Stalo sa na katedre

2023

Hriechy novinárov. Diskusia s Martinom Podstupkom

BRATISLAVA, 28. marca 2023
O chybách a prešľapoch v médiách diskutovali študenti našej katedry s novinárom a editorom Martinom Podstupkom.


W. Duchkowitsch: Autori bulváru v mojich očiach nie sú novinári

BRATISLAVA, 21. marca 2023
Už takmer dvadsať rokov trvajúca tradícia spolupráce medzi Katedrou žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského a Inštitútom pre publicistiku a vedu o komunikácii vo Viedni sa dočkala ďalšieho pokračovania. Profesor Wolfgang Duchkowitsch opäť zavítal do Bratislavy, aby v utorok 21. marca, v Rakúskom Kultúrnom fóre, študentom prvého a druhého ročníka bakalárskeho stupňa priblížil vývoj rakúskych médií v 20. storočí. Posledný raz bola hlavným strojcom spolupráce profesorka Danuša Serafínová, od budúceho roka štafetu preberie doktor Ľubomír Bajaník.


Pocta katedre: navštívil nás profesor Andrej Tušer

BRATISLAVA, 6. marca 2023

Pondelkovú výučbu 6. marca študentom štvrtého ročníka spestril vzácny hosť. Na vyučovaciu hodinu Osobnosti publicistiky 2 zavítal profesor Andrej Tušer.


DOD 2023: Môže byť novinárom každý?

BRATISLAVA, 28. január 2023

Deň otvorených dverí máme za sebou, prišlo viac ako 70 záujemcov o štúdium na katedre. 


2022

Spravodajca BBC: Žurnalista dáva ľuďom hlas

BRATISLAVA, 6. december 2022

Na katedre prebehla diskusia s Nickom Thorpeom, spravodajcom BBC pre strednú Európu, a Zoranom Stevanovićom z UNHCR o žurnalistike, ľudskosti a nutnosti počúvať


Katedra žurnalistiky oslavuje 70 rokov (1952 – 2022)

BRATISLAVA, 9. november 2022

V stredu 9. novembra sa na katedre žurnalistiky konala slávnostná konferencia pri príležitosti 70. výročia založenia. Vystúpili bývalí pedagógovia a študenti, s ktorými sme si zaspomínali na roky strávené na katedre.


PRVÁCI NA KONFERENCII O MLADÝCH ĽUĎOCH V 21. STOROČÍ

BRATISLAVA, 24. 10. 2022

Pocit osamelosti u mladých ľudí za posledné tri roky narástol z pôvodných deväť na 36 %. V Európe si pre duševné problémy každý deň zoberú život traja mladí ľudia a faktor úzkosti sa po prvom roku COVID-u zvýšil päťnásobne. Ako chce Slovensko na tento alarmujúci stav reagovať? Odpovede sa snažili nájsť hostia diskusie Vizionári, organizovanej pri príležitosti Európskeho roka mládeže 2022. Na konferencii sa zúčastnili aj naši prváci.


Marcela Belianská mentorovala súťažné tímy hackerov

BRATISLAVA, 7. – 8. október 2022
Druhý októbrový víkend sa v Bratislave konal prvý hackathon zameraný na boj proti dezinformáciám. Organizovalo ho Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Počas dvojdňového hackovacieho maratónu hľadalo 12 súťažných tímov zložených z IT nadšencov, vývojárov, startupistov a študentov vhodné digitálne riešenia na boj s dezinformáciami a na podporu mediálnej gramotnosti.


Holandský novinár Jensma: Nesnažte sa byť hrdinami, buďte blízko pravde

BRATISLAVA, 27. apríl 2022
Riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková a holandský novinár Folkert Jensma v diskusii na pôde Katedry žurnalistiky porovnávali situáciu novinárov na Slovensku a v Holandsku po vražde novinára.


Študenti žurnalistiky na prednáške profesora Wolfganga Duchkowitscha

BRATISLAVA, 26. apríl 2022
V utorok 26. apríla sa v Rakúskom kultúrnom fóre uskutočnila prednáška profesora Wolfganga Duchkowitscha z Inštitútu pre žurnalistiku a komunikačné vedy vo Viedni, na ktorej sa zúčastnili študenti prvého a štvrtého ročníka Katedry žurnalistiky Univerzity Komenského v Bratislave. Hlavnou témou prednášky bolo „Ako vyzerá cesta univerzitného vzdelania k povolaniu žurnalista a žurnalistka“.


Prakticky o správach z Europarlamentu

BRATISLAVA, 25. apríl 2022
Prečo schvaľovanie zákonov v Európskej únii tak dlho trvá, kedy až tak dlho netrvá a čo by sa muselo zmeniť, aby tak dlho netrvalo aj bez pandémií, vojen a iných pohrôm. Aj takéto otázky zazneli na stretnutí prvákov magisterského štúdia so zástupcami Kancelárie Európskeho Parlamentu na Slovensku


Dvakrát čítaj, raz zalamuj

BRATISLAVA, 25. apríl 2022
Na hodinu redigovania zavítala grafička Viera Sabová, aby tretiakom vysvetlila základné nuansy vzťahu medzi novinárom a grafikom a priblížila im podstatu zalamovania textu.


Rady priamo z redakcie

BRATISLAVA, 11. apríl 2022
Prednášku o redigovaní a úprave textov viedol Martin Podstupka, novinár a editor, ktorý počas svojej kariéry zastával pozíciu šéfredaktora v periodikách Večerník, Duel či Formát. Okrem nich pôsobil na pozíciách zástupcu šéfredaktora či vedúceho redaktora napríklad v týždenníku Trend, denníku Hospodárske noviny a iných. Študentom tretieho ročníka bakalárskeho štúdia na našej katedre porozprával i niekoľko vtipných príhod a predovšetkým množstvo príkladov z jeho pôsobenia v rôznych redakciách.


Foto: Archív Z. S.

S UNHCR o moci médií počas utečeneckých kríz 

BRATISLAVA, 5. apríl 2022
Katedra žurnalistiky odštartovala spoluprácu s  Úradom Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Na pilotnej prednáške, ktorú spoluorganizovala doc. Anna Sámelová, vystúpil hovorca regionálneho zastúpenia pre strednú Európu Zoran Stevanovic. 


Naši študenti spolupracujú na Ukrajinských správach TA3 

BRATISLAVA, marec 2022
Tím študentov Yuliia Didyk, Dana Gorbunova a Vladyslav Yatskovyi spolu s Televíziou TA3 a ukrajinskými študentmi z FMK v Trnave odštartovali vysielanie ukrajinských správ, aby ich spoluobčania mali možnosť zorientovať sa na území Slovenska.


Beseda o nástrahách sociálnych sietí s doktorandkou Marcelou Belianskou

TOPOĽČANY, 11. marec 2022
Kyberšikana, body shaming, sexuálni predátori, podvody či dezinformácie. To je časť nástrah online priestoru, do ktorého dnes vstupujú čoraz mladší používatelia. Práve o sociálnych sieťach a ich vplyve na mladých ľudí diskutovala v Topoľčanoch so žiakmi ôsmeho a deviateho ročníka doktorandka Marcela Belianská.


(c) Alan Hyža

Peter Kubinyi otvoril výstavu fotografií o Vukovare Memento

BRATISLAVA, 1. 3. 2022
Peter Leginský s publicistom Petrom Kubinyim pred tridsiatimi rokmi priniesli reportáž z vojnou zničeného Vukovaru. Vtedajšie fotografie pripomínajú dnešnú Ukrajinu.


Diskutovali sme  o kríze autorít (nielen) v médiách

BRATISLAVA, 17. február 2022
Štvrtý ročník interdisciplinárnej vedeckej konferencie Fenomén, ktorý sa konal vo štvrtok 17. februára od 9.00 do 17.30, bol venovaný téme Médiá a kríza autorít. Konferencia rovnako ako minulý rok prebehla v online forme cez MS Teams. Konferenciu zahájil i ukončil vedúci katedry, doc. Ján Hacek, diskusiu a jednotlivé vystúpenia počas celého dňa moderovala doc. Anna Sámelová. Devätnásť odborníkov z akademického prostredia i z praxe predstavilo 17 rôzne zameraných príspevkov, ktoré ako leitmotív spájala hlavná téma krízy autorít.


Dve konferencie na katedre

BRATISLAVA, 10. – 11. novembra 2021
Počas Týždňa vedy a techniky katedra zorganizovala dve vedecké konferencie. V stredu, 10. 11. 2021, na kolokviálnej konferencii o RTVS odborníci aj praktici, ktorí diskutovali o výročiach rozhlasu a televízie na Slovensku aj za účasti generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka aj ministerky kultúry SR Natálie Milanovej. Vo štvrtok, 11. 11. 2021, sa v tej istej miestnosti konala vedecká konferencia zameraná na výskum novinárskych prejavov o Marianovi Kočnerovi v rámci riešenia grantovej úlohy VEGA, na ktorej participujú viacerí členovia katedry s kolegami z Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku.


(C) Tomáš Madeja, UK

Trojnásobný držiteľ Pulitzerovej ceny na katedre žurnalistiky

BRATISLAVA, 25. október 2021

Matt Apuzzo, profesionálny novinár s praxou z Associated Press a New York Times, prezentoval zažité skúsenosti a postupy práce na workshope určenom študentom žurnalistiky. 


Anna Sámelová v relácii SK DEJINY

BRATISLAVA, 21. október 2021
Docentka Anna Sámelová bola hosťkou v diskusnej relácii SK DEJINY, ktorá bola venovaná fenoménu Slovenského rozhlasu. 


Večera s Havranom s Annou Sámelovou

Prvého augusta 2021 bola docentka Anna Sámelová ako dlhoročná redaktorka, moderátorka i riaditeľka spravodajstva Slovenského rozhlasu hostkou Večere s Havranom na Jednotke RTVS pri príležitosti 95. výročia vzniku rozhlasového vysielania na Slovensku. 


Vyhodnotenie Štúrovho pera

BRATISLAVA, 24. jún 2021

V 27. ročníku celoslovenskej novinárskej súťaže pre stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero zaznamenala katedra viacero úspechov.


ŠVOK v znamení pandémie a silných spoločenských tém

28. apríl 2021, Bratislava

Na katedre sa konal ďalší ročník študentskej vedeckej odbornej konferencie, do ktorého sa zapojili študenti viacerých ročníkov spolu s 10 súťažnými prácami.


Študenti prvého ročníka sa zúčastnili prednášky s viedenským profesorom Wolfgangom Duchkowitschom

V utorok 13. apríla sa uskutočnila online prednáška profesora Wolfganga Duchkowitscha, pôsobiaceho na viedenskom Inštitúte pre žurnalistiku a komunikačné vedy, ktorý prijal pozvanie profesorky Danuše Serafínovej.


Redaktor, fotograf a grafik tvoria jeden tím

BRATISLAVA, 14. 4. 2021

Žurnalistický trojboj. Aj tak by sme mohli nazvať súlad textu, obrazu a zalomenia. Sú to spojené nádoby, ktoré keď sa rozpoja, obeťou sa stáva text, pretože čitateľa nezaujme. O práci a úlohách grafika v redakcii porozprávala študentom tretieho ročníka žurnalistiky Viera Sabová, grafická dizajnérka a bývalá artdirektorka týždenníka Žurnál.


Diskusia o televíznom trhu na Slovensku

BRATISLAVA, 9. marec 2021

Zmeny v redakciách po smrti Jána Kuciaka. Objektívnosť a umelá inteligencia verzus spravodajstvo. Koronavírus a fungovanie televízie. Aj to sú témy, ktorým sa 9. marca venovali moderátori a hostia v diskusii o televíznom trhu na Slovensku.