Filozofická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Aktuality a udalosti

Oznam - kurzy dr. Lacka v LS

Prosíme študentov, ktorí majú v LS zapísané predmety s dr. Lackom, aby si pozreli fakultnú poštu.

Št. skúšky - január

Št. skúšky na KAA sa v zimnom termíne uskutočnia podľa priloženého zoznamu.


Archív udalostí

Prekladopédia 3

Ako začať na voľnej nohe ako prekladateľ a tlmočník - prezentuje Linda Magáthová, 20. 11. 2019, 18.00, G127

Konferencia o prekladaní pre EÚ

Slovenská prekladateľská sieť pri Slovenskom prekladateľskom oddelení EÚ v Luxemburgu dňa 16. 10. 2019 usporiadala v Bratislave svoju 15. konferenciu. Už tradične z nej bol urobený videozáznam a príspevky z nej na jednotlivé prezentované témy si môžete pozrieť na priložených linkoch:

1. časť: Kvalita vs kvantita v preklade: ako dosiahnuť správnu rovnováhu

2. časť: Kvalita vs kvantita v preklade: ako dosiahnuť správnu rovnováhu

Literárna súťaž

Ministerstvo obrany SR vyhlásilo literárnu súťaž pre študentov SŠ a VŠ na tému  Inšpiratívny Generál Štefánik, viac informácií nájdete tu.

Št. skúšky - august

Št. skúšky (jesenný termín) sa na KAA uskutočnia v nižšie uvedených termínoch. Presný časový rozpis na jednotlivé termíny - Bc. OPT+UAP, Mgr. UAP (26.08.2019) a Mgr. OPT (22.+27.08.2019) (konto UK).

Obhajoby Bc. prác (UAP/OPT):

26.08.2019

Mgr. UAP/DPŠ:

26.08.2019 (didaktika + filológia + obhajoby DP)

Mgr. OPT:

22.8.+27.08.2019 (preklad a tlmočenie+filológia/obhajoby DP)

Na termín ŠS sa študenti predbežne prihlasujúpráce odovzdávajú na sekretariáte KAA č.112 do 28.6.2019.

Pri záverečných prácach sa silno odporúča obojstranná tlač.

Št. skúšky - termíny

Št. skúšky sa na KAA uskutočnia v nižšie uvedených termínoch. Presný časový rozpis na jednotlivé termíny si pozrite tu (konto UK).

Obhajoby Bc. prác (UAP/OPT):

03.06.2019

Mgr. UAP:

27.05.2019 (didaktika + filológia + obhajoby DP)

Mgr. OPT:

1. 24.05.+28.5.2019, 2. 31.5.+4.6.2019 (preklad a tlmočenie+filológia/obhajoby DP)

DPŠ:

20.05.2019, 9.00, G104

Na termín ŠS sa študenti predbežne prihlasujúpráce odovzdávajú na sekretariáte KAA č.112 do 12.4.2019.

Pri záverečných prácach sa silno odporúča obojstranná tlač.

Augustové termíny (predbežne):

26.08. a 27.08.2019, časť z prekladu/tlmočenia sa ešte upresní (22. al. 23.08.2019)

PREKLADATEĽSKÁ UNIVERZIÁDA 2019

Ako je už zvykom, aj tento rok sa konala celoslovenská Prekladateľská univerziáda, tentokrát už jej 24. ročník. Na verejnej obhajobe 10. 5. 2019 na pôde Filozoficekj fakulty UK našu katedru úspešne reprezentovali študenti v rôznych kategóriách:

1. cenu výboru Sekcie pre umelecký preklad získala Sabína Smutná (Ken Liu: Papierový zverinec), 3. cenu Spoločnosti prekladateľov umeleckej literatúry získala Dominika Macková (Ray Bradbury: Zázraky podľa Jamieho), čestné uznania VSUP a SSPUL získala Michaela Vinczeová (H. P. Lovecraft: Chladný vzduch) a Jana Klimová (Chad B. Anderson: Burina), 2. cenu výboru Sekcie pre vedecký a odborný preklad získala Monika Tužinská (Aké typy ľadových útvarov na Zemi poznáme?).

Všetkým oceneným srdečne gratulujeme a prajeme ešte veľa tvorivých a prekladateľských síl!

Prekladopédia

Katedra anglistiky a amerikanistiky FiF UK privítala 20. 3. 2019 dve majsterky slova – Luciu Halovú a Barboru Kráľovú, ktoré sa zaslúžili za slovenský preklad ságy Pieseň ľadu a ohňa od amerického autora G. R. R. Martina. Študentom počas besedy na tému Hra o tróny v slovenčine priblížili spoluprácu na knihách a podelili sa aj o radosti a strasti, ktoré nastávajú pri prenášaní fantazijných svetov do iného jazyka. Okrem toho opísali aj spoluprácu s vydavateľstvom a redaktorkou K. Juskovou.

Veríme, že študenti načerpali nové poznatky a inšpiráciu a že sa v rovnako hojnom počte stretneme aj na ďalšej Prekladopédii v zimnom semestri.

Ponuka PV

Keďže PV predmety sú tento semester značne preplnené, ponúkam študentom nasledujúcu možnosť:

Ak má niekto z vás záujem absolvovať ako náhradu za predmety Populárna kultúra anglofónnych oblastí alebo Jazyk a prezentačné zručnosti  cca 7-týždňový seminár o Africkej literatúre písanej v anglickom jazyku pod vedením dr. Dobroty Pucherovej z Ústavu svetovej literatúry SACV, ozvite sa mi prosím emailom. Seminár sa bude konať v pondelok o 15:10 a začína sa až na konci marca, 25.3.2019. Ešte sú voľné miesta. I. Lacko

6th IDEAS English Students' Conference

Dear colleagues,

on behalf of the 2019 Conference Committee and ESCape, club connecting the
students of the Department of English and American Studies (DEAS) at the
Faculty of Arts, Masaryk University, it is my great pleasure to invite you to
the 6th IDEAS English Students’ Conference.  

We encourage all B.A., M.A., and Ph.D. students who are interested
in presenting their work (such as – but not necessarily – their B.A. and M.A.
theses or doctoral projects) to send the topic and the outline of their
presentations of max. 300 words (regarding the following categories:
Linguistics, Literature, Translation, Cultural Studies, or English Language
Teaching) to esc.english@gmail.com by the 31st March 2019.

Check the attached leaflet for detailed information!

Should you wish to follow the event on Facebook, you can do so under the
following link:
https://www.facebook.com/events/597771363994804/?active_tab=about

Do not hesitate to contact us with any further inquiries.

On behalf of the organizing committee

Kristína Šefčíková

ESCape Vice-chair   

___________________
ESCape
English Students' Club
Arna Nováka 1, Brno
Czech Republic

Št. skúšky - harmonogram

Št. skúšky (jesenný termín) sa na KAA uskutočnia v nižšie uvedených termínoch podľa priloženého rozpisu (prihlásenie cez konto UK).

Obhajoby Bc. prác (UAP/OPT):

27.08.2018

Mgr. UAP/DPŠ:

27.08.2018 (didaktika + filológia + obhajoby DP)

Mgr. OPT:

24.08.2018 (preklad a tlmočenie)/28.08.2018 (filológia + obhajoby DP)

Št. skúšky - august

Št. skúšky na KAA sa v jesennom termíne uskutočnia podľa priloženého zoznamu.

Úspech študenta KAA v ŠVOK

V medzikatedrovej literárnej sekcii ŠVOK 2018 sa úspešne prezentoval študent Maxim Duleba. K výbornému umiestneniu srdečne blahoželáme!

Prípravné kurzy

Katedra anglistiky a amerikanistiky FiF UK uskutoční prípravné kurzy k prijímacím testom SCIO z anglického jazyka. Na kurz sa môže prihlásiť každý, kto si podal prihlášku na štúdium anglického jazyka na FiF UK, resp. aj  na inú fakultu, ktorá vyžaduje test SCIO. Cieľom kurzu je poskytnúť uchádzačovi informáciu o náročnosti požiadaviek SCIO testu a precvičiť najťažšie gramatické javy. Záväznú prihlášku s ďalšími informáciami si stiahnite tu.

Ocenenie pre M. Huttovú

V pondelok 20. novembra 2017 sa v Aule UK uskutočnilo slávnostné odovzdávanie ocenení výnimočným študentom a pedagógom UK pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva.

Rektor UK odovzdal ocenenie aj PhDr. Márii Huttovej, CSc., dlhoročnej pedagogičke a donedávna aj vedúcej Katedry anglistiky a amerikanistiky FiF UK. K oceneniu srdečne blahoželáme!

Cena rektora

Z 12 diplomových prác nominovaných Filozofickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave v ak. r. 2016/2017 na Cenu rektora sú až 3 práce z Katedry anglistiky a amerikanistiky. Nominovaným blahoželáme!

Hieronymove dni 2017

PREKLADATEĽSKÁ UNIVERZIÁDA 2017

Dňa 17. 5. 2017 sa na našej katedre uskutočnil už 22. ročník Prekladateľskej univerziády, v ktorom uspeli aj naši študenti. V kategórii umelecký preklad prvú cenu Výboru sekcie pre umelecký preklad Literárneho fondu získala Denisa Ghaniová a druhú cenu Jana Kyseľová. Okrem toho do verejného kola postúpila a čestné uznanie získala Sabína Smutná.

V kategórii odborného prekladu druhú cenu Výboru sekcie pre odborný preklad Literárneho fondu získal Michal Kortiš a tretiu cenu Andrea Lubušká. V rovnakej kategórii ocenila Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry prvou cenou Magdalénu Jurkemíkovú a treťou cenou Martinu Ďurákovú. Veľmi potešiteľná je správa, že všetci študenti, ktorí sa zapojili do odborného prekladu, boli z Filozofickej fakulty. Do verejného kola ďalej postúpili a čestné uznanie získali: Veronika Goldiňáková, Nikoleta Račková a Denisa Ghaniová.

Všetkým zúčastneným a hlavne víťazom v mene celej katedry srdečne blahoželáme!

Festival divadiel FiF UK

Študentské divadlo pri Katedre anglistiky a amerikanistiky ActofKAA všetkých srdečne pozýva na festival divadiel FiF UK.

Linguamarket 2017

29. 3. 2017 (streda) sa v čase 10.00  14.00 bude v Moyzesovej sieni Filozofickej fakulty UK konať Linguamarket 2017. Ide o stretnutie zamestnávateľov, klientov, dodávateľov a študentov FiF UK.

Časopis Perspectives

Prečítajte si vydanie študentského časopisu Perspectives (+ staršie vydania).

Perspectives on Gender in North America

Katedra anglistiky a amerikanistiky FiF UK v Bratislave predstavuje zborník zo 4. ročníka medzinárodnej študentskej konferencie o Amerikách.

4th IDEAS English Students' Conference

Dear colleagues,

on behalf of the 2017 Conference Committee, and ESCape, club connecting the students of the Department of English and American Studies (DEAS) at the Faculty of Arts, Masaryk University, it is my great pleasure to invite you to the 4th IDEAS English Students’ Conference. We are proud that our previous conferences were quite successful and we were only too happy to welcome presenters not only from our faculty, but also from other English departments in the Czech Republic, Slovakia, and Austria. This year we are hoping to reach even further, so make sure not to miss out on this opportunity!

The 4th IDEAS conference will be held on the 12th May 2017. By organising the conference, we want to yet again provide you with an opportunity to share your ideas and your research with other students and academics, to exchange ideas and scholarly experience, or to practice your presentation skills (which may come in handy during your theses defences) but also to broaden your horizons and possibly get some inspiration for your own studies. All this in a friendly and relaxed environment.

Therefore, we encourage all B.A., M.A., and Ph.D. students who are interested in presenting their work (such as – but not necessarily – their B.A. and M.A.
theses or doctoral projects) to send the topic and the outline of their presentations (regarding the following categories: Linguistics, Literature, Translation, Cultural Studies, English Language Teaching) to esc.englishgmail.com by the 14th April 2017.
Presentations should be approximately 20 minutes long.

Don’t hesitate to contact us with any further inquiries.On behalf of the organizing committee
Mgr. Ivona Schöfrová

Bc. Michaela Teličková
ESCape Chair

The Department of English and American Studies Faculty of Arts at Masaryk University Gorkeho 7/Arna Novaka 1
602 00 Brno
Czech Republic

Zimný festival s ActofKAA

Študentské divadlo pri Katedre anglistiky a amerikanistiky ActofKAA všetkých srdečne pozýva na vianočný festival FestofKAA.

Christmas ActofKAAfé

Študentské divadlo pri Katedre anglistiky a amerikanistiky ActofKAA všetkých srdečne pozýva na ActofKAAfé.

Ars Poetica 2016

Všetkých srdečne pozývame na festival poézie Ars Poetica 2016 (programvystupujúci + udalosť na facebooku).

Hieronymove dni 2016

Young Guns

Pozvánka na prezentáciu a diskusiu o projekte Young Guns a štipendijných programoch Fulbrightovej komisie.

Autumn ActofKAAfé

Študentské divadlo pri Katedre anglistiky a amerikanistiky ActofKAA všetkých srdečne pozýva na ActofKAAfé.

Časopis Perspectives

Prečítajte si vydanie študentského časopisu Perspectives (+ staršie vydania).

Letný festival s ActofKAA

Študentské divadlo pri Katedre anglistiky a amerikanistiky ActofKAA všetkých srdečne pozýva na letný festival FestofKAA.

Spring ActofKAAfé

Študentské divadlo pri Katedre anglistiky a amerikanistiky ActofKAA všetkých srdečne pozýva na ActofKAAfé.

Linguamarket 2016

Dňa 16. marca 2016 (streda) sa v čase od 10.00 hod. do 14.00 hod. bude v Moyzesovej sieni v budove Filozofickej fakulty UK konať Linguamarket 2016. Ide o stretnutie zamestnávateľov, klientov, dodávateľov a študentov Filozofickej fakulty UK. Zvlášť sú pozvaní:

* prekladateľské a tlmočnícke agentúry

* jazykové školy

* zástupcovia nadnárodných servis centier

* výrobcovia elektronického softvéru pre preklad a lokalizáciu

* kultúrne a jazykové inštitúty

* ďalší perspektívni zamestnávatelia

Bližšie informácie nájdete na facebooku

ActofKAA hrá s The Gypsywood Players

Študentské divadlo pri Katedre anglistiky a amerikanistiky ActofKAA všetkých srdečne pozýva na predstavenie s hosťujúcim divadlom The Gypsywood Players.

Semester s jazykovým mentoringom

Študenti OPT a UAP (s cudzími jazykmi) majú jedinečnú príležitosť zúčastniť sa programu jazykového mentoringu a jeden semester intenzívne pracovať na svojich cudzích jazykoch. Viac informácií na Facebooku.

Gender in the Americas

Katedra anglistiky a amerikanistiky FiF UK v Bratislave srdečne pozýva na 4. ročník medzinárodnej študentskej konferencie o Amerikách, na ktorom sa predstaví 20 rečníkov zo 7 krajín.

Nové číslo študentského časopisu Perspectives.

Vyšlo nové číslo študentského časopisu Perspectives.

ActofKAA a 12 mesiačikov v RTVS

Študentské divadlo pri Katedre anglistiky a amerikanistiky ActofKAA nahralo rozprávku Dvanásť mesiačikov od Pavla Dobšinského v anglickej verzii pre RTVS - okruh Radio Slovakia International. Vypočuť si ju môžete v archíve sekcie Programmes pre 25.12.2015.

Zimný festival s ActofKAA

Študentské divadlo pri Katedre anglistiky a amerikanistiky ActofKAA všetkých srdečne pozýva na vianočný festival FestofKAA.

ActofKAAfé

Študentské divadlo pri Katedre anglistiky a amerikanistiky ActofKAA všetkých srdečne pozýva na ActofKAAfé.

Hieronymove dni 2015

O. Wilde opäť v ActofKAA

Študentské divadlo pri Katedre anglistiky a amerikanistiky ActofKAA všetkých srdečne pozýva na reprízu hry Oscara Wildea The Importance of Being Earnest.

1st SKA ELT Conference

Subtitling Workshop for Beginners

Nové číslo študentského časopisu Perspectives.

Vyšlo nové číslo študentského časopisu Perspectives.

Linguamarket 2015

Nové číslo študentského časopisu Perspectives.

Vyšlo nové číslo študentského časopisu Perspectives.

Interamerikan. konferencia 2014

Hieronymove dni 2014

Prvé číslo študentského časopisu Perspectives

Vyšlo prvé číslo študentského časopisu Perspectives.

<output>Prečítajte si júnové vydanie študentského časopisu Perspectives</output>

Hieronymove dni 2013

Interamerikan. konferencia 2013

Interamerikan. konferencia 2012