archeológia
Základné informácie o študijnom programe
Študijný odbor: historické vedy
Forma štúdia: denná
Štandardná dĺžka štúdia: 2 roky
Jazyk výučby: slovenský, anglický
Zabezpečujúca katedra: Katedra archeológie a kultúrnej antropológie
Stránka študijného programu
Obsah štúdia a uplatnenie
Obsah študijného programu archeológia v druhom stupni magisterského štúdia kombinuje dva základné prístupy: chronologický a tematický. Nosné témy archeológie praveku, protohistórie a stredoveku v európskom kontexte, metodológiu archeológie, prírodné vedy v archeológii sú súčasťou povinných predmetov spoločného základu. Pre úspešné zvládnutie je potrebné ovládať špecifiká vývinu jednotlivých regiónov Európy a orientovať sa v otázkach ťažiskových kultúrnych fenoménov. Svoje individuálne smerovanie máte možnosť počas troch semestrov štúdia formovať prostredníctvom povinne voliteľných predmetov. Okrem nich máte tiež možnosť si vybrať z rozmanitých povinne voliteľných a voliteľných predmetov v rámci celej FiF UK. Neoddeliteľnou súčasťou výučby je odborná terénna prax, ktorá sa realizuje buď na akciách pre vedecko-dokumentačné účely, alebo na záchranných výskumoch. Absolvovanie vybraných predmetov si vyžaduje znalosť angličtiny.
Absolvovaním študijného programu získate široké teoretické vedomosti o jednotlivých obdobiach v celoeurópskom kontexte. Budete ovládať všetky postupy a zručnosti potrebné na vykonávanie terénneho výskumu a spracovávanie jeho výsledkov, ako aj riešenie stanovených vedeckých problémov. Získate prehľad v právnych aspektoch archeologickej práce v našom prostredí a dokážete sa orientovať v odbornej literatúre (materiálové, analytické a syntetické práce). Nadobudnete tiež schopnosť viesť tím odborných pracovníkov pri terénnom archeologickom výskume a následnom spracovaní (evidenčnom, dokumentačnom, laboratórnom) nálezového fondu, ako aj pri budovaní stálych expozícií, výstav, archeologických parkov a náučných chodníkov.
Po skončení štúdia sa dokážete uplatniť na odborných pozíciách v múzeách, vedeckých ústavoch SAV, pamiatkových úradoch, štátnej a verejnej správe, v kultúrnych zariadeniach so zameraním na históriu a ochranu kultúrneho dedičstva a v štátnej a miestnej správe, samozrejme za predpokladu, že na vykonávanie pozície bude postačovať vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa.
Predpoklady a prijímacie skúšky
Predpokladom prijatia na študijný program je absolvovanie niektorého z bakalárskych študijných programov patriacich do odboru historické vedy (so zameraním na archeológiu a klasickú archeológiu). Uchádzači a uchádzačky nevykonávajú prijímaciu skúšku, ale sú prijímaní podľa poradia zostaveného na základe dosiahnutého váženého študijného priemeru v rámci bakalárkseho štúdia (1. - 5. semester).
Uchádzačky a uchádzači, ktorých materinským jazykom nie je slovenčina, sú u nás vítaní. Myslite ale, prosím, na to, že predpokladom na úspešné zvládnutie štúdia je znalosť slovenského jazyka najmenej na úrovni B1. Odporúčame preto v dostatočnom predstihu pracovať na svojej slovenčine a zapísať sa na kurz, ktorý ponúka Studia Academica Slovaca alebo niektorá z jazykových škôl.
Ďalšie informácie nájdete na stránkach venovaných prijímaciemu konaniu.