Počas Dňa otvorených dverí zavítala na katedru žurnalistiky takmer stovka záujemcov
Škola je most do budúcnosti
„Čo by som chcel robiť? Veľa cestovať, najlepšie do Ameriky a do juhovýchodnej Ázie a písať odtiaľ články,“ hovorí mladý muž, ktorý sa v sobotu, 26. januára 2012, počas Dňa otvorených dverí na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, prišiel pozrieť na našu katedru žurnalistiky. „Nie, zatiaľ som nenapísal žiaden článok,“ úprimne odpovedal na otázku, či už má nejaké skúsenosti a vzápätí dodal: „Ale moderátorom v televízii byť nechcem!“
Dievčina s vyšportovanou postavou tiež doposiaľ nenapísala ani riadok: „Nestíham! Som atlétka, zaujíma ma šport, rada by som o ňom písala“. S budúcimi možnými športovými redaktormi sa tento rok roztrhlo vrece, z osemdesiatich šiestich záujemcov o štúdium, ktorí nás navštívili, sníva o takejto kariére až osem, a to sme, samozrejme, neoslovili všetkých. Každý má svoju motiváciu a každý inú. „Slovenčina ma baví,“ odpovedá dievčina, ktorá tvrdí, že odmala rada píše. Stačí to však na to, aby sa človek stal novinárom? „Neviem, uvidím,“ vraví. „Rozumiem sa futbalu,“ vyhlásil o sebe mladík, ktorý „chce zostať v problematike“. Písal do českého mesačníka, rád by komentoval zápasy a pripravoval interview so známymi športovcami...
Ako vidno, z budúcich možných žurnalistov nateraz všetci vidia iba tú novinársku smotanu, to, čo všetci robíme najradšej. Drina ich príliš nezaujíma. A práve o nej hovorila vedúca katedry žurnalistiky docentka Svetlana Hlavčáková, keď predstavovala štúdium: „Máme radi našich študentov, pokladáme ich za svojich partnerov, avšak, na druhej strane, sme nároční, lebo chceme, aby boli dobrými novinármi.“ Zdôraznila, že za šesťdesiat rokov trvania katedry opustilo jej brány vyše 2 300 absolventov, z ktorých mnohí sú našej verejnosti dobre známi. Dodala, že každý rok sa na štúdium žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského hlási stopäťdesiat až dvesto záujemcov, pričom prijať môžeme iba päťdesiatich: „Je to však dobré pre vás i pre nás, šancu dostávajú tí najlepší.“
ŽURNALISTIKA MÁ CVENG
Že štúdium žurnalistiky má cveng, povedala aj prodekanka Filozofickej fakulty Univerzity Komenského, docentka Gabriela Lubelcová: „Patrí k tým odborom, o ktoré je každoročne najvyšší záujem, podobne ako o psychológiu či marketingovú komunikáciu, trojnásobne vyšší, než počet študentov, ktorých môžeme prijať.“ Napokon, platí to o celej filozofickej fakulte, ktorá do 63. študijných odborov môže prijať 1 264 študentov, avšak hlási sa ich až okolo 3 600.
A prečo Deň otvorených dverí? Prečo sa postupne stáva tradíciou? „Organizujeme ho už štyri roky. Záujemcom o štúdium chceme predstaviť školu ešte pred prijímacími pohovormi. Stredoškoláci totiž nemusia mať úplnú predstavu, čo štúdium reprezentuje a čo je jeho obsahom, stretnutie im má pomôcť, aby sa rozhodli kvalifikovane. Výhodou je, ak na to majú vyčlenený jeden deň a jedno miesto, kde naraz získajú všetky informácie, ktoré ich zaujímajú.“ Dodala tiež, že nesprávne rozhodnutie, keď študent stratí rok na škole a potom chce začať študovať iný odbor, znamená, že prekročí štandardnú dĺžku štúdia.
„Je to môj sen!“ vyhlási dievčina, ktorá sa zaujíma o štúdium žurnalistiky. „Chcem vyjadriť svoj názor na spoločnosť!“ Chvíľu uvažuje a potom pridá vetu: „Teda, dúfam, že môj názor niekoho zaujíma...“ Kamarátka, s ktorou spoločne prišli, vraví: „Zatiaľ som si písala iba sama pre seba. Ale chcem písať pre všetkých. O móde! V dobrom módnom časopise.“
Nuž, držme našim mladým záujemcom o štúdium prsty, aby sa im darilo na prijímačkách a tiež naplniť ich životné sny. Škola je most, ktorý vedie do budúcnosti. Azda sa uvidíme už v septembri... S rovnakým želaním sa s mladými ľuďmi rozlúčil aj dekan Filozofickej fakulty UK profesor Jaroslav Šušol, keď sa prišiel pozrieť na stretnutie s budúcimi študentami na našu katedru.
Peter Kubínyi