Keď padajú mosty, novinári získavajú ceny

Nielen študentov našej univerzity, ale aj pedagógov, a to i zo zahraničia, rovnako diplomatov zaujala prednáška nositeľa Pulitzerovej ceny, amerického novinára Tima Weinera, ktorú pod názvom Informácie sú moc predniesol v aule Univerzity Komenského 5. novembra 2012.
Tim Weiner získal Pulitzerovu cenu za svoje články o utajených informačných programoch v Pentagone a v CIA a Národnú knižnú cenu za vecnú literatúru za knihu z roku 2007 s názvom Legacy of Ashes: The History of CIA. Jeho najnovšia kniha nazvaná Enemies: A History of the FBI mapuje históriu utajených spravodajských operácii FBI. V rokoch 1993 až 2009 bol Tim Weiner reportérom The New York Times, kde pôsobil ako zahraničný korešpondent, a to až v osemnástich krajinách (napríklad aj v Afganistane, Pakistane, Sudáne či na Haiti).
Tim Weiner: Informácie sú moc
Nositeľ Pulitzerovej ceny v našej aule hovoril najmä o slobode a demokracii v súvislosti s úlohou informácií v slobodnej spoločnosti. Samozrejme, nevyhol sa ani téme tajné služby a pridal aj príbeh, prečo sa rozhodol byť novinárom v čase, keď vrcholila kauza Watergate. Že tieto témy študentov zaujali, o tom svedčili aj otázky týkajúce sa „konšpiračných teórií“ – čo sa vlastne stalo v New Yorku 11. septembra 2001? Kto čakal senzačné odhalenia, nedočkal sa, Tim Weiner len potvrdil to, čo už všetci z oficiálnych zdrojov vieme.
Nasledujúci deň dopoludnia viedol Tim Weiner workshop na Katedre žurnalistiky FiFUK a pokračoval v rozhovore s našimi študentmi. Vysvetlil im, že Pulitzerovu cenu dostala redakcia, kde v tom čase pracoval za odhalenie príčin, prečo spadla betónová lávka v Kansase, ktorá pripravila o život až 114 ľudí. Prirodzene, skúsený reportér to spojil s aktuálnou kauzou na Slovensku, so zboreným diaľničným mostom, tragédiou, pri ktorej prišli o život štyria ľudia. Čo by robili americkí novinári, keby sa to stalo v USA? Podľa Tima Weinera by vzali vzorku betónu zo spadnutého mosta, nechali by ju analyzovať, pozhovárali by sa s robotníkmi, ktorí na stavbe pracovali a s odborníkmi, ktorí sa vyznajú v stavebníctve. Postupovali by rovnako, ako v prípade „kansaskej lávky“, keď zistili, že hotel stál na mestských pozemkoch, vyžiadali si dokumentáciu, najali stavebného inžiniera a ten určil, že na vine boli lacnejšie stavebné materiály nevhodné na zavesenie takejto lávky.
Uvidíme, či investigatívne články našich žurnalistov pomôžu vyriešiť aj kauzu spadnutého diaľničného mosta na Slovensku. Návod, ako na to, už máme vo vrecku.
(Peter Kubínyi)