sociológia
Základné informácie o študijnom programe
Študijný odbor: sociológia a sociálna antropológia
Forma štúdia: denná
Štandardná dĺžka štúdia: 2 roky
Jazyk výučby: slovenský
Zabezpečujúca katedra: Katedra sociológie
Stránka študijného programu
Obsah štúdia a uplatnenie
Študijný program vás pripraví na zvládnutie teoretických a metodologických postupov skúmania sociálnych javov a analýzy aktuálnych sociálnych problémov na úrovni Slovenska, jeho regiónov, ako aj inštitúcií a organizácií na Slovensku. Získané znalosti počas štúdia rozširujete o medzinárodné súvislosti, čo umožňuje analyzovať vybrané sociálne problémy a javy v komparatívnom kontexte.
Jadrom štúdia sú kurzy prehlbujúce poznatky z modernej sociologickej teórie, pokročilej sociologickej metodológie, vrátane náročnejších metód kvantitatívneho a kvalitatívneho výskumu a široké spektrum špecializovaných sociologických disciplín. Tieto sú orientované na niekoľko oblastí: skúmanie a riadenie organizácií (sociológia organizácií, manažment organizácií, mobilizácia sociálnych aktérov), ekonomická oblasť života (ekonomická sociológia, komparatívna politická ekonómia, prieskum trhu), oblasť politiky (sociológia politiky, voličské správanie), oblasť rodinného života (sociológia rodiny, sociológia detstva a mladosti, sociológia sexuality a intimity) a oblasť životného prostredia a ekosystémov (environmentálna sociológia, sociológia mimo človeka). Súčasťou prípravy a vedomostného profilu je aj ovládanie anglického jazyka a schopnosť využívať moderné informačno-komunikačné technológie, vrátane programov určených na kvantitatívnu i kvalitatívnu analýzu a spracovanie empirických údajov.
Nadobudnuté schopnosti a zručnosti využijete v oblasti základného výskumu, ale aj v aplikovanom výskume v rôznych oblastiach spoločenskej praxe, najmä v školstve a sociálnej sfére, pri projektovaní a realizácii výskumov verejnej mienky, pri analytických, metodických, výskumných i tvorivých činnostiach v médiách, marketingových a reklamných agentúrach, pri prácach spojených s tvorbou projektov miestneho i regionálneho rozvoja, pri analytickej, metodickej a výskumnej činnosti v neziskových organizáciách, v oblasti sociálnej politiky a sociálneho poradenstva, ako aj pri vykonávaní manažérskych a analytických činností, najmä v oblasti riadenia ľudských zdrojov či práce s dátami v organizáciách.
Predpoklady a prijímacie skúšky
Uchádzači a uchádzačky nevykonávajú prijímaciu skúšku, ale sú prijímaní podľa poradia zostaveného na základe dosiahnutého váženého študijného priemeru v rámci bakalárskeho štúdia (1. – 5. semester).
Uchádzačky a uchádzači, ktorých materinským jazykom nie je slovenčina, sú u nás vítaní. Myslite ale, prosím, na to, že predpokladom na úspešné zvládnutie štúdia je znalosť slovenského jazyka najmenej na úrovni B1. Odporúčame preto v dostatočnom predstihu pracovať na svojej slovenčine a zapísať sa na kurz, ktorý ponúka Studia Academica Slovaca alebo niektorá z jazykových škôl.
Ďalšie informácie nájdete na stránkach venovaných prijímaciemu konaniu.