Pocta katedre: navštívil nás profesor Andrej Tušer

BRATISLAVA, 6. marca 2023

Pondelkovú výučbu 6. marca študentom štvrtého ročníka spestril vzácny hosť. Na vyučovaciu hodinu Osobnosti publicistiky 2 zavítal profesor Andrej Tušer. Jeho meno je v oblasti žurnalistiky niekoľkokrát skloňované. Legendou je aj na našej katedre. V roku 1980 nastúpil ako odborný pracovník-špecialista do kabinetu teórie a dejín žurnalistiky, neskôr sa stal vedúcim katedry. Študenti a vyučujúci si ho pamätajú ako prísneho, no zároveň milého profesora. To, čo robil, skutočne miloval. V našich očiach pôsobil rovnako. Láska k jeho práci a životu ho neobišla, ba naopak! S vtipom a nadhľadom nás upozornil na chyby, ktorým by sme sa v budúcom povolaní mali vyhýbať.

 

Dokonca aj vo veku 85 rokov aktívne pracuje a tvorí. Na prednáške nám ukázal niečo zo svojej zbierky publikácii. Kniha, ktorá by mala byť povinnou výbavou každého študenta novinárčiny, nesie názov Médiá a právo. Tá je akýmsi prehľadným slovníkom všetkých pojmom spätými s ňou.

„Keď si niečím nie si istý, tak to nenapíš. Zverejni iba informácie potvrdené troma od seba nezávislými zdrojmi,“ prízvukoval nám profesor Andrej Tušer a skúsenosti i rozvaha z neho doslova sálali. Koľko desaťročí strávil s perom v ruke? S očami na stopkách a poctivým novinárskym pozorovaním? Málo ich nebolo. V dobe, keď čestnosť a profesionalita nie sú absolútnou samozrejmosťou dnešných žurnalistov, pôsobia jeho slová o to vážnejšie. Slovenskú mediálnu scénu vníma s vyhraneným názorom, no i nádejou na lepšie zajtrajšky. Vie, že v bezhlavom a surovom bulvári cesta rozhodne nie je.

Profesor Andrej Tušer je skutočnou legendou na katedre žurnalistiky a jeho návšteva bola pre nás všetkých obrovským prínosom. Pripomenul nám, že čestnosť a profesionalita sú nevyhnutné pre  novinára. Slová o nádeji v lepšiu mediálnu scénu nás nabádajú k tomu, aby sme sa snažili pracovať s čistým svedomím. Ďakujeme, pán profesor, že ste si našli čas a zdieľali s nami vaše skúsenosti a múdrosti.

 

Natália Adamkovičová, Martin Kilian, Laura Kuricová