25. januára 2018 sa na Univerzite v Bukurešti konalo habilitačné konanie, na ktorom rumunská slovakistka Mgr. Marilena Felicia Luța, PhD. (Ţiprigan) vo svojej habilitačnej prednáške Typologické črty slovenskej gramatiky predstavila všeobecnolingvistické i pragmatickolingvistické aspekty výkladu a interpretácie jazykových javov z pohľadu lingvistickej teórie aj didaktickej praxe. Na základe publikovaných výsledkov vedeckovýskumnej práce i na pozadí dlhodobej slovensko-rumunskej medziuniverzitnej spolupráce kandidátka vynikajúcim spôsobom deklaruje svoj odborný a pedagogický potenciál a garantovanie odboru slovakistiky v rumunskom akademickom prostredí.
Mgr. Marilena Felicia Luța, PhD. absolvovala v rokoch 1998 – 2003 bakalárske a magisterské štúdium na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v odbore slovenský jazyk a literatúra a anglický jazyk. Štúdium ukončila úspešnou obhajobou diplomovej práce, kde uplatnila porovnávacie hľadisko s dôrazom na opis a výklad gramatických javov z pohľadu cudzinca. Ako jej učiteľka a školiteľka oceňujem špecifikáciu gramatických kategórií, ktorá je prínosná pre lingvodidaktickú koncepciu slovenčiny ako cudzieho jazyka. Po návrate na Univerzitu v Bukurešti M. F. Luța nastúpila na post lektorky, neskôr odbornej asistentky na Filologickú fakultu cudzích jazykov, kde doteraz pracuje na katedre slovakistiky, od októbra 2016 ako vedúca katedry. Vedie prednášky a cvičenia zo slovenského jazyka, najmä z konfrontačnej gramatiky na pozadí rumunčiny. Na kurzoch sleduje lingvodidaktické aspekty výkladu jazykového systému hľadajúc pragmatické riešenia na efektívnejšie získanie teoretických znalostí i komunikačných zručností.
V rámci svojho vedecko-pedagogického pôsobenia spolupracuje s naším pracoviskom Studia Academica Slovaca – centrom pre slovenčinu ako cudzí jazyk a rozličným spôsobom sa zapája do výskumu slovenského jazyka a jeho prezentácie v rumunskom jazykovom prostredí i na univerzitách v zahraničí. Výsledky svojho výskumu prezentuje na vedeckých fórach, aktívne sa zúčastňuje na medzinárodných konferenciách v Bratislave, publikuje štúdie v recenzovaných zborníkoch doma i v zahraničí.
Vedecký profil kandidátky najlepšie dokumentuje jej bohatá publikačná činnosť, predovšetkým jej monografie Morfologia limbii slovace − flexiune cu inflexiuni (Morfológia slovenského jazyka − flexia s inflexiami), Verbul slovac (Slovenské sloveso), Aspectul verbal. Retrospective şi perspective (Slovesný vid. Retrospektívy a perspektívy) vydané pre potreby vzdelávania rumunských slovakistov. Ťažiskom publikácií je lingvodidaktický opis slovenskej morfológie s dôrazom na kontrastívne orientovaný výklad tých javov, ktoré predstavujú didaktický problém pre cudzincov, ako napr. problematika verbálneho aspektu či menného rodu. Autorka v nich uplatnila svoje bohaté skúsenosti zo štúdia slovenčiny i ďalších cudzích jazykov a zároveň zúročila podnety zo svojej pedagogickej praxe. Všetky publikačné jednotky svedčia o jej všestrannej vedeckovýskumnej profilácii v oblasti všeobecnej i aplikovanej lingvistiky so zmyslom pre interlingválne porovnávanie a interkultúrne porozumenie.
doc. PhDr. Jana Pekarovičová, PhD.
členka habilitačnej komisie