Každý priestor potrebuje svoj holubník
„Chýba nám tu miesto, ktoré nie je len pre myseľ. Nechceme zo školy po škole ubziknúť, no kde sa tu dá vypnúť?“ uviedli študentky prvého ročníka etnológie počas seminára na jar v roku 2018, v ktorom opisovali, ako vidia priestory Filozofickej fakulty UK. Svoju univerzitu označili za atraktívne a prestížne miesto pre vzdelávanie – miesto, ktoré aktivuje výkony. Spoločné priestory však podľa nich vizuálne neodrážali študentskú spoluúčasť. V spolupráci so Slovenskou národnou galériou tak vznikol nápad magnetických stien na chodbe hlavného schodiska Gondovej. Študentky v „etnografii miesta“ vyjadrili potrebu pre sebavyjadrenie – na stenách aj v hľadaní „vlastného miesta“. Chýbal však ešte komorný priestor, ten, kde by sa dalo vypnúť.
Nie je náhoda, že Martin Slobodník mal porozumenie pre študentské nápady: akoby neprestal byť zároveň aj študentom. Vedel, že potrebujú typ priestoru, ktorý nebude ani armádny, ani vládny, ako má v rodokmeni zapísané naša budova. V čase, keď inicioval vznik Universaalu – „jedno zo sŕdc fakulty“, som čakala, že keď za ním prídem so študentskou prosbou, odpovie mi niečo v zmysle, po poriadku – neskôr. Naopak, obratom odpovedal: „Pravdaže, skúsim to predostrieť, pošlite mi návrh pre vedenie.“ S Júliou Cholevou sme koncept spísali. O mesiac pri náhodnom stretnutí na chodbe bez otázky odpovedal: „Nezabudol som, pôjde to. Mimochodom, Holubník je dobrý názov.“
Tak s podporou vedenia fakulty, aj v spolupráci so Studia Academica Slovaca, začali rekonštrukčné práce v priestore na 4. poschodí. V tejto podstrešnej miestnosti na Gondovej 2, ktorá pôvodne patrila Kabinetu fonetiky Katedry slovenského jazyka FiF UK, bolo 20. novembra 1989 vytlačené prvé vyhlásenie Verejnosti proti násiliu. Pri príležitosti 30. výročia bola k tomu spomienková slávnosť a osadená tabuľa na budove z iniciatívy aktérov udalostí Novembra 1989.
Symbolika priestorov nie je náhodná, ani ich genius loci. „Miesto pre študentskú dušu a pre jej vízie“ má v historickej pamäti zhmotnenie odvážnych myšlienok, ktorých jasné vyjadrenie znamenalo celospoločenskú zmenu.
19. decembra 2018 sme Holubník pokrstili. Odvtedy sa v tomto komornom komunitnom mieste udialo viacero skvelých aktivít: neformálne stretnutia študentiek a študentov, tvorivé študentské workshopy, ktoré „vypnú hlavu“, spevom, vyšívaním, rozhovormi. Zároveň je to priestor pre konverzačné hodiny a interaktívne semináre.
Holubník je relatívne malý, nemá lavice a stoličky, len koberec a vankúše na sedenie na zemi, žlté steny, dve strešné okná. Súčasné študentky etnológie, aby pre študentov zo zahraničia bolo jeho meno ľahšie vysloviteľné, vymysleli Holubníku paralelný názov Columbarium. Pripravili tiež viaceré otvorené workshopy – veríme, že už na jeseň sa na nich stretneme.
Vďaka Martinovi Slobodníkovi tak žije priestor, ktorý pre mnohých znamená „vypnutie“ a zároveň „otvorenie“. Otvorená fakulta, budovanie komunity a identity sú podstatné piliere kolégia, teda tých, ktorí vedú dialóg.
Helena Tužinská, Katedra etnológie a muzeológie FiF UK