etnológia a kultúrna antropológia
Základné informácie o študijnom programe
Študijný odbor: historické vedy
Forma štúdia: denná
Štandardná dĺžka štúdia: 2 roky
Jazyk výučby: slovenský
Zabezpečujúca katedra: Katedra archeológie a kultúrnej antropológie
Stránka študijného programu
Obsah štúdia a uplatnenie
Etnológia spoločne s kultúrnou antropológiou vysvetľuje, ako kultúra vznikla, ako sa formuje a ako sa prostredníctvom nej človek prejavuje v minulosti aj v súčasnosti. Študuje kultúrne a sociálne prejavy, spôsob, akým si vysvetľuje svet, ako žije a komunikuje ako člen určitej spoločnosti či spoločenstva. Kultúrna antropológia je celostná interdisciplinárna veda, ktorá sa zameriava na porovnanie ľudských kultúr a prepája poznatky viacerých spoločenskovedných a prírodovedných disciplín.
Po absolvovaní sa náplň práce opiera o výskum rôzne komunít, napr. dedinských, mestských, profesijných, mládežníckych a iných. Základnou metódou práce je spravidla dlhodobý kvalitatívny terénny výskum. Prostredníctvom zúčastneného pozorovania a rozhovorov sa budete snažiť porozumieť danej kultúre a jej tradíciám v čase a priestore. Historické a archívne pramene, ako aj kontextuálne informácie z médií rôzneho druhu sú základom pre realizáciu bádania. Tento druh výskumu prispieva k spoznávaniu rozmanitosti ľudských spoločenstiev a vedie k pochopeniu ich kultúrnych špecifík a rešpektu k ich osobitej situácii.
Vďaka štúdiu etnológie a kultúrnej antropológie získate kompetenciu pracovať vo vedecko-výskumných a vzdelávacích inštitúciách, v múzeách, osvetových zariadeniach, na pracoviskách zameraných na ochranu a propagáciu kultúrneho dedičstva, v redakciách a masmédiách a vo všetkých inštitúciách vyžadujúcich humanitné vzdelanie. Uplatniť sa môžete v prostredí vedeckých a vzdelávacích inštitúcií, verejného sektora, podnikateľského sektora a neziskových organizácií. Pri zisťovaní, analyzovaní a šírení poznatkov o kultúrnych javoch sa môžete realizovať v oblasti vedy a výskumu, vzdelávania, osvety, médií, múzejníctva, projektového manažmentu, mediátorstva, hodnotiteľstva, poradenstva, plánovania či analýzy v oblastiach strategického a dlhodobého rozvoja danej komunity.
Predpoklady a prijímacie skúšky
Predpokladom prijatia na študijný program je absolvovanie niektorého z bakalárskych študijných programov uvedených patriacich do odboru historické vedy (so zameraním na etnológiu, históriu, muzeológiu, religionistiku), do odboru sociológia a sociálna antropológia alebo do odboru vedy o umení a kultúre (so zameraním na kulturológiu, dejiny a teóriu umenia). Uchádzači a uchádzačky nevykonávajú prijímaciu skúšku, ale sú prijímaní podľa poradia zostaveného na základe dosiahnutého váženého študijného priemeru v rámci bakalárskeho štúdia (1. – 5. semester).
Uchádzačky a uchádzači, ktorých materinským jazykom nie je slovenčina, sú u nás vítaní. Myslite ale, prosím, na to, že predpokladom na úspešné zvládnutie štúdia je znalosť slovenského jazyka najmenej na úrovni B1. Odporúčame preto v dostatočnom predstihu pracovať na svojej slovenčine a zapísať sa na kurz, ktorý ponúka Studia Academica Slovaca alebo niektorá z jazykových škôl.
Ďalšie informácie nájdete na stránkach venovaných prijímaciemu konaniu.