Digitálna gramotnosť pre každého
Dňa 9. decembra 2024 sa na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave konala záverečná konferencia projektu Erasmus+ KA220 – Kooperačné partnerstvá: DSSI – Digitálne služby a začlenenie seniorov: potenciál knižníc a komunít v postkovidovom období.
Projekt mal za cieľ sprístupniť a podporiť digitálne vzdelávanie seniorov prostredníctvom knižníc, univerzít tretieho veku, domovov sociálnych služieb a ďalších inštitúcií. Na projekte spolupracovalo šesť vzdelávacích inštitúcií z Írska, Španielska, Grécka, Turecka a Slovenska. Za Slovensko ho viedla docentka Eva Reid z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty UK v Bratislave. Spolu s ňou na projekte pracovali docent Ivan Lacko z rovnakej katedry a magisterka Katarína Révayová z univerzitného centra informačných technológií.
Viac informácií o projekte
Kľúčové kroky a výsledky projektu
Prvou fázou projektu bolo zmapovanie aktuálneho stavu vzdelávania seniorov v oblasti digitálnych technológií v jednotlivých krajinách. Na Slovensku sa kurzy organizujú na národnej úrovni prostredníctvom ministerstiev, univerzít tretieho veku, knižníc, komunitných centier či klubov seniorov. Väčšina vzdelávacích aktivít však prebieha vo väčších mestách. Projekt DSSI sa preto zameral na sprístupnenie digitálneho vzdelávania aj v odľahlejších oblastiach.
Na základe analýz východiskovej situácie vzniklo šesť vzdelávacích modulov: Digitálna gramotnosť, Komunikácia a konektivita, Online bezpečnosť, Tvorba digitálneho obsahu, E-služby a Základné riešenie problémov. Magisterka Katarína Révayová vypracovala za slovenský tím modul zameraný na bezpečnosť v online prostredí. Všetky moduly boli spracované do elektronickej podoby na platforme Moodle a preložené do jazykov zúčastnených krajín. Materiály sú dostupné online pre širokú verejnosť.
V júni 2024 sa v Bratislave uskutočnilo školenie pre knihovnícky personál zo všetkých partnerských krajín. Účastníci a účastníčky školenia neskôr zaškolili svojich kolegov a kolegyne vo svojich krajinách. Zo Slovenska sa do projektu zapojili knižnice z Bratislavy, Nitry, Trnavy a Žiliny, pričom osobitne aktívne boli tímy zo Žiliny a Bratislavy.
Záverečná konferencia a hodnotenie projektu
Na záverečnej konferencii prezentovali školitelia a školiteľky výsledky svojej práce, pričom vyzdvihli pozitívnu spätnú väzbu od seniorov aj kolegov. Katarína Révayová predstavila Moodle kurz, ktorý vytvorila a spravuje v piatich jazykoch. Hlavnou výhodou tohto kurzu je jeho voľná dostupnosť pre všetkých záujemcov a záujemkyne.
Projekt sa ukázal ako veľmi prínosný, hoci nižší záujem zo strany niektorých slovenských knižníc predstavoval istú výzvu. Výnimočnú prácu odviedli magister Branislav Blesák zo Staromestskej knižnice v Bratislave a tím Krajskej knižnice v Žiline, ktorého členmi boli inžinierka Ida Berthotyová, inžinierka Marjena Babuljaková a magisterka Anna Berthotyová. Spoločne výrazne prispeli k šíreniu kurzov na rozvoj digitálnych kompetencií seniorov a senioriek na Slovensku.
Projekt DSSI potvrdil dôležitosť spolupráce na medzinárodnej úrovni a zdôraznil potenciál vzdelávania seniorskej populácie v oblasti digitálnych technológií ako kľúčového nástroja ich spoločenského začlenenia.