Juraj Mravec: Rok v prednej línii, zoči-voči Islamskému štátu
Reportážny fotograf a dokumentarista Juraj Mravec študentom prvého ročníka porozprával o jeho roku strávenom v prednej bojovej línii v Iraku.
Posledné roky nám médiá neustále prinášajú aktuálne informácie o situácii v Iraku a Sýrii. Aké by to však bolo porozprávať sa s niekým, kto to na vlastnej koži prežil? V stredu 21. novembra mali študenti prvého ročníka Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty UK možnosť zúčastniť sa na prednáške reportážneho fotografa Juraja Mravca, ktorý im veľmi emočne priblížil svoj rok v prednej bojovej línii v Iraku, kde sa dostal so skupinou slovenských paramedikov z Akadémie urgentnej medicíny. Jeho pobyt v Iraku sa začal 24. októbra 2016.
V roku 2014 sa džihádisti postupne zmocnili veľkých častí Blízkeho východu a Islamský štát začal svoju vojnu proti vládam v Sýrii a v Iraku. Nakoniec dobyli aj sunitské mesto Mosul, čo bolo podľa Juraja Mravca jedno z najväčších prekvapení. Práve ono sa stalo centrom ISIS. Na prednáške sa študenti dozvedeli ako postupne prebiehala ofenzíva irackých a kurdských jednotiek na Mosul i to, aké náročné ho bolo oslobodiť.
Na začiatku stretnutia pustil Juraj Mravec študentom jedno z videí, ktoré natočil, keď spolu s paramedikmi precházali cez nebezpečnú oblasť. Následne pokračovala prezentácia fotografií odfotených počas jeho pobytu v Iraku. Všetky z nich mali svoj vlastný príbeh, každá obsahovala iné emócie. Mesiace strávené na púšti boli fyzicky aj psychicky veľmi náročné. Ako sám povedal: „Vyzeralo to tam často ako vo vesmíre, na púšti sme nič nevideli, iba počuli kurdskú ofenzívu, lietadlá, streľby, ktoré boli na dennom poriadku.“
S paramedikmi pomáhali mnohým zraneným, ktorých ošetrovali priamo na fronte, aby prežili cestu do nemocníc, ale tiež mnohým utečencom, ktorí začali utekať hlavne po tom, čo sa začala západná ofenzíva na Mosul. Nechýbali ani nespočetné fotografie detí, ktoré patrili k jedným z najčastejších obetí. Tieto deti totiž takmer nezažili mier a vojna sa pre nich stala bežným stavom. Bez obáv tak pobiehali po okolí a často končili v rukách paramedikov po výbuchoch mín či iných zraneniach. Pre fotografa a dokumentaristu Juraja Mravca bol takmer každodenný pohľad na tieto deti jednou z najťažších častí pobytu na vojnovej línii.
Na záver prednášky odpovedal študentom na mnohé otázky a dozvedeli sa aj to, že zámerom jeho cesty bolo natočenie dokumentárneho filmu, ktorý by mal byť uvedený do vybraných kín v apríli 2018.
Prednáška mnohým z nás otvorila oči a ukázala, že kým my riešime úplné banality, inde ľudia hladujú, trhajú sa o slnečnicové semiačka a bojujú každý deň o holý život a prežitie svojej rodiny.