PROJEKT KEGA č. 027UK-4/2022
Vitajte na stránke projektu
E-learning ako inovatívna forma univerzitného a celoživotného vzdelávania v odbore slovenské dejiny č. II (2022 – 2024)
O PROJEKTE
Z dlhodobého hľadiska je hlavným cieľom členov Katedry slovenských dejín Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave zavedenie plnohodnotného dištančného bakalárskeho a magisterského štúdia formou e-learningu v troch fázach. Predkladaný projekt sa týka prvej fázy (krátkodobý časový horizont), pričom nadväzuje na pilotný projekt KEGA č. 024UK-4/2019 s názvom „E-learning ako inovatívna forma univerzitného a celoživotného vzdelávania v odbore slovenské dejiny“, ktorého význam ešte zvýšila aktuálna skúsenosť z výučby počas pandémie koronavírusu. Hlavným cieľom je počas trojročného obdobia rozšíriť databázu o ďalšie online prednášky z dejín Slovenska a Slovákov. Oproti iným projektom doterajšia skúsenosť ukázala komparatívnu výhodu použitia anglických titulkov. Kvôli zvýšeniu atraktívnosti projektu predpokladá autorský kolektív zároveň natočenie výberových tém z moderných a súčasných dejín. Celkovo plánuje riešiteľský kolektív vyrobiť 20 až 30 audiovizuálnych prednášok, doplnených o online vzdelávacie materiály v slovenskom i v anglickom jazyku. Vybraná časť z nich bude sprístupnená na katedrovej a fakultnej webovej stránke. Zvyšok poslúži ako báza pri zavádzaní plnohodnotného dištančného štúdia. Zmyslom projektu je uľahčiť prístup k vzdelávaniu všetkým skupinám obyvateľstva bez výnimky doma i v zahraničí, zvýšiť efektívnosť výučby slovenských dejín, poskytnúť možnosť doplňujúceho vzdelávania pre stredoškolských pedagógov, v neposlednom propagovať slovenské dejiny a kultúru. Výsledky projektu budú využité aj v rámci úspešného programu letnej školy slovenského jazyka a kultúry pre cudzincov Studia Academica Slovaca.
CIELE PROJEKTU
Hlavným cieľom predkladaného projektu je počas trojročného obdobia vytvoriť ďalšie nadväzujúce online prednášky, doplnené o anglické titulky (výhľadovo aj v španielčine). Kvôli zvýšeniu atraktívnosti projektu predpokladá autorský kolektív zároveň natočenie výberových tém z moderných a súčasných dejín. Celkovo plánuje riešiteľský kolektív vyrobiť 20 až 30 audiovizuálnych prednášok, doplnených o elektronické vzdelávacie materiály v slovenskom a v anglickom jazyku. Vybraná časť z nich bude sprístupnená na katedrovej a fakultnej webovej stránke. Zvyšok poslúži do budúcna ako báza pri zavádzaní plnohodnotného dištančného štúdia.
Výsledky projektu budú využité aj v rámci úspešného programu letnej školy slovenského jazyka a kultúry Studia Academica Slovaca (pozri https://fphil.uniba.sk/sas/). Na uvedenom podujatí poslúžia pri prezentácii reálií zo slovenskej kultúry a histórie pre zahraničných slovakistov, ako aj všetkých zahraničných záujemcov o Slovensko, jeho kultúru a dejiny. Zmyslom uvedeného je predovšetkým sprístupniť najširšej verejnosti (domácej i zahraničnej) výsledky výskumu slovenských dejín, najmä pokiaľ ide o spoločensky najviac diskutované témy. Týmto tiež skvalitniť a zatraktívniť výučbu slovenských dejín na všetkých stupňoch škôl a inovatívnym spôsobom prilákať nových záujemcov o štúdium tohto odboru.
RIEŠITEĽSKÝ KOLEKTÍV
Riešiteľský kolektív:
prof. Martin Homza, Dr. (hlavný riešiteľ)
doc. PhDr. Peter Podolan, PhD. (zástupca hlavného riešiteľa)
PhDr. Tomáš Černák, PhD. (do roku 2022)
Mgr. Stanislava Kuzmová, MA, PhD.
Mgr. et Mgr. Vladimír Olejník, PhD.
Mgr. Mária Rímešová (do roku 2023)
Technickí a pomocní pracovníci:
Mgr. Dominik Blanár, PhD. (administrácia projektu do roku 2023)
Mgr. Peter Vanek, PhD. (technické záležitosti, nakrúcanie, úprava a pod.)
AUDIOVIZUÁLNE PREDNÁŠKY K DEJINÁM SLOVENSKA
V tejto sekcii nájdete všetky audiovizuálne prednášky, ktoré boli v rámci projektu KEGA č. 027UK-4-2022 E-learning ako inovatívna forma univerzitného a celoživotného vzdelávania v odbore slovenské dejiny č. II (2022 – 2024) realizované.
doc. PhDr. Peter Podolan, PhD.
Katolícky a evanjelický koncept slovenského spisovného jazyka
Peripetie štúrovskej kodifikácie spisovnej slovenčiny
PhDr. Tomáš Černák, PhD.
I.
Slovensko v povojnovom období
II.
Február 1948 – ako komunisti prevzali moc
III.
Fenomén politických procesov
V.
Slovensko v 50. rokoch 20. storočia
VI.
Slovensko v 60. rokoch 20. storočia
VII.
Prelomový rok 1968
ŠTUDIJNÉ MATERIÁLY
V tejto sekcii nájdete doplňujúce elektronické materiály (vysokoškolské skriptá/čítanku) k vytvoreným audiovizuálnym prednáškam.