Výzvy
CALL FOR PAPERS: Štát a situácia menšinových náboženstiev na Slovensku a v Európe
Štát a situácia menšinových náboženstiev na Slovensku a v Európe
Na Katedre porovnávacej religionistiky i v Slovenskej spoločnosti pre štúdium náboženstiev reflektujeme a dlhoročne pozorne sledujeme situáciu neregistrovaných náboženských spoločností na Slovensku. Ich postavenie vyhodnocujeme ako diskriminačné, ba domnievame sa, že je s najväčšou pravdepodobnosťou aj v rozpore s ústavou i medzinárodnými záväzkami SR. Rozhodli sme sa preto pripojiť k iniciatíve za zrovnoprávnenie (či počiatočne aspoň zlepšenie situácie) neregistrovaných náboženských komunít a svojimi skúsenosťami vedcov a vedkýň zaoberajúcich sa náboženstvom prispieť k zintenzívneniu spoločenskej debaty o tomto probléme. Nakoľko by sme uvítali, ak by táto téma viac rezonovala aj v akademickom prostredí, podujali sme sa venovať jej jedno číslo religionistického časopisu Axis Mundi, ktorý vychádza na Katedre porovnávacej religionistiky FiF UK. Témou čísla teda bude: Štát a situácia menšinových náboženstiev na Slovensku a v Európe.
Okrem efektu spočívajúcom v obohatení domácej akademickej diskusie o téme by podľa nášho presvedčenia mohlo takto zamerané číslo poslúžiť aj ako materiál, ktorý by bol v rámci zmienenej iniciatívy ponúkaný tvorcom politík na rôznych úrovniach štátu a samospráv, pracovníkom tretieho sektora, žurnalistom a podobne. Ako sa totiž zdá, popri všetkých možných diskurzoch, čo do debaty na Slovensku vstupujú a podieľajú sa na rozhodovaní o nej, ten akademický - založený väčšmi na faktoch a odbornosti než dojmoch a vidine politických bodov - je v nej počuť azda najmenej. Z tohto dôvodu v tematickom čísle uvítame príspevky nielen v tradičnom formáte štúdií či materiálov, ale aj akékoľvek texty diskutujúce či reflektujúce dotknutú problematiku z akademickej perspektívy a postavené na vedecky relevantnej argumentácii.
Príspevky do tematického čísla časopisu Axis Mundi nám prosím zasielajte v slovenskom a českom jazyku do termínu 30.10. 2024 na adresu matej.karasek@uniba.sk. Viac pokynov pre autorov nájdete na nasledovnom linku: https://fphil.uniba.sk/.../httpsfphilunibaskkatedry-a.../
S úctou
Redakcia Axis Mundi
Predchádzajúce výzvy:
Stredoeurópske kontexty okultizmu a západnej ezoterickej tradície
CALL FOR PAPERS 1/2021
Stredoeurópske kontexty okultizmu a západnej ezoterickej tradície
„Ten, kto sa pokúša vstúpiť do ružovej záhrady filozofov bez kľúča, je ako ten,
ktorý by chcel kráčať bez chodidiel.“
(Michael Maier, Atlanta fugiens)
V mnohých krajinách, vrátane krajín našich susedov, sú už dnes témy západného ezoterizmu, okultizmu či hermetizmu obligátnou súčasťou odbornej debaty vedcov z rôznych perspektív sa zaoberajúcich náboženstvom. U nás s výnimkou niekoľkých ojedinelých nasledovaniahodných počinov ostávajú takéto témy doposiaľ nepovšimnuté a v odbornej debate úplne chýbajú, či v lepšom prípade stoja na jej margináliách. Tematické číslo Axis Mundi si kladie za cieľ túto debatu v slovenskom vedeckom prostredí rozpútať a poskytnúť priestor akademikom venujúcim sa tejto problematike na prezentáciu svojich poznatkov. Nádejame sa, že by takto zamerané číslo mohlo byť aj akousi prvou lastovičkou či zárodkom formovania slovenskej komunity vedcov zaujatých touto problematikou. S entuziazmom preto privítame príspevky v slovenskom alebo českom jazyku, ktoré sa budú zaoberať stredoeurópskymi kontextami širokého fenoménu západnej ezoterickej tradície a okultizmu. Uvítame príspevky z pestrej tematickej škály problémov akými sú napríklad hermetizmus, alchýmia, gnóza, kabala, tajné iniciačné spoločnosti, pansofia, teozofia či okultizmus a západný ezoterizmus v novej religiozite a New age. Taktiež však máme záujem aj o teoretické a kritické príspevky zhodnocujúce súčasnú akademickú debatu o zmienených problémoch ako aj jej teoretické perspektívy či konceptuálne rámce.
DEADLINE: 13.01.2021