história
Základné informácie o študijnom programe
Študijný odbor: filozofia
Forma štúdia: denná
Štandardná dĺžka štúdia: 2 roky
Jazyk výučby: slovenský
Zabezpečujúce katedry: Katedra všeobecných dejín, katedra slovenských dejín
Stránka študijného programu
Obsah štúdia a uplatnenie
Od prvého ročníka študijného programu máte možnosť zvoliť si jeden z ponúkaných modulov:
1. staršie dejiny (antika – 18. storočie),
2. novšie dejiny (19. – 20. storočie).
Táto voľba má korešpondovať so zameraním diplomovej práce, ktorej tému si volíte taktiež v 1. semestri magisterského štúdia. Podľa toho bude vystavaný váš cieľový profil.
Jednotlivé predmety v blokoch povinne voliteľných predmetov sú systémovým prepojením národných/slovenských dejín so širším kontextom všeobecných dejín. Štúdiom si osvojíte schopnosť sémantickej a textovej analýzy, porozumiete umeniu propagandy a politologickému slovníku. Práca s dobovými prameňmi vás naučí objektívne interpretovať niektoré sporné a prípadne konfliktné historické otázky, ktoré aj v prítomnosti poznačujú úroveň a charakter vzájomných vzťahov jednotlivých krajín. Pri štúdiu sú využívané komparatívne štúdie, tzv. „case studies“, konkrétne dobové pramene a programové dokumenty. Pracovať budete s uplatnením najnovších metodologických a filozoficko-dejinných prístupov.
V rámci štúdia môžete vycestovať na semester na zahraničnú univerzitu v rámci programu Erasmus+. Svoj profil máte možnosť ešte užšie formovať prostredníctvom rozmanitých povinne voliteľných a voliteľných predmetov v rámci celej FiF UK.
Mechanizmy štátnej moci, metódy, nástroje a spôsob ovládania spoločnosti sú témami s nadčasovou platnosťou, ktoré formujú nielen občianske postoje, ale aj kľúčové znalosti vo vzťahu k dnešnému, ideovo veľmi komplikovanému, svetu. Porozumením a osvojením týchto znalostí a schopností sa vám otvára široká škála uplatnenia v praxi. Nadobudnete tiež schopnosť samostatne vedecky bádať, časopisecky a knižne publikovať odborné texty a vedecké texty, pripravovať a prednášať referáty, koreferáty alebo diskusné príspevky na vedeckých podujatiach v materinskom i cudzom jazyku. Naučíte sa samostatne riešiť úlohy a zároveň tvorivo spolupracovať v pracovných tímoch s príbuznými povolaniami (archeológia, história umenia, etnografia a pod.) a udržiavať kontakt s najnovšími vývojovými trendmi a poznatkami v historickej vede. Osvojíte si schopnosť tvorivého, koncepčného, analytického a strategického myslenia, interpretačné schopnosti a kultivovaný jazykový prejav.
Uplatnenie nájdete v kultúrno-spoločenských inštitúciách, médiách, analytických, projektových a poradenských spoločnostiach, personalistike, v treťom sektore a na rôznych pozíciách verejného i súkromného sektora. V prípade absolvovania doplňujúceho pedagogického štúdia sa uplatníte aj v učiteľskej profesii na základnej a strednej škole. Absolvovanie doktorandského štúdia vám zase otvorí dvere akademického sveta.
Predpoklady a prijímacie skúšky
Predpokladom prijatia na študijný program je absolvovanie niektorého z bakalárskych študijných programov patriacich do niektorého z týchto odborov: historické vedy (so zameraním na históriu, archeológiu, archívnictvo a pomocné vedy historické, etnológiu, muzeológiu, religionistiku), vedy o umení a kultúre (so zameraním na dejiny a teóriu umenia, kulturológiu) učiteľstvo a pedagogické vedy (so zameraním na učiteľstvo histórie). Uchádzači a uchádzačky nevykonávajú prijímaciu skúšku, ale sú prijímaní podľa poradia zostaveného na základe dosiahnutého váženého študijného priemeru v rámci bakalárskeho štúdia (1. – 5. semester).
Uchádzačky a uchádzači, ktorých materinským jazykom nie je slovenčina, sú u nás vítaní. Myslite ale, prosím, na to, že predpokladom na úspešné zvládnutie štúdia je znalosť slovenského jazyka najmenej na úrovni B1. Odporúčame preto v dostatočnom predstihu pracovať na svojej slovenčine a zapísať sa na kurz, ktorý ponúka Studia Academica Slovaca alebo niektorá z jazykových škôl.
Ďalšie informácie nájdete na stránkach venovaných prijímaciemu konaniu.