RÓMSKE PIESNE V MODERNEJ ÚPRAVE ZAUJALI V NÓRSKU AJ V BRITÁNII

Medzinárodný hudobný projekt vychádza z autentických rómskych piesní, ktoré zozbierala naša muzikologička dr. Jana Belišová z Katedry muzikológie FiF UK.

Hudobný album Angrusori: Live at Tou získal ocenenie „album mesiaca v oblasti súčasnej hudby“  britského denníka Guardian a vynikajúcu kritiku uverejnil v máji tiež britský hudobný časopis The Wire. Za jedinečným spojením modernej hudby a rómskych ľudových piesní stojí Dr. Jana Belišová z Katedry muzikológie FiF UK, ktorá už viac ako dvadsať rokov dokumentuje rómsky hudobný folklór.

Projekt Angrusori (Prstienok v rómčine) spája amatérskych aj profesionálnych rómskych hudobníkov s nórskym alternatívnym hudobným zoskupením Kitchen Orchestra a speváčkou a hudobníčkou Ivou Bittovou. Tvorivým základom všetkých skladieb sú autentické rómske piesne z výskumov Jany Belišovej, ktorá tiež vyberala jednotlivých rómskych účinkujúcich zo Slovenska i konkrétne piesne na hudobné spracovanie. Album prepája improvizovanú vážnu hudbu s jazzom a rómskym folklórom. „V piesňach sa spieva o témach ako je láska, choroba, smrť, osamelosť, či sklamanie a ktoré vo svojej univerzálnosti oslovujú ľudí bez ohľadu na etnikum,“ hovorí dr. Belišová.

Oceňovaný album je záznamom koncertu v Tou Scene v nórskom Stavangeri 23. apríla 2017 a vydalo ho britské vydavateľstvo Hudson Records, ktoré sa špecializuje na folkovú, indie a world music scénu. Pôvodne mal vyjsť už na jar minulého roku a naplánované k nej bolo aj koncertné turné. Kvôli pandémii sa vydavateľstvo rozhodlo album zverejniť až tento rok a turné na Slovensku a v Nórsku je naplánované na roky 2022 a 2023. Album je prístupný ako CD, LP a na digitálnych platformách Bandcamp, Spotify a ďalších.

Etnomuzikologička dr. Jana Belišová sa už vyše dvadsať rokov venuje hudbe Rómov na Slovensku. Základom jej práce sú terénne výskumy a nahrávanie piesní v prostredí rómskych rodín a komunít. Samotné nahrávky majú veľký dokumentačný význam, keďže autochtónny rómsky folklór nebol pred rokom 1989 na Slovensku docenený. Výsledkom jej výskumnej práce zameranej na staré rómske piesne je aj monografia Šilalo paňori (Studená vodička) a rovnomenná séria troch DVD s 25 dokumentačnými videami a autorská spolupráca na celovečernom dokumentárnom filme Mareka Šulíka Ťažká duša o tradičnej rómskej hudbe, ktorý bol ocenený na viacerých domácich i zahraničných festivaloch.