Dejiny umenia
DEJINY UMENIA (bc.)
Jednoodborový študijný program
Študijný odbor: vedy o umení a kultúre
Forma štúdia: denná
Štandardná dĺžka štúdia: 3 roky
Jazyk výučby: slovenský
Plánovaný počet prijatých: 20
Zabezpečuje katedra dejín výtvarného umenia (web katedry)
OBSAH ŠTÚDIA A UPLATNENIE
Odbor dejiny a teória výtvarného umenia má na Filozofickej fakulte UK dlhú tradíciu, siaha až do roku 1923. Je zameraný na dejiny architektúry, maliarstva, sochárstva, grafiky a umeleckých remesiel. Cieľom štúdia je osvojenie si umeleckohistorických metód, rozvoj schopnosti samostatnej odbornej práce, prezentácie výtvarného diela verejnosti a písania odborných textov.
Po absolvovaní bakalárskeho štúdia dejín umenia získate základný prehľad o vývoji rôznych druhov výtvarného umenia v európskom a svetovom kontexte, ako aj v špecifických podobách na Slovensku. Naučíte sa rozpoznať formálne aspekty a slohové premeny, študovať náboženskú a profánnu ikonografiu a získate prehľad o kultúrnej histórii a politicko-sociálnom živote, ktoré ovplyvňovali umeleckú tvorbu.
Ak sa chcete dozvedieť viac o priebehu štúdia, pozrite si prehľad a členenie predmetov (študijný plán) a informácie o obsahu jednotlivých predmetov (informačné listy).
Po úspešnom absolvovaní štúdia sa môžete uplatniť vo vedeckej oblasti, v múzeách a galériách, v oblasti pamiatkovej starostlivosti, výtvarnej kritiky, publicistiky, súdneho znalectva či na trhu s umením. Môžete sa profilovať na niektorých pozíciách v umeleckých zbierkach, v dokumentácii pamiatkového fondu, v redakciách časopisov alebo sa venovať lektorstvu v galerijných a muzeálnych inštitúciách. Môžete tiež pokračovať v štúdiu na magisterskom stupni, a to buď v študijnom programe dejiny umenia alebo v niektorom z príbuzných magisterských študijných programov (informácie o akceptovaných bakalárskych študijných programoch).
PREDPOKLADY A PRIJÍMACIE SKÚŠKY
Študijný program si vyžaduje široké kultúrne zázemie a znalosti. Odporúčame, aby ste sa už počas stredoškolského štúdia zamerali na štúdium filozofie, histórie a estetiky, spolu s intenzívnym štúdiom cudzích jazykov.
Uchádzači a uchádzačky sa prijímajú na základe testu všeobecných študijných predpokladov (stránka spoločnosti Scio) a testu špecifických predpokladov pre študijný program dejiny umenia.
Test špecifických predpokladov sa realizuje na Filozofickej fakulte UK dňa 5. apríla 2025. Na test špecifických predpokladov vás písomne pozveme. Ďalšie informácie o teste špecifických predpokladov nájdete na webe katedry dejín výtvarného umenia (web katedry).
Uchádzačky a uchádzači, ktorých materinským jazykom nie je slovenčina, sú u nás vítaní. Myslite ale, prosím, na to, že predpokladom na úspešné zvládnutie štúdia je znalosť slovenského jazyka najmenej na úrovni B1. Odporúčame vám preto v dostatočnom predstihu pracovať na svojej slovenčine a zapísať sa na kurz, ktorý ponúka Studia Academica Slovaca alebo niektorá z jazykových škôl.
Ďalšie informácie o prijímacom konaní a dôležitých termínoch nájdete na našom webe (stránka pre záujemcov a záujemkyne o štúdium na FiF UK).
INFORMÁCIE K TESTU ŠPECIFICKÝCH PREDPOKLADOV
Odporúčaná literatúra k skúške špecifických predpokladov:
Gombrich, H.: Příběh umění. Praha 1993.
Hollingsworth, M.: Umenie v dejinách človeka. Bratislava 1994.
Kolektív autorov: Slovensko/Dejiny – Divadlo – Hudba – Jazyk, literatúra – Ľudová kultúra – Výtvarné umenie – Slováci v zahraničí (časť Výtvarné umenie). Bratislava 2006.
Novotný, B., Kahoun, K., Bachratý, B.: Slovensko v obrazoch. Výtvarné umenie. Martin 1991.
Svetové dejiny umenia – maliarstvo, sochárstvo, architektúra, úžitkové umenie (ed. A. Chatelet a B. P. Groslier). Praha 1996.
Modelový test:
Otázky testu sa viažu na premietnuté reprodukcie umeleckých diel:
a) Napíšte vecný popis konkrétneho sochárskeho (maliarskeho) diela.
b) Určite, ktoré výtvarné vyjadrovacie prostriedky dominujú v predloženom príklade.
c) Vymenujte prvky, podľa ktorých sa dá určiť doba vzniku predloženého diela.
d) Vymenujte, ktoré konkrétne motívy je možné identifikovať v predloženom diele.
e) Nakreslite geometrickú schému predloženej klenby.