Filozofická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Projekt IMPACT pomáha učiteľom FiF UK pedagogicky rásť

     Keď som pred troma rokmi zbadala Martina Slobodníka na medzinárodnom podujatí venovanom novým metódam aktívneho vyučovania, trochu ma to prekvapilo. Veď bol v tom čase už profesorom a na jeho pedagogické metódy som mala najlepšie spomienky. Profesor Slobodník si však uvedomoval, že dobrý odborník – aj dobrý učiteľ – je len ten, kto sa neustále zlepšuje. Bol tiež presvedčený, že zlepšovať by sa mala aj Filozofická fakulta: byť medzinárodnejšia, podporovať rozvoj svojich učiteľov a toto skvalitňovanie by mali vnímať aj samotní študenti.

     V nasledujúcich mesiacoch sme sa preto niekoľkokrát rozprávali o tom, že ponúkneme učiteľom z Filozofickej fakulty UK kurzy, kde sa budú môcť naučiť nové pedagogické metódy a podporíme ich, aby tieto metódy úspešne zaviedli do svojho vyučovania.
V marci 2019 som za pomoci ďalších kolegov zo Slovenska i zahraničia napísala žiadosť o grant zo schémy Erasmus+ Strategické partnerstvá v oblasti vysokoškolského vzdelávania. Rozhodli sme sa zamerať na dve konkrétne oblasti, v ktorých by učitelia fakulty mohli rozvinúť svoje schopnosti: vyučovanie v cudzom jazyku a akademické písanie. Tieto dve oblasti boli pociťované ako potreba nielen zo strany vedenia fakulty, ale vyplynuli aj z dotazníkového prieskumu, ktorý sme uskutočnili medzi učiteľmi a študentmi fakulty.
     Naša žiadosť bola v lete 2019 vyhodnotená ako úspešná s prideleným grantom presahujúcim 275 tisíc eur. V septembri 2019 sme spolu s našimi partnermi - Masarykovou univerzitou (ČR), Stredoeurópskou univerzitou (Maďarsko/Rakúsko), Technickou univerzitou v Delfte (Holandsko) a European Consortium for Political Research (V. Británia) - rozbehli realizáciu projektu nazvaného skratkou IMPACT (Improving academic teaching and internationalisation through enhanced competences of university teachers). Základom projektu sú dva kurzy pre vysokoškolských pedagógov: Ako učiť zahraničných študentov a Akademické písanie. Štruktúru oboch kurzov sme pripravili podľa podobných kurzov, ktoré sa realizujú na univerzitách v zahraničí.
     Kurz Ako učiť zahraničných študentov pozostáva zo šiestich workshopov, ktoré sa uskutočnia v zimnom semestri akademického roka 2020/21. Učitelia si počas nich napríklad osvoja nové metódy skupinovej práce tak, aby zahraniční a domáci študenti dobre spolupracovali a učili sa navzájom. Naučia sa tiež, ako efektívne zapojiť študentov do hodnotenia a ako dobre zvládnuť rôzne spôsoby vyučovania online. Účastníci kurzu si budú môcť vyskúšať vedenie hodiny v cudzom jazyku a vypočuť feedback of školiteľov a ostatných kolegov. V nasledujúcom období potom vyučujúci využijú získané poznatky pri tvorbe syláb nového bakalárskeho či magisterského kurzu (alebo pri ich prepracovaní) a kurz odučia. Pri tejto aplikácii im bude pomáhať vybraný mentor spomedzi lektorov kurzu. Ak by niektorý učiteľ preferoval začať v menšom rozsahu, môže odučiť v cudzom jazyku nie celý kurz, ale vybrané tri hodiny.
     Momentálne pracujeme na akreditácii kurzu tak, aby každý absolvent získal medzinárodne platný certifikát. Kurz Ako učiť zahraničných študentov pripravujeme aj ako otvorený online kurz (Massive Open Online Course, MOOC), s využitím dlhoročných skúseností v tejto oblasti, ktoré má partnerská Technická univerzita (TU) v Delfte. Predpokladáme, že vzdelávacie materiály, ktoré pripravia pre svojich študentov účastníci kurzu (táto príprava bude honorovaná), budú verejne dostupné prostredníctvom portálu TU Delft. Poslúžia tak ako pomôcka či inšpirácia pre kolegov doma i v zahraničí.
     Druhý kurz pre učiteľov FiF UK, päťdňový intenzívny kurz akademického písania, pripravujeme v letnom semestri akademického roka 2020/2021.
     Pre profesora Slobodníka bola pedagogická činnosť ťažiskom práce vysokoškolského učiteľa. Za mimoriadne dôležité pokladal, aby na Filozofickej fakulte UK študovalo čoraz viac zahraničných študentov a na druhej strane fakulta dobre pripravila domácich študentov na štúdium či prácu v zahraničí. Už čoskoro bude môcť fakulta v tomto úsilí učiteľov podporiť, aby mohli zaviesť podstatne viac kvalitných kurzov v cudzom jazyku. Takisto im pomôže lepšie formulovať výsledky svojho výskumu a zlepšiť schopnosti akademického písania aj u bakalárskych a magisterských študentov.

Gabriela Pleschová,  koordinátorka projektu IMPACT

Foto: Niektorí účastníci prvého nadnárodného stretnutia projektu Impact, november 2020: zľava Janka Medveďová, Agi Simon, Gabriela Pleschová, Jeff Vanderziel, Eszter Timár, Silviu Piros, Martine Schophuizen, Mátyás Szabó, Petr Sucháček