Holandský novinár Jensma: Nesnažte sa byť hrdinami, buďte blízko pravde

BRATISLAVA, 27. apríl 2022
Riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková a holandský novinár Folkert Jensma v diskusii na pôde Katedry žurnalistiky porovnávali situáciu novinárov na Slovensku a v Holandsku po vražde novinára.

Bol to pre nás šok, tisíce ľudí si prišli uctiť rakvu Petra Vriesa, no po vražde v Holandsku nevzniklo žiadne občianske hnutie porovnateľné s tým slovenským,“ povedal na úvod diskusie bývalý šéfredaktor denníka NRC Handelsblatt Folkert Jensma. Podľa neho je úroveň dôvery Holanďanov k polícii a súdom vysoká.

Naproti tomu Zuzana Petková v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka pripomenula, že súd rozhodol o premiestnení pojednávaní do miestnosti bez prístupu novinárov. Tí tak môžu proces sledovať len z inej miestnosti v budove súdu. „Napriek tomu dúfam, že spravodlivosti sa dočkajú všetci, ktorí za Jánovu smrť nesú zodpovednosť,“ dodala.

Obaja hostia zároveň potvrdili, že hoci tesne po vražde povedomie spoločnosti o novinároch vzrástlo, dnes v oboch krajinách čelia zvyšujúcej sa nedôvere súvisiacej najmä s pandémiou. „Situácia je dnes lepšia najmä zo strany politikov, keďže ministri súčasnej vlády sú otvorenejší otázkam. Aj dnešná koalícia však novinárov kritizuje, čo vidíme najmä pri Igorovi Matovičovi alebo pri avizovanom zákone na ochranu novinárov a ich zdrojov, ktorý stále nebol schválený,“ zhodnotila Petková. Podľa Jensmu je dôležité, aby novinári bojovali proti nedôvere občanov dôrazom na overovanie faktov: „Kľúčové je byť zodpovedný. Nesnažte sa byť hrdinami. Buďte tak blízko pravde, ako len môžete.“

Diskutujúci sa dotkli aj témy vzťahu novinárov so štátnou mocou vo svetle úniku informácií z vyšetrovacích spisov v prípade vraždy Jána Kuciaka. V Holandsku sa totiž takýto prístup novinárov nevyskytol. Z porovnania praxe v oboch krajinách podľa Petkovej vychádza, že holandskí novinári sa nemusia spoliehať na úniky zo spisov, keďže s médiami zvykne komunikovať priamo vyšetrujúci prokurátor. „Na Slovensku sa k prípadu oficiálne vyjadruje len generálny prokurátor alebo hovorca,“ spresnila. To, že V Holandsku novinári so štátnymi orgánmi spolupracujú užšie, potvrdil aj Jensma: „U nás nie sme v situácii, že by sme museli proti úradom bojovať a preto mať od nich odstup.“ Jednoduchšie sa podľa neho vybavuje aj policajná ochrana pre novinárov, ktorí čelia útokom alebo vyhrážkam, ktoré sú v súčasnosti v krajine pomerne časté.

Známy televízny investigatívny novinár Peter Rudolf de Vries zomrel v júli minulého roka na následky strely do hlavy v nemocnici. „Hoci strelca a jeho komplica sa podarilo polícii zatknúť do hodiny, vražda bola pravdepodobne dielom organizovaného zločinu, avšak viac nateraz nevieme,“ dodal k prípadu Jensma. Na rozdiel od Jána Kuciaka však Vriesa pravdepodobne nezabili pre jeho novinársku prácu, ale pre jeho úlohu hovorcu korunného svedka v procese s drogovým mafiánom Ridouanom Taghim.

Diskusiu s názvom „Žurnalistika po vražde kolegov: Sú novinári pri svojej práci v bezpečí?“ organizovalo Investigatívne centrum Jána Kuciaka v spolupráci s Katedrou žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a s Veľvyslanectvom Holandského kráľovstva na Slovensku. 

Ján Barčiak