Filozofická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Kurz Liberálna demokracia pokračuje ďalej, je príspevkom v zápase o zdravú občiansku spoločnosť na Slovensku

     Ten šok zo vstupu fašistickej strany do nášho parlamentu na jar 2016 si všetci pamätáme. Spytovali sme si mnohí svedomie. Zamýšľali sme sa nad tým, ako to mohlo k tomu dospieť. Ako to, že práve mládež v obciach, z ktorých mnohé kedysi boli oporami boja proti fašizmu, kolektívne podporuje stranu, ktorá systematicky odmieta hodnoty a princípy, na ktorých je postavené naše moderné demokratické zriadenie.
     Dal som si vtedy kávu s Lukášom Filom z Denníka N v jednej z kaviarní na Štúrovej a rozbehli sme jednu z prvých iniciatív, v rámci ktorej akademici, novinári či zástupcovia mimovládnych organizácii začali chodiť na debaty so študentkami a študentmi gymnázií a stredných odborných škôl do miest i najmenších mestečiek v rôznych kútoch Slovenska. Nazvali sme to Spoločná krajina.
     Keď sme zistili, že Andrej Bán a Mišo Karako rozbiehajú koncerty a debaty s veľmi podobnými cieľmi a s názvom Zabudnuté Slovensko, tak sme spojili sily. Naša iniciatíva niesla názov Spoločná krajina - Zabudnuté Slovensko, a Katedra politológie FiFUK sa stala jej organizačnou platformou. Dokonca sa nám podarilo získať i menší grant z veľvyslanectva USA, a tak sme mohli aspoň preplatiť náklady na benzín prednášajúcim.
     Partia akademičiek a akademikov z našej katedry sa stala chrbtovou kosťou iniciatívy. Opäť raz v dobrej tradícii založenej už Mirom Kusým sme vedeli, že demokraciu treba nie len skúmať, ale aj praktizovať a aktívne zveľaďovať. Len v priebehu prvého roka sme absolvovali asi 40 diskusií – vo voľnom čase, po zasnežených a zľadovatených cestách Oravy či Hontu, vracajúc sa po nociach domov k deťom.
     Celé to však bolo akési ad-hoc, narýchlo, vedené urgentnosťou stavu v spoločnosti. Zároveň začalo byť zjavné, že charakter problému je komplexný a v mnohom ide i o otázku, prečo sú mladí ľudia pripravení veriť hoaxom a dezinformáciám. A že nám tu niektoré z hoaxov aktívne šíria i aktéri ako putinovské Rusko či Čína. A tu prišiel s nápadom systematickejšie využiť intelektuálny potenciál našej fakulty Martin Slobodník.
     Martina som stretol na Vedeckej rade fakulty, zhodou okolností sme sedávali v tom istom rohu. Bol to chlapík s melancholicko-čiperným pohľadom a pokojnou rozhodnosťou. Tak trochu Humphrey Bogart v Casablance. Navrhol, že by sme mohli rozbehnúť semestrálny kurz, v ktorom zložíme skupinu prednášajúcich z radov kolegýň a kolegov z FiFUK, z novinárskej obce a z mimovládneho sektora a otvoríme ho študentkám a študentom zo všetkých odborov a v zásade i verejnosti. Cieľom bolo vytvoriť i širšiu platformu pre systematickú analytickú diskusiu o výzvach pre liberálnu demokraciu u nás a vytvoriť pre študentky a študentov fakulty možnosť uvažovať i nad vlastnými možnosťami ako sa zapojiť do zlepšenia stavu vecí. Takto vznikla koncepcia i prax kurzu Liberálna demokracia, ktorý sa stal súčasťou iniciatívy Spoločná krajina a od zimného semestra 2017 bol otvorený ako celofakultný kurz na FiFUK.
     Martin Slobodník bol aktívne od začiatku pri tom ako spoluorganizátor i prednášajúci. Prednášky bývali v podvečerných hodinách a na väčšine bol aj prítomný. Prednášal o aktuálnej téme čínskej propagandy, a to s ukotvením v kultúrnom, historickom, politickom a lingvistickom kontexte. Keď som nemohol kvôli iným povinnostiam prísť na niektoré z prednášok, Martin ich prišiel otvoriť a uviedol prednášajúcich. A následne i viedol diskusie. Na kurz chodievalo vždy v priemere okolo 70 študentiek a študentov a vznikali dobré debaty. Po prvom polroku zorganizoval Martin jeden podvečer v Umelke pri pive debatu s prednášajúcimi z fakulty i z novinárskej obce a z mimovládok, kde sme si vymenili skúsenosti a dohodli sme sa, že kurz bude pokračovať i v ďalšom roku. A Martin bol opäť aktívne pri tom. Napriek množstvu iných povinností.
     Na jeseň 2019 sme kurz i s podporou nového dekana, prof. Mariána Zouhara, opäť ponúkli. Tento krát sme sa sústredili i na to, aký je stav a perspektívy liberálnej demokracie u nás 30 rokov po Nežnej revolúcii (viac k jednotlivým prednáškam na blogu. Rozvíjame tradíciu, ktorú založil Martin. Ako nám raz napísal, kurz „je síce len drobným príspevkom v zápase o zdravú a fungujúcu občiansku spoločnosť na Slovensku, ale inak to nejde a som presvedčený, že to má zmysel.“

Jozef Bátora, Katedra politológie FiFUK