religionistika
Základné informácie o študijnom programe
Študijný odbor: historické vedy
Forma štúdia: denná
Štandardná dĺžka štúdia: 2 roky
Jazyk výučby: slovenský
Zabezpečujúca katedra: Katedra porovnávacej religionistiky
Stránka študijného programu
Obsah štúdia a uplatnenie
Religionistika je humanitná veda, ktorá sa zaoberá náboženstvami, rituálmi a mytológiami celého sveta. Skúma náboženstvo ako špecifický fenomén, ktorý je vlastný ľudstvu na všetkých stupňoch vývoja. Religionistika skúma náboženstvo ako skutočnosť historickú, kultúrnu, sociálnu a psychologickú. Tento odbor nesúvisí s teológiou, zaoberá sa náboženstvami celého sveta rovnocenne a navzájom ich porovnáva. Náboženstvo je pre religionistiku predmetom objektívneho vedeckého skúmania. Toto skúmanie má na jednej strane teoreticko-historický rozmer, pri ktorom sa skúmajú predovšetkým posvätné texty a záznamy a na druhej strane empiricko-antropologický rozmer, pri ktorom sa náboženské prejavy skúmajú priamo v teréne.
Súčasťou štúdia religionistiky je história odboru a jeho metodológia. Štúdiom získate rozširujúce a špecializované vedomosti o jednotlivých svetových náboženských systémoch a mytológiách, spoznáte jednotlivé modely prístupov k náboženstvu, jeho prepojenosti s kultúrou a prehĺbte svoje znalosti nielen o histórii, ale aj o súčasnej problematike náboženstva a jeho funkciách v moderných spoločnostiach.
Počas štúdia máte možnosť špecializovať sa na vybranú náboženskú tradíciu a aktívne sa podieľať na vedeckej činnosti pracoviska. Súčasťou štúdia je získanie zručností v práci s najnovšími technológiami a programami, ktoré uľahčujú spracovanie dát.
Po úspešnom ukončení štúdia nájdete uplatnenie v rôznych oblastiach spoločenských vied, v medzinárodných inštitúciách, v štátnych inštitúciách regulujúcich vzťahy medzi štátom a cirkvami, v ochrane kultúrneho dedičstva, v múzeách, na univerzitách a vedeckých inštitúciách, v strednom školstve, v diplomacii, štátnej správe, masmédiách, treťom sektore a v rôznych kultúrnych inštitúciách spojených so znalosťami domáceho náboženského prostredia, ale najmä cudzích kultúr a náboženstiev.
Predpoklady a prijímacie skúšky
Predpokladom prijatia na študijný program je absolvovanie niektorého z bakalárskych študijných programov patriacich do niektorého z týchto odborov: filológia, filozofia, historické vedy, mediálne a komunikačné štúdiá, politické vedy, psychológia, sociológia a sociálna antropológia, učiteľstvo a pedagogické vedy, vedy o umení a kultúre. Uchádzači a uchádzačky nevykonávajú prijímaciu skúšku, ale sú prijímaní podľa poradia zostaveného na základe dosiahnutého váženého študijného priemeru v rámci bakalárskeho štúdia (1. – 5. semester).
Uchádzačky a uchádzači, ktorých materinským jazykom nie je slovenčina, sú u nás vítaní. Myslite ale, prosím, na to, že predpokladom na úspešné zvládnutie štúdia je znalosť slovenského jazyka najmenej na úrovni B1. Odporúčame preto v dostatočnom predstihu pracovať na svojej slovenčine a zapísať sa na kurz, ktorý ponúka Studia Academica Slovaca alebo niektorá z jazykových škôl.
Ďalšie informácie nájdete na stránkach venovaných prijímaciemu konaniu.