Regióny Ruskej federácie (európska časť)
Cieľ predmetu:
Osvojiť si základné poznatky o postavení európskych regiónov v rámci RF. Precvičenie praktického využitia metód sociálnych a humanitných vied.
Stručná osnova:
Geografická charakteristika Ruska a špecifiká regiónov európskeho Ruska. Základné osobitosti
hospodárskej geografie Ruska. Základné osobitosti historickej geografie Ruska. Regionálne dejiny.
Regionálne identity a symbolické miesta jednotlivých regiónov Ruska. Menšinová a jazyková politika vo vybraných regiónoch RF. Aktuálne sociálne problémy vo vybraných európskych regiónov Ruska.
Sociálne procesy a aktuálne sociálne problémy v mediálnom diskurze (občianska spoločnosť,regionálna politika, etnické menšiny, hospodársky potenciál a investičné projekty, kultúrnededičstvo, cestovný ruch, ekologické záťaže a pod.)
Hodnotenie:
100% priebežne
Podmienky na absolvovanie predmetu:
1. Pravidelné týždenné prispievanie do systému MS Teams v podobe rešerší verejného diskurzu vovybranom regióne RF (články v médiách, na sociálnych sieťach, blogy, príspevky na fórach a pod.),a to na vybranú tému. Každá rešerš prezentuje min. 3 príspevky. Vybraný tematický okruh študentsleduje systematicky počas 6 týždňov semestra. Štruktúra rešerše: názov; autor; 3-6 kľúčových slov,vystihujúcich tému príspevku; hlavná myšlienka (pointa) vystihujúca zámer autora (max. 12 slov).
2. Preklad 4 príspevkov zaradených do rešerše (pot. bod 1) s rusko-slovenským slovníčkom (min.10 a max. 15 slov, resp. slovných spojení). Ku každej slovníkovej položke treba uviesť 1 príklad použitia vo vete v inom texte a tento príklad tiež preložiť. Termín a spôsob odovzdania: pravidelne po 1 preklade v 2.,3.,4. a 5. týždni semestra, formou sprístupnenia v MS Teams.
3. Prípadová štúdia v rozsahu min 10 000 znakov, dotýkajúca sa sociálnych procesov a aktuálnych otázok verejného diskurzu v rámci nasledujúcich okruhov: občianska spoločnosť, regionálna identita, menšiny, jazyková situácia a jazyková politika, ekonomický rozvoj a investičné projekty,cestovný ruch, kultúrne dedičstvo, ekológia). Konkrétny výber odsúhlasuje pedagóg na návrh študenta. Nevyhnutnou súčasťou výskumnej metódy je uplatnenie porovnávacieho hľadiska pri hodnotení štatistických dát z 3 vybraných subjektov RF. Seminárna esej má nasledujúce povinné časti: jasne formulovaná výskumná otázka; pracovná hypotéza; popis metódy výberu a spracovania dát; súpis použitých prameňov a literatúry; vlastné závery formulované ako odpoveď na výskumnú otázku a vyhodnotenie pracovnej hypotézy.
Termín a spôsob odovzdania: najneskôr v 12. týždni semestra, sprístupnenie v MS Teams.
Akceptujú sa maximálne 2 absencie zo zdravotných alebo vážnych osobných dôvodov.
Odporúčaná literatúra:
KURAŠEVA, J. M. Geografija Rossii v schemach i tablicach. Moskva: Ekzamen, 2011.
GLADKIJ, J. N. - ČISTOBAJEV, A. I. Regionovedenije. Moskva: Gardariki, 2003.
ALECHNOVIČ, S. O.: Regiony Rossii: Sovremennyj rakus i perspektivy. Moskva: RAEN, 2007.Centr i regionaľnyje identičnosti v Rossii. Pod redakcijej V. Geľmana i Teda Hopfa. Moskva:Letnij sad, 2003.Demografičeskije kontury regionov Rossii. Pod redakcijej L. L. Rybakovskogo. Moskva: Ekon-Inform, 2009.Federalizm i etničeskoje raznoobrazije v Rossii. Pod red. I. Busyginoj, A. Chajnnemanna-Griudera. Moskva: ROSSPEN, 2010.
KAPPELER, A.: Russland als Vielvoelkerreich : Entstehung, Geschichte, Zerfall. München:Beck, 1992.
KOTYK, V.: Rusko? Vztahy centra a regionů Ruské federace. Praha: Ústav medzinárodníchvztahů, 1998. ISBN: 80-85864-43-6
ZACHAROV, A.: E Pluribus Unum : Očerki sovremennogo federalizma. Moskva: Moskovskajaškola političeskich issledovanij, 2003.
ZACHAROV, A.: Spiačšij institut : Federalizm v sovremennoj Rossii i v mire. Moskva: NLO,2012.
ZACHAROV, A.: Unitarnaja federacija : Piať eťudov o russkom federalizme. Moskva, 2008.Sergej Markedonov. Vestfálske Rusko. In Ruské eseje. S. 100 – 114.
VITALIJ IVANOV. Putin i regiony : centralizacija Rossii. 2006.
KATHERINE E. GRANEY. Of Khans and Kremlins. 2008.
MARLIES BILZ. Tatarstan in der Transformation. Nationaler Diskurs und politische Praxis1988-1994. 2007.
RICHARD SAKWA. Russian Politics and Society. 2008.
ROSS CAMERON. Urban Politics and democratization in Russia. 2008.
MARTIN NICHOLSON. Towards a Russia of the Regions. 2005.