FILOZOFICKÁ FAKULTA PODPORUJE KLIMATICKÝ ŠTRAJK


09. 09. 2019 14.34 hod.

Klimatické zmeny a súvisiace problémy životného prostredia predstavujú existenčnú hrozbu pre ľudstvo. Vedecké komunity začali ako prvé upozorňovať, že planéta Zem sa bezprecedentnou rýchlosťou otepľuje, ekosystémy kolabujú a že sa nachádzame uprostred šiesteho masového vymierania druhov.

Napriek sústavnému naliehaniu vedcov, občianskych hnutí a mimovládnych organizácií,  politické reprezentácie ani po desaťročiach rokovaní na medzinárodnej úrovni neprijali kroky nutné pre riešenie klimatickej krízy. V Parížskej dohode sa štáty sveta zaviazali k tomu, že zabránia otepleniu o 1,5 °C. Vzhľadom na to, že emisie skleníkových plynov naďalej stúpajú a žiadne systémové zmeny pre boj so zmenou klímy nie sú na dohľad, v  súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že ľudstvo katastrofickému otepleniu zabráni.

V tejto situácii nemôžeme ostať pasívni. Musíme zmierniť katastrofické následky zmeny klímy, ktoré nás podľa všetkého čakajú, a odvrátiť možnosť náhlej klimatickej zmeny, ktorá by sa vymkla spod kontroly. Kým je to ešte možné, nestaňme sa jedným z vyhynutých druhov.

Preto Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave odpovedá na výzvu hnutia mladých Fridays for Future a  vyjadruje podporu globálnemu klimatickému štrajku, ktorý začína 20. a vrcholí 27. septembra 2019.

Počas prvého dňa štrajku, 20.9. o 11:00 sa  uskutočnia klimatické protesty vo viacerých mestách na svete aj na Slovensku. Informácia pre tých, ktorí by sa chceli zúčastniť protestu v Bratislave:   stretneme sa o 10:00 na Šafárikovom námestí, aby sme ako akademická obec  spoločne pochodovali na miesto konania.

 

Bratislava, Námestie Slobody
Banská Bystrica
, Námestie SNP
Košice
, Dolná Brána
Žilina
, Mariánske námestie

Slovenská stránka štrajku                                         Globálna stránka štrajku