Doktorandský seminár z PVH a archívnictva/muzeológie 1 a 2
alebo – ako získať krátkodobých ďalších školiteľov a posunúť sa o krok bližšie k finále
Predmet vyučujú: Mgr. Balázs Csiba, PhD.; doc. PhDr. Frederik Federmayer, PhD.; prof. PhDr. Juraj Šedivý, MAS, PhD.
Forma výučby: seminár (S:2)
ECTS: 6
Cieľ:
Ide o prakticky orientovaný kurz, ktorého podstatou je kolektívne konzultovanie úvodných kapitol dizertačnej práce (na západe vyučovací formát typu privatissimum). Školitelia doktorandského štúdia špecializujúci sa na PVH z katedry archívnictva a muzeológie ponúkajú doktorandom s historicky orientovanými témami možnosť spolupráce/spoluvedenia pri formulovaní úvodných kapitol doktorandskej práce. Ponúkame možnosť prekonzultovať: formálnu analýzu Vašich prameňov z hľadiska paleografického alebo kodikologického (prof. Šedivý), z hľadiska genealógie, sfragistiky, heraldiky, numizmatiky a pod. (+ doc. Federmayer) a diplomatiky a regionálnej histórie (dr. Csiba) /+ neformálne aj konzultácie k dejinám správy, pamäťovým inštitúciám (dr. M. Orosová) vždy v súvislosti s témami Vašich dizertačných prác.
Stručná osnova:
- Úvodné kolokvium
- Príklady good practice vo vybranej oblasti PVH v súvislosti s témami
- Inovatívne metódy pri analýzach s využitím PVH
- Work in progress alebo náhľad do kuchyne autorov a študentov/tiek
- príprava seminárnych prác (v podstate úvodných kapitol dizertačných prác) na témy: 1) Doterajšie výskumy k skúmanej téme (= kritické zhodnotenie starších výskumov + potenciál); 2) Písomné pramene k téme práce; 3) Odborná terminológia k téme práce (orientovaná čiastočne na dejiny správy z vybraného obdobia); 4) Prehľadné dejiny skúmaného regiónu/lokality vzhľadom na tému práce
- Odovzdanie seminárnych prác a spätná väzba písomná
- Záverečné kolokvium
Požiadavky na absolvovanie:
Plnenie priebežných aktivít = 100 % hodnotenia (pozostáva z aktivity študenta, z jeho plnenia spoločne dohodnutých etáp pri formulovaní práce).
Odporúčaná literatúra
Bude špecifkovaná v priebehu semestra podľa tém dizertačných prác.