OLYMPIJSKÝ MEDAILISTA MÁ NA FAKULTE PAMÄTNÚ TABUĽU

Olympijského medailistu a absolventa žurnalistiky na FiF UK Petra Pospíšila bude vo vestibule fakulty pripomínať pamätná tabuľa. Symbolicky v deň otvorenia Zimnej olympiády 4. februára 2022 ju odhalil dekan Marián Zouhar a Mária Mračnová, čestná členka Slovenského olympijského výboru.

Peter Pospíšil vybojoval olympijské striebro ako člen družstva hádzanárov Československa na hrách v Mníchove v roku 1972. Vyštudoval žurnalistiku a vyše 30 rokov pôsobil ako športový fotograf, najdlhšie v týždenníku Štart a v agentúre Štartfoto. Zúčastnil sa na štrnástich olympijských hrách. V roku 2004 ho Medzinárodný olympijský výbor ocenil Trofejou MOV za Šport a médiá. Získal 1. miesto v celosvetovej súťaži World Press Photo o najlepšiu športovú snímku roka 1976. Zachytil na nej „Sklamanie vzpierača“ Jána Nagya.

Mária Mračnová ako dlhoročná predsedníčka Olympijského klubu Bratislava iniciovala umiestňovanie pamätných tabúľ olympionikom v školách, ktoré navštevovali. „Pamätná tabuľa bude študentom Filozofickej fakulty UK pripomínať, že sa dá zároveň študovať a popri tom aj športovať,“ povedala.

Slávnosti pri príležitosti odhalenia pamätnej tabule sa zúčastnili tiež  čestní členovia Slovenského olympijského a športového výboru Zdenko Kríž a Vladimír Miller, nová predsedníčka Olympijského klubu Bratislava Martina Gogolová Kohlová a tiež dlhoročný najbližší spolupracovník Petra Pospíšila, fotograf Ján Súkup, tiež absolvent žurnalistiky na našej fakulte.

-bt-