITNÝ DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

BRATISLAVA 5. 11. V rámci prvého ročníku celouniverzitného dňa otvorených dverí sa mohli záujemcovia o štúdium dozvedieť všetky potrebné informácie. Zástupcovia jednotlivých katedier im odpovedali na otázky v Moyzesovej sieni.

<output>BRATISLAVA 5. 11. V rámci prvého ročníku celouniverzitného dňa otvorených dverí sa mohli záujemcovia o štúdium dozvedieť všetky potrebné informácie. Zástupcovia jednotlivých katedier im odpovedali na otázky v Moyzesovej sieni. </output>


Mladí za zmenu - politická strana študentov žurnalistiky

BRATISLAVA, november - Žurnalisti založili politickú stranu Mladí za zmenu. Ide o fiktívnu politickú stranu študentov 4. ročníka. Tí mali v rámci predmetu Profesia hovorcu zorganizovať tlačovú konferenciu so všetkým, čo k nej patrí.


Tridsať rokov po – alebo, ako sa nám zmenila žurnalistika od Nežnej revolúcie?

BRATISLAVA 6. 11. Na katedre sa uskutočnila vedecká konferencia v rámci Týždňa vedy a techniky 2019. Jej témou boli premeny slovenskej žurnalistiky po Novembri 1989.


Vladimír Fatika o televíznom trhu


BRATISLAVA: V stredu 16. októbra prišiel na Katedru žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Vladimír Fatika, aby porozprával študentom prvého ročníka magisterského štúdia viac o tom, aké dôležité sú pre televízny trh výsledky sledovanosti.


Červený Hemingway očami Jozefa Leikerta

BRATISLAVA 24. apríl – Katedru žurnalistiky navštívil profesor, vyštudovaný archivár i žurnalistika a bývalý riaditeľ tlačového odboru niekdajšieho prezidenta Rudolfa Schustera, Jozef Leikert. >>>


Práce ŠVOK prekvapili podobným zameraním

BRATISLAVA 17. apríl – Dezinformácia, propaganda, hoax – to boli najčastejšie pojmy Študentskej vedeckej odbornej konferencie 2019. >>>


Úprava textu v praxi

BRATISLAVA 4. apríl – O tom, ako funguje redigovanie v printových médiách, prišiel študentom tretieho ročníka porozprávať novinár a vrcholový manažér Martin Podstupka. >>>


Prednáška prof. Wolfganga Duchkowitscha v Rakúskom Kultúrnom fóre

BRATISLAVA 26. marec – poslucháči žurnalistiky z FiF UK v Bratislave zúčastnili prednášky prof. Wolfganga Duchkowitscha z Institut für Publizistik und Kommunikationswissenschaft Viedenskej univerzity. Uvedená akcia má vďaka podpore Rakúskeho Kultúrneho fóra dlhoročnú úspešnú tradíciu. Predmetom tohoročnej prednášky bolo „Všeobecné blaho a verejnoprávny rozhlas“.


Čo dnes znamená investigatívna žurnalistika

BRATISLAVA 21. február – Na katedre žurnalistiky prednášal profesor Johannes Ludwig na tému – Čo dnes znamená investigatívna žurnalistika.


Konferencia Fenomén 2019

Bratislava 14. február 2019 – Zorganizovali sme prvú konferenciu o súčasnej profesionálnej žurnalistike


Študenti s ministrom Pompeom

Bratislava, február – Slovensko navštívil minister zahraničných vecí USA, Michael R. Pompeo. Stretol sa s premiérom, prezidentom aj ministrom zahraničia, ale diskutoval aj so študentmi na tému demokracie, slobody a víťazstva nad komunizmom.


Nové multimediálne štúdio na katedre žurnalistiky

BRATISLAVA 28. január – Študenti Katedry žurnalistiky FiF UK sa môžu v letnom semestri tešiť na funkčné a moderné multimediálne štúdio.


Otvárali sme dvere

BRATISLAVA 26. január – Poslednú januárovú sobotu sme záujemcom ukázali katedru a povedali im, čo ich čaká, ak sa rozhodnú u nás študovať.


2018


Hovorca musí vedieť počúvať

BRATISLAVA 11. december – Vo funkciách hovorcov nájdeme mnohých bývalých novinárov. Príkladom takého novinára, ktorého viac zaujala profesia hovorcu, je aj súčasný riaditeľ odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a predseda Asociácie hovorcov Slovenska Vladimír Machalík, ktorý diskutoval so študentami o vlastnostiach kvalitného hovorcu.


Najdôležitejšia je spätná väzba, tvrdí Ian Johnson

BRATISLAVA 4. december – Novinár a spisovateľ Ian Johnson rozprával študentom Katedry žurnalistiky o svojich novinárskych začiatkoch aj o živote v Číne, čo mu nakoniec prinieslo Pulitzerovu cenu. >>>


Päťstomiliónový trh: V čom spočíva kúzlo dát?

BRATISLAVA 21. november – Prečo je dôležité poznať potreby diváka? Aj o tom hovorila odborníčka na televízny vývoj a výskum Darina Kyselová, ktorá navštívila našu katedru. >>>


Študenti žurnalistiky UK navštívili redakcie amerických novín

Študenti bratislavskej katedry žurnalistiky navštívili Spojené štáty americké v rámci projektu Mladí ľudia vo svete alternatívnych faktov. V USA viedli rozhovory s investigatívnymi novinármi a zisťovali, ako sa dá proti falošným správam, dezinformáciám a propagande bojovať. >>>


Osmičkové roky: Konferencia žurnalistov

BRATISLAVA 7. november – V rámci Týždňa vedy a techniky Slovenska 2018 sa na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského uskutočnila vedecká konferencia s názvom Osmičkové roky a ich odraz v slovenskej žurnalistike.


Mária Stanková ocenená Literárnym fondom

BRATISLAVA 12. jún – Literárny fond v Zichyho paláci udeľoval ceny spisovateľom za pôvodnú literatúru za rok 2017. V rámci Ceny Ivana Kraska za najlepší debut, ktorá sa udeľuje od roku 1955 a jej prvým laureátom bol Milan Rúfus, prémiu získala naša kolegyňa Mária Stanková za svoju zbierku poviedok LottiNElásky. >>>


Ocenený Peter Kubínyi

BRATISLAVA 10. máj – Literárny fond v Bratislave 10. mája 2018 ocenil Novinársku tvorbu v roku 2017. Do súťaže o Výročnú cenu, ktorú vyhlasuje Výbor Sekcie pre žurnalistiku a novinársku fotografiu, sa prihlásilo 130 súťažiacich s počtom 265 príspevkov. V tomto množstve príspevkov bodoval aj náš kolega Peter Kubínyi, ktorý si odniesol Prémiu za novinársku tvorbu v roku 2017 v kategórii publicistika za reportáže Muránska Venuša bola chlap, Jeruzalem v Kežmarku a Tekovský paradox. >>>


Študenti na návšteve OSN vo Viedni

Bratislava 26. apríl - Študenti prvého a druhého ročníka žurnalistiky navštívili v rámci predmetu Globálne výzvy (nielen) pre žurnalistov jednu zo štyroch centrál OSN, ktorá sa nachádza vo Viedni. Cieľom študijnej cesty bolo predstaviť budúcim novinárom činnosť tejto medzinárodnej organizácie  a zároveň im sprostredkovať stretnutie s predstaviteľmi mediálnych oddelení viacerých organizácií a agentúr OSN a ukázať možnosti, ktoré im OSN ponúka. >>>


„Novinárom by malo byť prirodzené nedehonestovať iných ľudí.“

BRATISLAVA 18. apríl – Katedru navštívil šéf spravodajstva televízie Mar-kíza, Tibor Mattyašovský. Témou besedy, bola novinárska etika a jej (ne)dodržiavanie v spravodajských reláciách. Šéf spravodajstva na úvod študentom objasnil proces tvorby večerného spravodajstva od rannej porady a výberu témy až po odvysielanie príspevku v Televíznych novinách. >>>

Tibor Mattyašovský: „Novinárom by malo byť prirodzené nedehonestovať iných ľudí.“


Veronika Homolová Tóthová: Dobrý človek nespochybňuje utrpenie iných ľudí

BRATISLAVA 3. apríl – Katedru žurnalistiky navštívila Veronika Homolová Tóthová, autorka bestselleru Mengeleho dievča. Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory, pokusy lekárskeho tímu doktora Mengeleho a ušla z pochodu smrti. To je príbeh pani Violy, z ktorého sa stal slovenský bestseller. >>>

<output>Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory, pokusy lekárskeho tímu doktora Mengeleho a ušla z pochodu smrti. To je príbeh pani Violy, z ktorého sa stal slovenský bestseller. Kniha Mengeleho dievča vyšla v roku 2016. Vtedy ešte ani sama autorka netušila, koľko čitateľov si táto kniha získa. Veronika Homolová Tóthová prináša prostredníctvom spomienok Violy Stern Fischerovej príbeh o ľudskom nešťastí, ale aj o sile a odvahe, ktorý by nemal zostať v zabudnutí.</output>


Moderátor RTVS Ľubomír Bajaník získal ocenenie Osobnosť televíznej obrazovky

<output>Osobnosť televíznej obrazovky </output>

BRATISLAVA 17. marec – Moderátor RTVS a náš kolega na katedre žurnalistiky Ľubomír Bajaník získal ocenenie Osobnosť televíznej obrazovky OTO 2017, v kategórii Moderátor spravodajstva. Gratulujeme a prajeme veľa ďalších úspechov.


Investigatívna žurnalistika potrebuje viac priestoru

Vražda investigatívneho žurnalistu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej spojila médiá. Na diskusii Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu sa na tom zhodla trojica slovenských novi-nárok. Podľa reportérky RTVS Oľgy Bakovej, redaktorky televízie JOJ Veroniky Homolovej Tóthovej a investigatívnej novinárky týždenníka Trend Zuzany Petkovej je Kuciakova smrť pre novinársku obec veľkou stratou. >>>


Prišlo viac ako deväťdesiat záujemcov o štúdium

BRATISLAVA 27. január – Na Deň otvorených dverí na Katedre žurna-listiky Filozofickej fakulty UK zavítalo vyše deväťdesiat záujemcov o štúdium. >>>


Neveríme fake news

BRATISLAVA január – Študenti Katedry žurnali-stiky mali možnosť zúčastniť sa pilotného projektu s novinárkami Deborah Nelson a Sandrou A. Banisky, ktoré sprevádzali americkí študenti z Marylandskej univerzity. >>>