VEDECKÉ POZNANIE Z TRANSDISCIPLINÁRNEJ PERSPEKTÍVY
V letnom semestri realizujeme nevšedný seminár o vede a náboženstve, o ich hraniciach a presahoch. Je určený doktorandom a doktorandkám, a zároveň všetkým tým, ktorých baví „cezhraničný“ dialóg naprieč jednotlivými odbormi a oblasťami ľudského poznania.
Na seminári, ktorý vedie teológ Miroslav Kocúr, budeme mať jedinečnú príležitosť stretnúť sa a diskutovať s osobnosťami ako je kvantový fyzik Vladimír Bužek, odborník na kritické myslenie a šachový veľmajster Ján Markoš, genetik Peter Križan či geológ Vladimír Šucha.
Stretnutia sa konajú vždy vo štvrtok v čase od 16.05 do 17.35 h. Prvé stretnutie sa uskutoční vo štvrtok 17. februára 2022 prostredníctvom MS Teams
Počas prezenčnej výučby sa stretnutia konajú v miestnosti Š3.
Termíny, témy, hostia:
17. 2. Etické štandardy, definícia spoločenstiev na základe národnej, rituálnej a kultúrnej príslušnosti, koexistencia spoločenstiev v globálnej spoločnosti.
(Miroslav Kocúr, doc. Ondrej Prostredník)
24. 2. Človek v dobe nastupujúcej AI. Príležitosti a výzvy technologického veku v univerzálnom nadčasovom prepojení a lokálnom historickom ukotvení.
(Miroslav Kocúr, prof. Vladimír Šucha)
10. 3. Historické súvislosti a paralely súčasných hodnotových konfliktov, kultúrne vojny a svetonázorové polemiky a pohľad na násilie pri konštituovaní štátnych celkov, národných a náboženských komunít
(Miroslav Kocúr, dr. Miloslav Szabó)
17. 3. Etnická identifikácia, viacnásobná spolupatričnosť a kultúrne skripty. Rituál, metafora, jazyk.
(Miroslav Kocúr, doc. Helena Tužinská)
24. 3. Univerzálna snaha o pretvorenie sveta na základe posvätných textov. Náboženská a národná identita spoločenstiev na prelome letopočtov.
(Miroslav Kocúr, prof. František Ábel)
31. 3. Náboženský život a praktické prežívanie náboženskej viery na Slovensku. Dáta a ich interpretácia.
(Miroslav Kocúr, Rastislav Kočan)
7. 4. Variabilita pohlavnej diferenciácie a matrikové pohlavie. Štatistika, prognózy a ich interpretácia.
(Miroslav Kocúr, MUDr. Peter Križan)
21. 4. Kritické myslenie ako metóda poznávania sveta. Hodnota života a iné etické dilemy globalizovaných procesov.
(Miroslav Kocúr, Ján Markoš)
28. 4. Poznanie a vedecké poznanie, transdisciplinárny dialóg. Zákon v prírodných a spoločenských vedách. Vedecké poznanie v kontexte BIG THINGS a racionálnej uchopiteľnosti sveta.
(Miroslav Kocúr, prof. Vladimír Bužek)
5. 5. Človek a technológie. Konštruktivistický pohľad na myslenie, vedu a kultúru. Inteligentné technológie a ich vplyv na človeka a spoločnosť. Nové mýty pre 21. storočie.
(Miroslav Kocúr, doc. Martin Takáč)
Podcast FiF UK Na múriku – rozhovor s Miroslavom Kocúrom
Výberové kurzy FiF UK pre doktorandov a doktorandky