slovenský jazyk a literatúra
Základné informácie o študijnom programe
Študijný odbor: filológia
Forma štúdia: denná
Štandardná dĺžka štúdia: 2 roky
Jazyk výučby: slovenský
Zabezpečujúce katedry: Katedra slovenského jazyka a teórie komunikácie a katedra slovenskej literatúry a literárnej vedy
Stránka študijného programuSlovenský jazyk a literatúra
Obsah štúdia a uplatnenie
Obsah jazykovej časti štúdia tvoria povinné kurzy zamerané na moderné pragmaticko-komunikačne orientované jazykovedné disciplíny: Štylistika slovenského jazyka, Rétorika a komunikačná kultúra, Súčasné trendy v jazykovede, Používanie jazyka, Lingvistická metodológia, , Česko-slovenské vzťahy, Vedecko-výskumná prax. Literárnu časť štúdia tvoria povinné disciplíny: Slovenská literatúra 20. storočia 1 – 3, Súčasná slovenská literatúra a Literárna veda.
Štúdium je doplnené súborom povinne voliteľných lingvistických kurzov (Dynamické tendencie v slovenčine, Textová lingvistika, Nárečia a tradičná kultúra, , Dejiny jazykovedy, Štylistická interpretácia textu) a povinne voliteľných kurzov z oblasti literárnej histórie, literárnej vedy, literárnej kritiky a historiografie, ako aj interpretácie umeleckého textu. Z týchto kurzov si môžete vyberať na základe vlastného záujmu a podľa vopred stanovených pravidiel z aktuálnej ponuky oboch katedier. Výberovo sa prednášajú aj Kapitoly zo svetovej literatúry, Historická a areálová lingvistika a ďalšie kurzy podľa aktuálnej ponuky. V priebehu štúdia sa môžete zúčastniť aj na odbornej exkurzii.
Po ukončení štúdia budete disponovať hlbokými a prierezovými vedomosťami z komunikačno-pragmaticky orientovaných lingvistických disciplín a systematickými poznatkami z dejín slovenskej literatúry a literárnej vedy. Získate povedomie o aktuálnych metodologických prístupoch a postupoch uplatňovaných v lingvistických a literárnovedných výskumoch a schopnosť ich aplikovať v praxi. Budete ovládať súčasné lingvistické teórie, vedieť aplikovať poznatky zo systémovej lingvistiky a lingvistickej pragmatiky pri opise a vysvetľovaní jazyka, disponovať poznatkami o fungovaní súčasného jazyka v komunikácii s ohľadom na spoločenské, kultúrne a pragmatické súvislosti. Vaša znalosť sa bude vzťahovať aj na princípy jazyka a jazykovedného výskumu, princípy tvorby popularizačných diel a vedeckých prác. Disponovať budete zároveň komplexnými vedomosťami z dejín slovenskej literatúry doplnené o poznatky z oblasti kontextových súvislostí slovenskej literatúry a kultúry, ako aj poznatkami z metodológie literárnej vedy, z literárnej kritiky a z interpretácie literárneho textu.
Vašou kompetenciou sa stane aplikácia jazykovedných a literárnovedných poznatkov vo vedeckovýskumnej praxi, pri rozmanitých kultúrno-umeleckých a pragmaticko-komunikačných aktivitách. Nadobudnete aj schopnosť samostatne formulovať vedecký problém, zapojiť sa do tvorby a riešenia vedeckých projektov zameraných na rôzne jazykové a literárne problémy. To vám umožní vykonávať výskum slovenského jazyka a literatúry s vysokou mierou tvorivosti a samostatnosti a vyhodnocovať jeho výsledky. Odborné vedomosti budete vedieť zasadiť do interdisciplinárnych súvislostí. Okrem toho nadobudnete schopnosť zrozumiteľne a presvedčivo propagovať výsledky výskumov v oblasti lingvistiky a literárnej vedy širšej kultúrnej verejnosti. Svoje odborné znalosti zo slovenského jazyka a literatúry budete vedieť adaptovať na meniace sa podmienky praxe a zvládnete aj verejne kriticky reagovať na jazykové a literárne podnety.
Po získaní úplného vysokoškolského vzdelania v programe sa uplatníte na redaktorských a korektorských pozíciách vo vydavateľstvách a redakciách, v štátnej správe, v reklamnej a mediálnej oblasti, ako vedecko-výskumný personál a pod.
Predpoklady a prijímacie skúšky
Predpokladom prijatia na študijný program je absolvovanie niektorého z bakalárskych študijných programov patriacich do odboru filológia (so zameraním na slovenský jazyk a literatúru, resp. prekladateľské štúdium v kombinácii so slovenským jazykom a kultúrou) alebo do odboru učiteľstvo a pedagogické vedy (so zameraním na učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry).
Uchádzači a uchádzačky nevykonávajú prijímaciu skúšku, ale sú prijímaní podľa poradia zostaveného na základe dosiahnutého váženého študijného priemeru z vybraných kurzov absolvovaných počas bakalárskeho štúdia alebo ich ekvivalentov: Slovenská morfosyntax, Lexikológia slovenčiny, Vybrané kapitoly zo všeobecnej jazykovedy, Teória literatúry, Dejiny slovenskej literatúry 1 – 3.
Uchádzačky a uchádzači, ktorých materinským jazykom nie je slovenčina, sú u nás vítaní. Myslite ale, prosím, na to, že predpokladom na úspešné zvládnutie štúdia je znalosť slovenského jazyka najmenej na úrovni C1. Odporúčame preto v dostatočnom predstihu pracovať na svojej slovenčine a zapísať sa na kurz, ktorý ponúka Studia Academica Slovaca alebo niektorá z jazykových škôl.
Ďalšie informácie nájdete na stránkach venovaných prijímaciemu konaniu.