Unikátny klavír Fazioli bude odteraz znieť v Moyzesovej sieni FiF UK

Talianske koncertné krídlo malo premiéru na slávnostnom koncerte 7. júna 2023 v Moyzesovej sieni Filozofickej fakulty UK, ktorá sa stala jeho novým domovom.

Debut vzácneho koncertného krídla, ktorého výrobcom je firma Fazioli, sa uskutočnil za účasti syna zakladateľa značky a obchodného riaditeľa firmy Lucu Fazioliho. „Je to pocta, že môžeme byť v Moyzesovej sieni na Slovensku a šíriť hudbu prostredníctvom nášho klavíra,“ uviedol. Klavíry Fazioli sa stali svetovou špičkou a úspešne konkurujú najlepším a najdrahším koncertným klavírom. Krídlo, ktoré získala Moyzesova sieň, je najväčším modelom z tejto dielne a je dlhé tri metre. Vyznačuje sa jedinečnou prieraznosťou a farebnosťou zvuku.

Jeho umiestnenie v Moyzesovej sieni nie je náhodné. V minulosti bola využívaná ako koncertná sála, v ktorej sa konali Bratislavské hudobné slávnosti, využívala ju aj Slovenská filharmónia. V 90. rokoch 20. storočia prišla o klavír a tradícia koncertov bola prerušená. „Moyzesova sieň je pokladom filozofickej fakulty. Keďže sa v nej koncertovalo už v minulých desaťročiach, chceli by sme na túto tradíciu nadviazať a opäť do Moyzesovej siene pravidelne prinášať hudbu,“ priblížil zámer dekan FiF UK prof. Marián Zouhar.

Na slávnostnom koncerte zneli skladby svetových majstrov v podaní orchestra Charkovského národného akademického divadla opery a baletu M. V. Lysenka a klaviristky Evy Varhaníkovej, v úvode sa predstavili mladí interpreti z hudobných škôl a konzervatórií. Medzi vzácnych hostí, ktorí prijali pozvanie na klavírnu premiéru, patrili zástupcovia veľvyslanectiev a zahraničných inštitútov, s ktorými fakulta spolupracuje.

Orchester Charkovského národného akademického divadla opery a baletu M. V. Lysenka Foto: Milan Regec
Eva Varhaníková a charkovský orchester Foto: Milan Regec
Luca Fazioli s unikátnym klavírom z jeho dielne Foto: Milan Regec
Luca Fazioli s účinkujúcimi Foto: Marko Horban