Bogdanich: keď ste mladý, nemáte čo stratiť
Ak nemáte strach, nemali by ste prácu investigatívneho novinára robiť. To je jedna z mnohých rád, ktorú poskytol študentom Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského zástupca šéfredaktora investigatívneho oddelenia denníka The New York Times, trojnásobný nositeľ prestížnej Pulitzerovej ceny, Walt Bognanich.
Spolu so svojou manželkou, Stephanie Saul, ktorá je tiež nositeľkou „Pulitzera“, diskutovali so študentmi žurnalistiky na pôde katedry deň pred verejnou prednáškou v aule univerzity. Rozprávali nielen o svojej práci, ale aj o príležitostiach, ktoré im investigatívna žurnalistika prináša. Walt Bogdanich a jeho manželka Stephanie najprv predstavili kauzy, ktorým sa novinársky dlhodobo venovali a za ktoré boli ocenení. Nezabudli sa podeliť aj so svojimi novinárskymi začiatkami. Kým Stefanie Saul patrila medzi výborné študentky, čoho dôkazom bol aj rozhovor s vtedajším guvernérom Ronaldom Reaganom, Walt sa priznal, že do rôznych redakcií poslal 44 životopisov, kým sa mu podarilo zamestnať. „Zlyhal som. A veľa ráz. Ale keď ste mladí, nemáte čo stratiť. Nebojte sa preto využiť šance, ktoré sa vám naskytnú,“ poradil študentom tento úspešný investigatívec.
Budúcich žurnalistov zaujímalo predovšetkým novinárske majstrovstvo oboch ocenených. Ako sa vôbec novinár dozvie o téme, ktorá hlboko zasiahne ľudské životy? „Všímajte si aj malé, na prvý pohľad nepodstatné veci. Ak vám niečo v príbehu nesedí, overte si to, neignorujte to,“ poradila študentom Stephanie Saul. Prízvukovala, že hoci každý novinár túži po svojom „Watergate“ prípade, dnes nežijeme v čase, keď vám niekto zavolá a poskytne exkluzívne informácie. Novinári sa musia snažiť sami vyhľadávať pálčivé témy, nachádzať súvislosti a nebáť sa klásť aj nepríjemné otázky.
Deň nato, 21. októbra 2014 prednášal Walt Bogdanich v aule Univerzity Komenského. Hovoril o nielen svojej práci, ale aj o desaťmiliardovej žalobe od tabakovej spoločnosti, ktorej musel čeliť. „Je to ťažké, musíte byť pripravený na to, že niektorým ľuďom sa nebude páčiť vaša práca,“ povedal Walt Bogdanich. Prvú Pulitzerovu cenu získal v roku 1988 za články pre Wall Street Journal o rizikových zdravotníckych laboratóriách. Ďalšia cena mu bola udelená v roku 2005 za sériu článkov o firemnom utajovaní zodpovednosti za smrteľné nehody na železničných priecestiach, kde nefungovala signalizácia a boli navyše nepriehľadné. Hovorí sa, že do tretice všetko dobré. Tretíkrát Walt Bogdanich získal Pulitzerovu cenu spolu s kolegom z The New York Times – Jakeom Hookerom v roku 2008, za investigatívne spravodajstvo o jedovatých prísadách vo farmaceutických výrobkoch z Číny, ktoré sa našli aj v zubných pastách.
Walt Bogdanich pracuje pre denník The New York Times od roku 2001. Predtým pôsobil v amerických televíziách CBS, ABC News, ale aj v denníku The Wall Street Journal.
Stephanie Saul získala Pulitzerovu cenu spolu s Brianom Donovanom v roku 1995 za investigatívny článok, ako policajti z Long Islandu zneužívali invalidné dôchodky, pričom pracovali ako plavčíci. Do The New York Times nastúpila v roku 2005, venuje sa hlavne korupcii vo farmaceutickom priemysle.
Lucia Vitteková
foto: Peter Kováč