Filozofická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

slovanské štúdiá

Základné informácie o študijnom programe

Študijný odbor: filológia
Forma štúdia: denná
Štandardná dĺžka štúdia: 2 roky
Jazyk výučby: slovenský, bulharský, chorvátsky, poľský, slovinský, srbský
Zabezpečujúca katedra: Katedra slovanských filológií
Stránka študijného programuSlovanské štúdiá

Obsah štúdia a uplatnenie

Magisterský študijný program slovanské štúdiá má charakter filologického štúdia širšieho slavistického zamerania. Svojím obsahom nadväzuje na rovnomenný bakalársky študijný program a je koncipovaný so zámerom vychovať pre spoločenskú prax odborníkov a odborníčky s náležitým prehľadom o dejinných, ako aj o aktuálnych spoločensko-politických súvislostiach v jednotlivých slovanských krajinách (Bulharsko, Chorvátsko, Poľsko, Slovinsko, Srbsko). Výnimočnosť študijného programu spočíva v možnosti výberu dvoch z piatich identicky koncipovaných blokov konkrétnych jazykových areálov (bulharský, chorvátsky, poľský, slovinský, srbský).

Predmety študijného programu sú zostavené tak, aby ste adekvátne komunikovali v oblasti všetkých jazykových štýlov (umeleckých, odborných, novinárskych, reklamných), či už v písomnej alebo ústnej forme. V rámci povinných predmetov získate rozširujúce poznatky o vývine slovanských jazykov a literatúr. Povinne voliteľné predmety sa zameriavajú na získanie praktických jazykových kompetencií, rozvoj prekladateľských zručností so zameraním na odbornú i umeleckú prax a získanie hlbších vedomostí o dejinných a kultúrnych súvislostiach konkrétnych slovanských areálov.

V priebehu štúdia upevňujete a rozvíjate praktické jazykové znalosti pod vedením zahraničných lektorov a lektoriek. V jednotlivých slovanských krajinách môžete absolvovať mesačný letný jazykový kurz alebo (viac)semestrálny pobyt, ktoré sa každoročne realizujú prostredníctvom štipendia MŠ SR, resp. s príspevkom európskych programov na podporu mobility (CEEPUS, Erasmus+).

Absolvovavním štúdia dosiahnete vysoký stupeň jazykovej kompetencie v dvoch zvolených slovanských jazykoch (úroveň C2). Získate zároveň schopnosť analyticky uvažovať o slovensko-slovanských porovnávacích témach v rámci študovaného odboru, ako aj v širšom slovanskom kontexte. Zamestnanie nájdete prakticky vo všetkých oblastiach kultúry (redakcie, vydavateľstvá, masmédiá, spoločenské a kultúrne ustanovizne). Môžete sa uplatniť na pozícicách v rámci zastupiteľských úradov, medzinárodných obchodných inštitúcií, domácich a zahraničných agentúr, spoločenských organizácií, cestovných kancelárií, v hospodárskej a podnikateľskej sfére, v štátnej správe, v treťom sektore, v mimovládnych organizáciách a pod.

Predpoklady a prijímacie skúšky

Podmienkou prijatia je absolvovanie bakalárskeho študijného programu v rovnakom alebo príbuznom študijnom odbore, v rámci ktorého ste absolvovali kurzy v rozsahu minimálne piatich semestrovdvoch profilových jazykov (bulharčina, chorvátčina, poľština, slovinčina, srbčina).

Uchádzači a uchádzačky nevykonávajú prijímaciu skúšku, ale sú prijímaní podľa poradia zostaveného na základe dosiahnutého váženého študijného priemeru z vybraných kurzov absolvovaných počas bakalárskeho štúdia alebo ich ekvivalentov: Úvod do štúdia kultúry a literatúry, Slovanský jazyk 1 – 5 (uvedené predmety z dvoch profilových jazykov – bulharčina, chorvátčina, poľština, slovinčina, srbčina).

Uchádzačky a uchádzači, ktorých materinským jazykom nie je slovenčina, sú u nás vítaní. Myslite ale, prosím, na to, že predpokladom na úspešné zvládnutie štúdia je znalosť slovenského jazyka najmenej na úrovni B2. Odporúčame preto v dostatočnom predstihu pracovať na svojej slovenčine a zapísať sa na kurz, ktorý ponúka Studia Academica Slovaca alebo niektorá z jazykových škôl.

Ďalšie informácie nájdete na stránkach venovaných prijímaciemu konaniu.