Prečo ísť do zahraničia cez Erasmus+ program?

Dôvody prečo sa zúčastniť Erasmus+ mobility

Dôvodov, prečo je Erasmus+ to najlepšie, čo môžete počas svojho štúdia urobiť je tak veľa, že je náročné vymenovať všetky. Preto uvedieme len tie najdôležitejšie.

Zlepšenie svojich schopností  a vedomostí

Každá krajina Európskej únie a dokonca aj rozdielne univerzity v tej istej krajine ponúkajú iný typ vzdelávania – niekde sú veľké skupiny študentov, inde malé, niekde majú malé diskusné skupiny a niekde sa študenti učia prostredníctvom cez samostatné projekty študentov. Vycestuj vonku a zaži inú skúsenosť s univerzitným prostredím. A ak ťa niečo inšpiruje, nezabudni to spomenúť tvojej katedre, alebo v dotazníku Fif UK!

Skúsenosť  do životopisu

Momentálne cestuje na zahraničné mobility cez 3 500 slovenských študentov ročne. Počet však každým rokom rastie a predpokladá sa, že o 10 rokov bude mať skúsenosť so zahraničnou mobilitou každý štvrtý študent. Presne s týmito ľuďmi budeš v súťaži na pracovnom trhu. Využi príležitosť získať skúsenosti už teraz a buď konkurencie schopný, keď doštuduješ!

Zlepšenie cudzieho jazyka

Či už študuješ jazyky, alebo nie, Erasmus+ nepochybne prispeje k tomu, že budeš cudzí jazyk po návrate ovládať lepšie, než pred odchodom. Erasmus+ ti buď poskytne príležitosť prežiť časť svojho štúdia v krajine,  v ktorej je jazyk, ktorý sa učíš na FiF UK rodným jazykom. Alebo ti umožní študovať v anglickom jazyku – lingua franca súčasnej Európy.

Získanie nových kontaktov a priateľov

Erasmus+  ti okrem iných vecí prinesie aj veľké množstvo nových kontaktov a známych, ktorí ťa s radosťou u seba ubytujú aj 2 roky po mobilite, čím sa tvoje náklady pri spoznávaní Európy výrazne znížia!

Osobnostný rast

Erasmus+ je fantastickou príležitosťou na prvú poriadnu skúsenosť nezávislosti – zbaliť sa a odísť do inej krajiny nie je jednoduché, ale veľmi veľa ťa naučí. Postarať sa sám o seba, plánovať svoje financie, prvý krát si oprať či ožehliť veci, alebo navariť nejaké jedlo. Všetky tieto veci oceníš, keď si po škole začneš budovať svoj „dospelý“ život.

Erasmus+ program oslávil už 30 rokov a ak chceš vedieť viac o programe a jeho výhodách, odporúčame ti pozrieť si web stránku Európskej komisie, kde sú zverejnené zaujímavé videá, príbehy a faktické informácie o programe (link: https://erasmus-plus.ec.europa.eu/ ).

 

 

Čo na Erasmus+ hovoria tvoji kolegovia z FiF UK?

Vieme, že nie je ľahké sa zbaliť do jedného kufra a na pol roka, alebo dokonca dlhšie, odísť študovať a žiť do inej krajiny. Ale skúseností študentov ukazujú, že obavy po prvých týždňoch opadnú a zvyšok pobytu sa dá perfektne užiť! Po absolvovaní Erasmus+ mobility sa v dotazníku pýtame študentov  a študentiek FiF UK, či by mobilitu odporučili aj svojim kolegom. Odporúča ju 100% z nich!

Odporučili by ste mobilitu aj svojim kolegom?

„Maximálne, všetko bolo úžasne, no najviac stojí za zmienku nový pohľad na svet, život, na seba. Nové priateľstvá a kontakty, obohatenie vo všetkých aspektoch života.“

„Rozhodne! Človek spozná nie len inú krajinu, kultúru, kuchyňu, ľudí, ale aj sám seba v čase krízy/problémov (keďže vždy sa nejaké vyskytnú). Navyše si vybuduje skvelé priateľstvá. Zažije veci, ktoré doma nezažije, vzhľadom na to, že často musí vystúpiť z komfortnej zóny. Veľké plus je, že prekoná jazykovú bariéru v prípade, ak jeho angličtina (či iný jazyk) nie je stopercentný alebo sa hanbí rozprávať. A samozrejme, zažiť iný školský systém a iné predmety nie je nikdy na zahodenie. I keď nie všetky predmety sú dobré, každý z nás si dokáže nájsť aspoň jednu vec (aj z voľne voliteľných), ktorá ho bude baviť a niečím ho obohatí. A zahraniční profesori berú "erasmákov" ako "študentov-ne-študentov. Tak prečo to nevyužiť?!“

„Určite áno. Načerpajú nové skúsenosti, ktoré im už nikdy nikto nevezme. Nehovoriac o tom, že zažijú aj iné vyučovacie procesy. V neposlednom rade im Erasmus poskytne kopec nových známych a kamarátov z celého sveta, a to je na nezaplatenie.“

„Áno, pretože som presvedčená, že vycestovať do zahraničia, okúsiť iný životný štýl, spoznať nových ľudí a zažiť inú kultúru sa vždy oplatí.“

„ V každom prípade. Je to ta najlepšia možnosť zažiť nové veci, spoznať nových ľudí. Vidieť ako veci dokonale fungujú, ako sa dajú veci robiť lepšie a inak.“

„Veľmi odporúčam Erasmus+ pobyt. Predovšetkým pre skúsenosť, nový rozhľad, prístup k novým zdrojom informácii, rozhovory s inými odborníkmi z nášho odboru.“ 

„Áno, najlepšia skúsenosť v živote, spoznala som inú krajinu, veľa cestovala, a trochu inak vnímam svet aj ľudí.“

Často kladené otázky

Môžem ísť na mobilitu počas každého stupňa štúdia a opakovane?

Na mobilitu v rámci programu Erasmus+ je možné vycestovať až na 12 mesiacov každý stupeň štúdia (čie za Bc. a Mgr. štúdium spolu 24 mesiacov). Počet mesiacov strávených v zahraniční na mobilite - štúdium a mobilite - stáž sa započítava spolu (dohromady teda 12 mesiacov v každom stupni štúdia).

Môžem si podať naraz prihlášku na štúdium aj na stáž?

Áno, je možné si podať naraz prihlášku na oba typy mobility, ale nesmú byť organizované v rovnakom termíne.

Sú mi kredity z mobility uznávané na univerzite po návrate z mobility?
Každý jeden kredit, ktorý na mobilite získate je na FiF UK uznaný, časť kreditov je vám uznávaná za povinné a povinne voliteľné predmety. Uznanie povinných a povinne voliteľných predmetov je potrebné dohodnúť s vyučujúcimi na FiF UK.

Znamená vycestovanie na mobilitu, že ukončím štúdium neskôr?

Nie. V 96% mobilít študenti ukončia svoje štúdium v riadnom termíne napriek tomu, že semester, alebo dva semestre strávili štúdium na zahraničných univerzitách.

Aký vysoký grant na mobilitu dostanem?

Výška grantu sa odvíja od skupiny, v ktorej je zaradená krajina, v ktorej mobilitu absolvujete. Zvyčajne sa výška grantu pohybuje v rozmedzí 470 - 520 EUR/mes. Aktuálne informácie nájdete na stránke: https://uniba.sk/medzinarodne-vztahy/erasmusplus/studenti-studium-sms/vyska-grantu/  

Pokryje mi grant všetky výdavky na mobilite?

Závisí to od krajiny, kde mobilitu absolvujete, ale spravidla nie. EK formuluje grant ako príspevok na pobyt v zahraničí, nie jeho celkové pokrytie. Grant spravidla pokryje 70 – 80% celkových výdavkov.

Čo sa stane, ak neurobím všetky skúšky na mobilite?

Z mobility je potrebné priniesť 15 kreditov, čo zvládne urobiť 98% študentov FiF UK. Ak nezískate na mobilite 15 kreditov, budete musieť vrátiť časť grantu alebo celý grant v závislosti od toho, koľko kreditov prinesiete ( 14 – 12 = 25%; 11 – 9 = 50%, 8 - 5 = 75%, 4 - 0 = 100%). 

Majú študenti s mobilitou dobrú skúsenosť?
Áno, mobilitu Erasmus+ odporúča svojim kolegom každý jeden študent, ktorý sa jej zúčastnil. Ak aj majú študenti na mobilite negatívne skúsenosti, je to málokedy a nikdy neprevýšia pozitívny zážitok.

Nájdem si na mobilite ľahko nových známych?
Určite áno. Po prvé, každý prichádzajúci študent na Erasmus+ mobilitu je v rovnakej situácii – nikoho nepozná a má záujem spoznať nových ľudí a nájsť si kamarátov. Preto je hlavne na začiatku mobility veľmi jednoduché sa zoznámiť a nájsť si skupinu kamarátov. Po druhé, takmer každá zahraničná univerzita usporadúva veľké množstvo aktivít a welcome week, ktorých cieľom je navzájom študentov zoznámiť. Veľa univerzít ponúka tiež „buddy“ službu – čiže dostanete prideleného študenta, ktorý vás vyzdvihne na letisku, ukáže vám univerzitu a najlepšie študentské miesta v meste.

Môžem počas mobility cestovať domov na krátke návštevy?

Môžete. Predpokladá sa, že väčšinu mobility budete v mieste vášho štúdia, ale počítame s tým, že hlavne na sviatky (vianočné, veľkonočné) pricestujete domov na krátku návštevu.

Ak ste v otázkach a odpovediach nenašli potrebné informácie, pokojne sa môžete opýtať na rmv@fphil.uniba.sk.

Informácie z dotazníka po mobilite

Česká republika

CHARLES UNIVERSITY IN PRAGUE
Pomoc  s administráciou
- ochota zahraničnej univerzity pomôcť študentom, administratívne starostlivosť bola nadštandardná
Ubytovanie
- poskytovala univerzita – podľa kategórie bola cena rôzna (3-lôžková cca 110 EUR, 2-lôžková cca 150 EUR), veľa študentov bývalo na priváte
Študijný plán
- nebol nijaký problém, Karlova Univerzita poskytuje dosť predmetov na výber a je aj vysoká zhoda s našimi predmetmi
Spoločenské aktivity
- univerzita ponúkala Erasmus+ študentom voľno-časové aktivity dosť často, potrebné sa nahlásiť rýchlo, lebo kapacita na ne bola obmedzená
Financovanie
- poskytnutý grant pokryl cca 90% výdavkov na mobilitu

...........................................

PALACKÝ UNIVERSITY IN OLOMOUC
Pomoc  s administráciou
- vysoká spokojnosť, problémy sa vyriešili rýchlo a efektívne
Ubytovanie
- poskytla univerzita, cena za mesiac cca 110 EUR
 Študijný plán
- nebol problém nájsť vhodné predmety, ktoré mohli byť uznané aj na FiF UK
Spoločenské aktivity
- zabezpečovala univerzity, program bol bohatý a rôznorodý
Financovanie
- finančná podpora pokryla 80-90% všetkých nákladov

..........................................

MASARYK UNIVERSITY IN BRNO
Pomoc  s administráciou
- administrátori ochotní, vždy vyšli v ústrety a reagovali rýchlo
Ubytovanie
- poskytla zoznam internátov, kde bolo potrebné sa prihlásiť, ale nemali miesto pre všetkých študentov (je potrebné sa prihlásiť rýchlo), cena cca 170-180 EUR/mesiac
Študijný plán
- nebol problém nájsť dostatok predmetov, aj takých, ktoré bolo možné uznať na FiF UK
Spoločenské aktivity
- univerzita veľmi neposkytovala, nejaké aktivity organizovalo ESN (Erasmus Student Network)
Financovanie
-finančná podpora pokryla 95-100% všetkých nákladov

...........................................

Francúzsko

UNIVERSITY CLERMONT AUVERGNE
Pomoc  s administráciou
- veľká pomoc, všetko vybavené načas a s ochotou
Ubytovanie
- univerzita ponúkne ubytovanie (malá izba+ WC a kúpeľňa za 250 EUR); možné požiadať o čosi ako sociálne štipendium, na základe ktorého môžu znížiť cenu ubytovania
Študijný plán
- bolo možné nájsť dosť predmetov, zhoda sa hľadala ťažšie, ale FiF UK (katedry) vyšli v ústrety)
Spoločenské aktivity
- organizovala a poskytovala skupina ESN
Financovanie
- finančná podpora pokryla cca 60-70% všetkých nákladov (hlavne ubytovanie, cestu, časť stravy, všetko ostatné z vlastných zdrojov)

.........................................

Nemecko

HUMBOLDT UNIVERSITY IN BERLIN
Pomoc  s administráciou
- univerzita ochotná pomôcť, ale má striktné pravidlá vo výbere kurzov (možné navštevovať len predmety zvolené študijného programu)
Ubytovanie
- poskytovala univerzita, cena za mesiac 400 EUR
Študijný plán
- univerzita má modulový systém, bolo možné nájsť dosť vhodných predmetov
Spoločenské aktivity
-veľa spoločenských aktivít (návštevy múzeí, kín, galérií, jazykový tandem a pod.)
Financovanie
- poskytnutý grant pokryl cca 70-80% výdavkov na mobilitu

.............................................

UNIVERSITY IN LEIPZIG
Pomoc  s administráciou
- komunikácia s univerzitou bola bezproblémová – rýchla a efektívna
Ubytovanie
-ubytovanie univerzita neposkytuje, je potrebné si hľadať súkromné ubytovanie
Študijný plán
- nebol problém nájsť dostatok predmetov, s uznaním tiež problém nebol
Spoločenské aktivity
- univerzita poskytuje aktivity pre zahraničných študentov, treba sa prihlásiť/registrovať
Financovanie
- finančná podpora pokryla cca 60% všetkých nákladov

...............................................

Poľsko

MARIA CURIE -SKŁODOWSKA UNIVERSITY IN LUBLIN
Pomoc  s administráciou
- dostatočná, všetko bolo vybavené načas
Ubytovanie
- univerzita poskytuje ubytovanie na internátoch, cena 120 EUR/mesiac
Študijný plán
- dostatok predmetov v zahraničí, trochu problém nájsť podobné predmety (sociológia), ale vyučujúci na FiF UK boli ochotní pri uznávaní
Spoločenské aktivity
- univerzita pravidelne organizovala spoločenské aktivity pre zahraničných študentov
Financovanie
- finančná podpora pokryla cca 80% všetkých nákladov

..............................................

Portugalsko

UNIVERSITY OF LISBOA
Pomoc  s administráciou
- požadované dokumenty boli doručené, ale treba počítať s dlhšou čakacou dobou
Ubytovanie
- univerzita ubytovanie neposkytuje, je potrebné si nájsť privat, cena/mesiac cca 300 EUR /za zdieľaný byt s inými študentmi
Študijný plán
- žiadny problém (zmluva je na portugalský jazyk), veľa predmetov ponuke a nebol problém ani s ich uznaním
Spoločenské aktivity
- veľmi málo, počas semestra organizované len 2-3 aktivity pre zahraničných študentov
Financovanie
- finančná podpora pokryla cca 60% všetkých nákladov

...........................................

Rakúsko

UNIVERSITY OF GRAZ
Pomoc  s administráciou
- ochota zahraničnej univerzity pomôcť, prehľadná web stránka, všetky otázky vždy zodpovedané
Ubytovanie
- univerzita poskytuje ubytovania na internátoch, ale ich cena ja rovnaká, resp. vyššia ako privátne ubytovania, cena za izbu v zdieľanom byte bola cca 300 – 320 EUR/mesiac
Študijný plán
- bolo možné nájsť dostatok kurzov pre vyplnenie študijného plánu, univerzita okrem kurzov nemčiny umožnila zapísať si aj kurzy iných jazykov, ponúkala veľa slovanských jazykov
Spoločenské aktivity
- zabezpečované skupinou ESN, organizovali rôzne spoločenské podujatia a výlety
Financovanie
- poskytnutý grant pokryl cca 60 – 70% výdavkov na mobilitu

................................................

Slovinsko

UNIVERSITY IN LJUBLJANA
Pomoc  s administráciou
- výborná komunikácie, pomoc vždy rýchlo a ochotne
Ubytovanie
- ubytovanie poskytnutú len časti študentov (cena internátov 120 – 180 EUR), zvyšok priváty (cena za izbu v zdieľanom byte cca 300 EUR)
Študijný plán
- v ponuke dosť predmetov  pre rôzne odbory (psychológia, sociológia, jazyky)
Spoločenské aktivity
- veľa rôznych akcií a zájazdov, športové podujatia, spoločenskí hry a pod., zabezpečovalo ESN
Financovanie
- závisí od tohto, či dostanete ubytovanie na internátoch (grant pokryje medzi  80% - 50% výdavkov)

..........................................


Španielsko

UNIVERSITY OF MALAGA
Pomoc  s administráciou
- áno, ochota univerzity pomôcť s administráciou
Ubytovanie
- ubytovanie nebolo poskytované univerzitou, študenti si hľadajú ubytovanie sami, priemerná cena cca 250-300 EUR
Študijný plán
- bolo možné nájsť dostatok predmetov pre vytvorenie študijného plánu
Spoločenské aktivity
- veľmi dobre zabezpečené, univerzita sa venuje Erasmus+ študentom a organizuje pre nich spoločenské aktivity
Financovanie
- finančná podpora pokryla cca 50-60% všetkých nákladov

 ........................................

UNIVERSITY SANTIAGO DE COMPOSTELA
Pomoc  s administráciou
- neflexibilná komunikácia, veľa dokumentov bolo v galícijskom, nie španielskom jazyku
Ubytovanie
- univerzita poskytuje informácie o dostupných internátoch, prípadne študentských privátoch, cena internátov cca 180 EUR, cena súkromného bývania cca 220 EUR
Študijný plán
- dostatok dostupných predmetov, väčšina z nich bola zhodná s tými na FiF UK
Spoločenské aktivity
- univerzita poskytovala množstvo aktivít, hlavne prostredníctvom ESN (Erasmus Student Network)
Financovanie
- finančná podpora pokryla 70% všetkých nákladov

.............................................

Taliansko

UNIVERSITY OF NAPLES „ORIENTALE“
Pomoc  s administráciou
- veľmi dobrá spolupráca, odpovedali vždy včas a vybavili všetky potrebné dokumenty
Ubytovanie
- univerzita ubytovanie neposkytuje, je potrebné nájsť súkromné bývanie, cena cca 400-450 EUR
Študijný plán
- pre tlmočníctvo nebol nijaký problém, možné navštevovať aj iný ako taliansky jazyk z kombinácie na FiF UK, uznanie nebol problém
Spoločenské aktivity
- samotná univerzita nie, ale poskytovala ich organizácie Erasmus Student Network
Financovanie
- finančná podpora pokryla cca 50% všetkých nákladov (keďže neposkytujú ubytovanie, tak grant pokryl len cestu a ubytovanie, ostatné z vlastných zdrojov)

.............................................