Aktuality
Za zosnulým prof. Jánom Bakošom.
Prof. Ján Bakoš bol dôležitou osobnosťou (nielen) Katedry dejín výtvarného umenia Univerzity Komenského v Bratislave. Po štúdiu, ktoré absolvoval na Masarykovej univerzite v Brne v rokoch 1961 – 1965 u profesorov A. Kutala a V. Richtera sa jeho profesijný život prepojil s kľúčovými umenovednými inštitúciami Slovenska. Po roku 1989 výrazne formoval aj v tom čase jediné slovenské štúdium vied o výtvarnom umení na uvedenej katedre. V akademickom roku 1993/1994 sa stal vedúcim Katedry dejín výtvarného umenia FiF UK a túto pozíciu zastával do roku 1999. Medzitým získal v roku 1997 profesúru na Karlovej univerzite v Prahe a v roku 1998 aj na Komenského univerzite v Bratislave. Počas svojho pôsobenia na katedre prednášal dejiny umenia stredoveku a predovšetkým metodológiu dejín umenia. Prispel k aktualizácii kurikula odboru a podarilo sa mu na jeho zabezpečenie a i pokračovanie na katedru prijať ďalšie renomované osobnosti dejín výtvarného umenia prof. Máriu Pötzl-Malíkovú, ako aj doc. Danu Bořutovú. Vďaka nemu tiež mohli bratislavskí študenti a študentky zažiť viaceré prednášky významných osobností odboru, napríklad prof. J. Homolku, či prof. P. Fidlera. Paralelne pôsobil aj na Ústave dejín umenia Slovenskej akadémie vied, ktorý viedol v rokoch 1990 – 2005.
Pozoruhodná vedecká a publikačná činnosť pána profesora ďaleko prekračovala hranice našej malej krajiny a ocenená bola aj renomovanou Herderovou cenou (Viedeň 2000). Bol uznávaným špecialistom nielen na Viedenskú školu dejín umenia či problematiku centra a periférie. Publikoval vo viacerých jazykoch a v slovenčine vydal niekoľko kľúčových prác k dejinám umenia, ako aj k historiografii samotného odboru. Patria k nim napríklad Situácia dejepisu umenia na Slovensku (1984), Umelec v klietke (1999), Problémy dejín výtvarného umenia Slovenska (2002), Intelektuál a pamiatka (2004), Štyri trasy metodológie dejín umenia (2000) a mnohé ďalšie. V závere svojho plodného života sa venoval dejinám štýlu. Bol tiež dlhoročným šéfredaktorom kľúčového slovenského umelecko-historického periodika – ARS.
Prof. Ján Bakoš počas svojho pôsobenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského zanechal výraznú stopu, patril k náročným pedagógom a zároveň inšpiroval a ovplyvnil niekoľko generácií historikov umenia na Slovensku.
Česť jeho pamiatke.
Štátne skúšky a obhajoby na KDVU, 25. 8. 2025
Štátne skúšky a obhajoby bakalárskych záverečných prác na Katedre dejín výtvarného umenia sa uskutočnia 25. augusta (pondelok) 2025 od 10.00 hod.