Filozofická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Aktuality

Za zosnulým prof. Jánom Bakošom.

Prof. Ján Bakoš bol dôležitou osobnosťou (nielen) Katedry dejín výtvarného umenia Univerzity Komenského v Bratislave. Po štúdiu, ktoré absolvoval na Masarykovej univerzite v Brne v rokoch 1961 – 1965 u profesorov A. Kutala a V. Richtera sa jeho profesijný život prepojil s kľúčovými umenovednými inštitúciami Slovenska. Po roku 1989 výrazne formoval aj v tom čase jediné slovenské štúdium vied o výtvarnom umení na uvedenej katedre. V akademickom roku 1993/1994 sa stal vedúcim Katedry dejín výtvarného umenia FiF UK a túto pozíciu zastával do roku 1999. Medzitým získal v roku 1997 profesúru na Karlovej univerzite v Prahe a v roku 1998 aj na Komenského univerzite v Bratislave. Počas svojho pôsobenia na katedre prednášal dejiny umenia stredoveku a predovšetkým metodológiu dejín umenia. Prispel k aktualizácii kurikula odboru a podarilo sa mu na jeho zabezpečenie a i pokračovanie na katedru prijať ďalšie renomované osobnosti dejín výtvarného umenia prof. Máriu Pötzl-Malíkovú, ako aj doc. Danu Bořutovú. Vďaka nemu tiež mohli bratislavskí študenti a študentky zažiť viaceré prednášky významných osobností odboru, napríklad prof. J. Homolku, či prof. P. Fidlera. Paralelne pôsobil aj na Ústave dejín umenia Slovenskej akadémie vied, ktorý viedol v rokoch 1990 – 2005.

Pozoruhodná vedecká a publikačná činnosť pána profesora ďaleko prekračovala hranice našej malej krajiny a ocenená bola aj renomovanou Herderovou cenou (Viedeň 2000). Bol uznávaným špecialistom nielen na Viedenskú školu dejín umenia či problematiku centra a periférie. Publikoval vo viacerých jazykoch a v slovenčine vydal niekoľko kľúčových prác k dejinám umenia, ako aj k historiografii samotného odboru. Patria k nim napríklad Situácia dejepisu umenia na Slovensku (1984), Umelec v klietke (1999), Problémy dejín výtvarného umenia Slovenska (2002), Intelektuál a pamiatka (2004), Štyri trasy metodológie dejín umenia (2000) a mnohé ďalšie. V závere svojho plodného života sa venoval dejinám štýlu. Bol tiež dlhoročným šéfredaktorom kľúčového slovenského umelecko-historického periodika – ARS.

Prof. Ján Bakoš počas svojho pôsobenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského zanechal výraznú stopu, patril k náročným pedagógom a zároveň inšpiroval a ovplyvnil niekoľko generácií historikov umenia na Slovensku.

Česť jeho pamiatke.

Štátne skúšky a obhajoby na KDVU, 25. 8. 2025

Štátne skúšky a obhajoby bakalárskych záverečných prác na Katedre dejín výtvarného umenia sa uskutočnia 25. augusta (pondelok) 2025 od 10.00 hod.

Bienále His artibus, 6. júna 2025

Štátne skúšky a obhajoby na KDVU, 26. 5. 2025

ŠVOK - umenovedná sekcia, 29. 4. 2025

Môže sa Donatello objaviť na Spiši? Diskusia z cyklu Zorný uhol, 24. 4. 2025

Prednáška Anny Habánovej na KDVU, 12. 3. 2025

Prijímacie skúšky na dejiny umenia - pregraduálny kurz

Reakcia na aktuálne kroky Ministerstva kultúry SR

Vyjadrenie katedry k situácii v Slovenskej národnej galérii

Panelová diskusia k dielu Jakuba Bogdaniho v SNG

Prednáška doc. Kolbiarz-Chmelinovej v Prešove

Zasadnutie Poľsko-slovenskej komisie historikov vo Varšave

Konferencia The Bourgeois Public Discusses Art II

Smrť v stredoveku, štúdia Dr. Pichaničovej

Prednáška Dr. Evy Bendovej, 14. 10. 2024

Konferencia Památková péče ve městech

Zomrel dr. Bohumír Bachratý

Pozvánka na prezentáciu vedeckých publikácií

Štátne skúšky, letný termín

100 rokov dejín umenia na UK – prednáška Bibiany Pomfyovej

Nová publikácia Katedry dejín výtvarného umenia

Cena Najkrajšia kniha roka 2023 pre Katedru dejín výtvarného umenia

Nová publikácia Dr. Veroniky Pichaničovej

100 rokov dejín umenia na UK – prednášky v letnom semestri 2023/24

Prijímacie konanie na bakalársky stupeň

100 rokov dejín umenia na UK - prednášky v zimnom semestri 2023/24

Ocenenia katedry