stredoeurópske štúdiá
Základné informácie o študijnom programe
Študijný odbor: filológia
Forma štúdia: denná
Štandardná dĺžka štúdia: 2 roky
Jazyk výučby: český, poľský, slovenský, slovinský
Zabezpečujúce katedry: Katedra anglistiky a amerikanistiky, katedra archeológie a kultúrnej antropológie, katedra germanistiky, nederlandistiky a škandinavistiky, katedra slovanských filológií, katedra slovenskej literatúry a literárnej vedy, katedra slovenského jazyka a teórie komunikácie, katedra slovenských dejín, Studia Academica Slovaca
Stránka študijného programu
Obsah štúdia a uplatnenie
Magisterský študijný program je koncipovaný ako spoločný študijný program (joint degree program) štyroch stredoeurópskych univerzít (Univerzita Komenského v Bratislave, Univerzita Karlova v Prahe, Univerzita v Ľubľane a Jagellonská univerzita v Krakove). Jeho základná štruktúra je stanovená medzinárodnou zmluvou Master’s Program co-operation Agreement: Central European Studies (Joint Program) uzavretou rektormi štyroch stredoeurópskych univerzít. Cieľom študijného programu je pripraviť multidisciplinárna príprava na stredoeurópsky jazykový areál.
Študijný program tvorí dôkladná filologická príprava zameraná na prehĺbenie znalostí minimálne z jedného slovanského jazyka stredoeurópskeho priestoru od vstupnej úrovne B2 (jazyk A – slovinčina a poľština, pre zahraničných záujemcov a záujemkyne slovenčina ako cudzí jazyk), ku ktorému si volíte ďalší slovanský jazyk (jazyk B) od úrovne A1, ktorý ste neštudovali na bakalárskom stupni (poľština, slovinčina, slovenčina ako cudzí jazyk). Vo všetkých kurzoch zameraných na štúdium jazyka A získavate ďalšie rozširujúce vedomosti a praktické zručnosti z vybraného jazyka s orientáciou na jeho lexikológiu, kultúru jazykového prejavu a štylistiku jazykového prejavu. Jazyk B zase musíte zvládnuť na všetkých jeho základných úrovniach (fonetika a fonológia, morfológia, syntax). V prípade adekvátnej jazykovej úrovne (B2) si môžete zvoliť aj alternatívu dvoch jazykov A podľa aktuálnej ponuky.
V rámci bloku povinne voliteľných predmetov získavate ďalšie poznatky z dejín a reálií študovaného jazykového a kultúrneho areálu s dôrazom na slovanské krajiny, ich literatúry a jazyky a na širšiu teoreticko-metodologickú reflexiu problematiky (kurzy z literárnej vedy, filozofie jazyka, areálovej lingvistiky, všeobecnej jazykovedy, slovanskej frazeológie, dialektológie ky a i.). V priebehu štúdia absolvujete minimálne jeden semester na jednej z partnerských univerzít podľa vlastného výberu.
Po absolvovaní štúdia sa uplatníte v kultúrno-osvetovej oblasti, v rámci štátnej správy a samosprávy, v styku so zahraničnou klientelou v rámci rozvoja kultúrno-ekonomických vzťahov so zahraničím, v oblasti prekladateľstva, diplomatických služieb a pod.
Predpoklady a prijímacie skúšky
Uchádzači a uchádzačky nevykonávajú prijímaciu skúšku, ale sú prijímaní podľa poradia zostaveného na základe dosiahnutého váženého študijného priemeru z profilové kurzov absolvovaných počas bakalárskeho štúdia alebo ich ekvivalentov. Ide o profilové kurzy v rozsahu piatich semestrov (jazyk a reálie 1 – 5) z jedného z profilových jazykov: poľština, slovinčina, zahraniční záujemcovia zo slovenčiny ako cudzieho jazyka.
Uchádzačky a uchádzači, ktorých materinským jazykom nie je slovenčina majú možnosť zapísať sa už pred začiatkom štúdia na kurz slovenčiny, ktorý ponúka Studia Academica Slovaca alebo niektorá z jazykových škôl.
Ďalšie informácie nájdete na stránkach venovaných prijímaciemu konaniu.