archívnictvo, muzeológia a digitalizácia historického dedičstva
Základné informácie o študijnom programe
V akademickom roku 2024/2025: otváraný ako jednoodborový študijný program
Študijný odbor: historické vedy
Forma štúdia: denná
Štandardná dĺžka štúdia: 2 roky
Jazyk výučby: slovenský, anglický
Zabezpečujúca katedra: Katedra archívnictva a muzeológie
Stránka študijného programu
Obsah štúdia a uplatnenie
Už v procese prihlasovania na magisterské štúdium sa môžete rozhodnúť medzi modulom Archívnictvo (a základné historické vedy – PVH) a Muzeológia (a kultúrne dedičstvo). Väčšina študujúcich tak naviaže na predchádzajúce štúdium v jednom alebo druhom module počas predošlého bakalárskeho stupňa štúdia.
Modul Archívnictvo
V rámci štúdia získate rozšírené vedomosti o špecializovaných pomocných (základných) vedách historických (epigrafia, kodikológia, historická štatistika, archontológia, prosopografia, historická geografia a demografia, edovanie úradných písomností), ale aj hlbšie vedomosti z archívnictva (teória, prax, manažment). Absolvujete semináre k vybraným problémom PVH, smerované k výskumným témam, ktoré si individuálne vyberiete. Získate tiež hlbšie vedomosti z histórie, jazykov (latinčina a nemčina alebo maďarčina) a osvojíte si dôležité digitálne zručnosti (schopnosť vytvoriť interaktívny 3D-model historického objektu a základy geoinformačných systémov pre historické vedy).
Štúdium vás prostredníctvom odborných a jazykových predmetov, rovnako ako aj praxou v partnerských inštitúciách pripraví na to, aby ste mohli pracovať na vedúcich pozíciách vo verejných či súkromných archívoch a príbuzných pamäťových inštitúciách (múzeá, galérie, knižnice), prípadne v registratúrach vládnych či významných komerčných inštitúciách doma aj v zahraničí. Vďaka genealógii sa vám otvoria možnosti v súkromnom sektore (napr. spracúvanie histórie rodín či šľachtických rodov). Výskumom archívnych súborov budete vedieť obohatiť archívnu vedu (archivistiku), dejiny správy (inštitucionálnych pôvodcov jednotlivých archívnych fondov), ale aj lokálne, regionálne či celoštátne dejiny Slovenska alebo Európy.
Modul Muzeológia
Štúdium vám prehĺbi poznatky z muzeológie a pamiatkovej ochrany (ochrana a správa kultúrneho dedičstva, výstavníctvo, manažment, múzejná pedagogika, teoretická muzeológia, konzervovanie a reštaurovanie), ako aj výberové znalosti z PVH (epigrafia, kodikológia), histórie a jazykov (povinné dva podľa výberu). Nadobudnete tiež znalosti legislatívy a manažérskej práce. Okrem komplexných vedomostí z oblasti teórie, metodológie a metodiky prístupu k hmotným dokladom minulosti, ako i celého kultúrneho dedičstva, vás štúdium vybaví znalosťami z príbuzných odborov (archívnictvo, etnológia, archeológia, dejiny architektúry). Teoretické a metodologické znalosti vám budú nápomocné pri riešení odborných, ale aj vedecko-výskumných úloh v oblasti muzeológie a ochrany hnuteľných a nehnuteľných kultúrnych pamiatok.
Vďaka odborným predmetom z muzeológie, PVH, histórie, jazykov a vďaka praxi v partnerských pamäťových inštitúciách nadobudnete zručnosti pre sofistikované a riadiace funkcie v slovenských a zahraničných múzeách a príbuzných organizáciách. Získate predpoklady pre prácu v múzeách, ale aj kultúrno-historických zariadeniach, ako i v riadiacich inštitúciách štátnej správy.
V rámci oboch modulov získate základ pre pracovné pozície získate už počas štúdia praxou v domácich aj zahraničných archívoch či múzeách. Hneď po prvom ročníku tak budete mať príležitosť zoznámiť sa s potenciálnymi domácimi alebo zahraničnými zamestnávateľmi.
Obidva moduly vytvárajú predpoklady pre zamestnanie na sofistikovaných odborných či riadiacich postoch vo vybraných pamäťových inštitúciách (či už archívoch alebo múzeách) ale aj v akademickom prostredí (univerzity, akadémia). Časté je aj uplatnenie v administratívno-správnych a riadiacich pozíciách v štátnej sfére (napr. na zahraničných zastupiteľstvách alebo ministerstvách či ďalších inštitúciách), ako aj vo verejnej a súkromnej oblasti (napr. redakcie, vydavateľstvá).
Keďže v súčasnosti plynú z národných a európskych zdrojov enormné financie na digitalizáciu historického dedičstva a jeho sprístupnenie verejnosti, veľa možností nájdete aj v európskych či celoslovenských projektoch.
Predpoklady a prijímacie skúšky
Predpokladom prijatia na študijný program je absolvovanie niektorého z bakalárskych študijných programov patriacich do odboru historické vedy (so zameraním na archívnictvo, muzeológiu, históriu, slovenské dejiny, všeobecné dejiny a pomocné vedy historické), resp. do odboru masmediálne a komunikačné štúdiá (so zameraním na informačné štúdiá.) Uchádzači a uchádzačky nevykonávajú prijímaciu skúšku, ale sú prijímaní podľa poradia zostaveného na základe dosiahnutého váženého študijného priemeru z profilových kurzov absolvovaných počas bakalárskeho štúdia alebo ich ekvivalentov: Úvod do štúdia pomocných vied historických, Latinská paleografia obdobia gotiky, Úvod do muzeológie, Digitalizácia historického dedičstva, Sfragistika, numizmatika, faleristika, Informačné systémy pre archivárov a muzeológov, Úvod do archívnictva, Analýza a vizualizácia dát. V prípade voľných miest môžu byť prijatí aj uchádzači z príbuzných študijných programov, ktorí profilové predmety neabsolvovali.
Uchádzačky a uchádzači, ktorých materinským jazykom nie je slovenčina, sú u nás vítaní. Myslite ale, prosím, na to, že predpokladom na úspešné zvládnutie štúdia je znalosť slovenského jazyka najmenej na úrovni B1. Odporúčame preto v dostatočnom predstihu pracovať na svojej slovenčine a zapísať sa na kurz, ktorý ponúka Studia Academica Slovaca alebo niektorá z jazykových škôl.
Ďalšie informácie nájdete na stránkach venovaných prijímaciemu konaniu.