Podujatia
Na DOD2024 sme prezentovali našu Pedagogiku
27.1. 2024 sa otvorili brány Filozofickej fakulty UK predovšetkým pre tých, ktorí majú záujem na našej fakulte študovať. Okrem iného sme mali možnosť záujemcom odprezentovať všetky možnosti, ktoré súvisia so štúdiom pedagogiky v učiteľskom, alebo neučiteľskom zameraní.
Teší nás záujem zo strany študentov stredných škôl a budeme sa na všetkých tešiť v septembri 2024.
Záverečná oponentúra projektu VEGA 1/0484/21 Prameny rodinnej výchovy a rodičovského vzdelávania na Slovensku
Dňa 10.1.2024 sa uskutočnila verejná záverečná oponentúra projektu VEGA 1/0484/21 Premeny rodinnej výchovy a rodičovského vzdelávania na Slovensku.
Hlavná riešiteľka projektu Dr. D. Dvorská v prezentácii predstavila základné atribúty projektu – projekt VEGA v číslach, anotácie a ciele projektu, ako boli definované pri podávaní žiadosti o výskumný projekt v roku 2020 a splnenie stanovených cieľov v roku 2023. Následne predstavila základnú temotvornú líniu a terminologický rámec, aby hostí uviedla do skúmanej problematiky. Jadro jej príspevku predstavovala prezentácia kvalitatívnej a kvantitatívnej výskumnej línie projektu, metódy zberu výskumných dát, ich spracovanie a interpretácia. Následne v krátkosti opísala 5 najvýznamnejších projektových výstupov. Venovala sa hlavne kolektívnej monografii: Gavora, P. , Dvorská, D. & Medveďová, J. (2024) Rodičovstvo detí do 3 rokov: teória a výskum. Bratislava: Vydavateľstvo Univerzity Komenského. V závere poďakovala donorovi projektu Vedeckej a grantovej agentúre MŠVVaŠ a SAV za podporu, spolupracujúcim riešiteľkám a riešiteľovi projektu, ako aj spolupracujúcim participantom, participantkám i respondentkám. A napokon i spolupracujúcim inštitúciám, ktorý projekt podporili a prispeli k jeho naplneniu.
Po prezentácií nasledovala plodná diskusia.
Viac informácií o výsledkoch oboch výskumných línií i o projekte VEGA nájdete TU.
Informácie o ďalších vedeckých seminároch katedry TU.
Od veľkých k malým: vlastnoručne vyrobené hračky pre deti materských škôl
Študentky a študenti magisterského štúdia študijného programu Pedagogiky počas kurzu, ktorý viedla prof. Adriana Wiegerová vymysleni, navrhli a vlastnoručne vyrobili hračky pre deti predškolského veku.
Dňa 5. 12. 2023 ich v priestoroch MŠ na Tbiliskej ulici v Bratislave odovzdali deťom. Študentky a študenty mohli sledovať bezprostredné reakcie detí. Katedra pedagogiky aj týmto podujatím vytvára prienik medzi teóriou a praxou a popularizuje akademickú prácu, predovšetkým študentskej časti.
Medzinárodná vedecká konferencia pri príležitosti 100 rokov Pedagogického seminára
Pri príležitosti stého výročia založenia najstaršieho inštiutucionalizovaného pracoviska na Slovensku, rozvíjajúceho pedagogické vedy: Pedagogického seminára Filozofickej fakulty UK, sme na Katedre pedagogiky usporiadali medzinárodnú vedeckú konferenciu, ktorá sa konala vo štvrtok 19.10.2023 v budove fakulty na Gondovej ul. v Bratislave.
Na konferencii zaznievali tóny a slová vďaky, spomínanie i bilancovanie. Hostia i kolegovia z domácej katedry vo svojich príspevkoch predstavili mnohých velikánov i myšlienky, ktoré našu katedru uplynulých sto rokov utvárali.
Do ďalších rokov prajeme všetkým členkám a členom Katedry pedagogiky FiF UK, ale aj študentkám a študentom, ktorí na katedre študujú pedagogiku, či učiteľstvo, veľa elánu a tvorivých síl.
Fotografie z konferencie
Konferenica pri príležitosti 30. výročia založenia OMEP Slovensko
V spolupráci so slovenským výborom Svetovej organizácie pre predškolskú výchovu: OMEP Slovensko sme na konferencii oslávili 30. výročie založenia OMEP Slovensko.
Konferencia pod záštitou Ministertva školstva, vedy, výskumu a športu a mestskej časti Bratislava: Staré mesto sa konala v dňoch 5.10.2023 a 6.10.2023.
Prvý konferenčný deň 5.10.2023 od 9:00 hod. v Zichyho paláci v Bratislave si účastníčky a účastníci mohli vypočuť pozvané prednášky hostí.
Následne piatok 6.10.2023 v spolupráci s fakultami Univerzity Komenského v Bratislave konferencia pokračovala formou workshopov.
Na pôde Katedry pedagogiky Filozofickej fakulty sme privítali 25 učiteliek a riaditeliek MŠ z celého Slovenska na workshope, ktorý viedla Dr. Darina Dvorská. Účastníčky spoločne hľadali odpovede na otázku: Čo má spoločné kengura a 33? A diskutovali o Spôsoboch kladenia otázok deťom v MŠ.
Viac informácií o podujatí nájdete na: www.omep.sk
Učiteľská akadémia UK: Vyučovacie aktivity s nízkou mierou rizika (doc. L. Sokolová a Dr. D. Dvorská)
V rámci Klubu Učiteľskej akadémie UK sme dňa 22.8.2023 organizovali hybridný seminár pre učiteľky a učiteľov: Vyučovacie aktivity s nízkou mierou rizika.
doc. Lenka Sokolová (FSEV UK) predstavila aktivity a pomôcky, ktoré môžu učiacim sa pomôcť prekonávať úzkosť pri učení, aktivizovať skupiny a zvyšovať ich motiváciu k učeniu. Súčasne sme v praxi vyskúšali technické možnosti novej hybridnej učebne G 209.
Pre tých, ktorí sa seminára nemohli zúčastniť, ponúkame videonahrávku.
23.6.2023: Slávnostne sme otvorili inoivatívne učebne
V rámci úspešne ukončeného rozvojového projektu Systematická podpora poskytovania a uskutočňovania DPŠ a RŠ na UK sme na Katedre pedagogiky zlepšili priestorové i technické zabezpečenie štúdia.
Frekventantky a frekventanti (nielen) externej formy DPŠ štúdiasa vracajú na fakultu UK s odstupom času a s množstvom profesijných skúseností. Nielen oni, ale aj naši denní študenti a študentky prirodzene očakávajú, že budú študovať v moderných učebniach kde získajú nové podnety pre svoju prax. Preto sa na UK neustále aktívne snažíme o inovácie štúdia aj cez úpravy učebného prostredia.
Z rozvojového projektu sme na katedre v roku 2023 vytvorili moderné vzdelávacie priestory, ktoré podporujú tímovosť a napomáhajú zvyšovaniu kvality i atraktivity tohto štúdia. Učebne budú k dispozícii aj študentom a študentkám učiteľských odborov denného štúdia, čím chcú fakulty UK prispievať k zvýšovaniu atraktivity tohto štúdia a učiteľského povolania vôbec.
Nové učebne aj s oddychovou časťou vznikli na Katedre pedagogiky Filozofickej fakulty UK na 2. poschodí v budove na Gondovej ulici 2 v Bratislave.
Slávnostne sme ich otvorili a dali do užívania v piatok 23. júna 2023 v rámci Klubu Učiteľskej akadémie UK.
Hybridnú učebňu G 209 otvoril tajomník Filozofickej fakulty UK pán Mgr. Radoslav Števčík a frekventantka DPŠ štúdia a zároveň študentská koordinátorka rozvojového projektu Bc. Zuzana Hudáková.
Druhú, výskumnú učebňu G 208 slávnostne otvorili: prodekanka pre vzdelávanie FiF UK doc. Mgr. Lucia Lichnerová, PhD. a študent učiteľstva slovenského jazyka a pedagogiky Bc. Samuel Damián Ovečka.
Učebne umožňujú prezentovať spôsoby, ako v školách efektívne a interaktívne používať digitálne technológie a cez priestorové usporiadanie nábytku podporovať priamu interakciu medzi skupinami študujúcich.
Pripraviť architektonický návrh a premeniť ho na skutočnosť sa obom fakultám podarilo od decembra 2022 do júna 2023. Po vykonaní stavebných úprav a zakúpení flexibilného nábytku prišla na rad realizácia hybridného technického riešenia.
Výsledkom je súbor 4 učební pre moderné vzdelávanie:
- hybridná učebňa G209 (pôvodné označenie G206) s unikátnym systémom riadenia a ovládania digitálnych technológií na prenos videokonferencií a vzdelávacích kurzov cez MS Teams,
- výskumná učebňa G208 (pôvodné označenie G205) s pozorovateľným oknom pre budúcich učiteľov na mikrovyučovacie a výskumné aktivity,
- mobilná notebooková učebňa, ktorá umožňuje výučbu s podporou e-learningových nástrojov a pohyblivý presun medzi učebňami,
- oddychová časť s kuchynkou na chodbe 2. poschodia (pred učebňami G209 – 213).
Viac informácií o projekte sa dozviete na stránke úspešne ukončeného rozvojového projektu, či v rubrike Zvedaví na vedu.
Predstavenie e-learningového nástroja Učiteľská akadémia UK
V rámci projektu Stanem sa učITeľom UK sa
vo štvrtok 27. januára 2022 od 15.00 hod.
uskutočnila
prezentáciu nového e-learningového nástroja
Učiteľská akadémia UK.