Akademický rok 2018/2019
Štátne skúšky - január 2019
Štátne skúšky - máj/jún 2019
Štátne skúšky - august 2019
Slovensko-portugalský workshop "Europe in vernacular"

Otvárajúci workshop slovensko-portugalského bilaterálneho projektu, na ktorom spolupracuje Katedra slovenských dejín z FiF UK spolu s Filozofickou fakultou Univerzity v Porte sa konal 14. mája 2019 v Bratislave, otvorený pre verejnosť.
Projekt bilaterálnej spolupráce financovaný APVV (SK-PT-18-0043) pod vedením Dr. Stanislavy Kuzmovej z Katedry slovenských dejín za slovenskú stranu je zameraný na výskum nástupu a rozvoja vernakulárnych jazykov na okrajoch latinského sveta v neskorom stredoveku a ranom novoveku. Počas tohto dvojročného projektu je naplánovaných niekoľko spoločných stretnutí a 14. mája 2019 sa v Bratislave konalo prvé z tejto série. S príspevkami vystúpili aj ďalší členovia slovenského tímu, Dr. Peter Benka a Mgr. Ivana Labancová z Katedry slovenských dejín.
Za profesorom Jackom Baluchom

S veľkým smútkom som prijal, že 3. júla 2019 nás navždy opustil vynikajúci vedec, slovakista a bohemista, znalec slovenskej i českej literatúry, básnik, prekladateľ a jeden z najväčších propagátorov a popularizátorov našich kultúr v súčasnom Poľsku, prof. dr hab. Jacek Baluch. Prof. Baluch bol však nielen vedcom, ale i občianskym aktivistom, za čo bol v čase výnimočného stavu v Poľskej ľudovej republike väznený. V roku 1990 sa stal prvým nekomunistickým veľvyslancom Poľska v Česko-slovenskej federatívnej republike. Po jej rozpade zostal pôsobiť ako veľvyslanec v Prahe a to až do roku 1995. Okrem Jagelovskej univerzity v Krakove pôsobil na univerzite v Opole a v nemeckom Würzburgu. Mnohé roky bol vedúcim Katedry českej a lužickej filológie UJ v Krakove. V rokoch 2002 – 2008 zastával miesto riaditeľa na Inštitúte slovanských filológií UJ. Jacek Baluch bol členom mnohých poľských i zahraničných vedeckých a literárnych spoločností. Bol tiež nositeľom najvyšších poľských, českých i slovenských vyznamenaní. Spoznal som ho počas svojej práce v Slovensko-poľskej komisie humanitných vied, v ktorej takmer 10 rokov zastával post vedúceho poľskej časti. Naše posledné stretnutie a krátky rozhovor sa konali práve počas 21. stretnutia tejto komisie v poľskej Wieliczke, neďaleko Krakova, v septembri minulého roka. Profesor si prečítal môj článok v Kontaktoch o Intermáriu a ako obvykle, sme začali diskusiu. Tiež si s členmi komisie vypil pohár červeného vína. Priznám sa, že som netušil, že je to náš posledný... Česť jeho svetlej pamiatke. Rozlúčka zo zosnulým profesorom sa začne v pondelok 15. júla 2019 o 13. hodine v kaplnke na Salwatorskom cintoríne v Krakove.
Prof. Martin Homza
vedúci Katedry slovenských dejín