PROJEKT O ROKU 1968 SPRÍSTUPNIL I CELKOM NEZNÁME DOKUMENTY
Medzinárodný projekt, ktorý koordinoval doc. Ľubor Matejko z FiF UK, prináša spomienky pamätníkov aj neznáme dokumenty zo zahraničných archívov.
Ukázať rok 1968 zo širšej európskej perspektívy, a zároveň i z pohľadu malých miestnych komunít – o to sa usiloval projekt GACY ’68: A Game-Changing Year: Czechoslovakia in 1968 and Europe, ktorý získal podporu z programu Európa pre občanov v roku 2018. Úlohy koordinátora sa zhostil docent Ľubor Matejko z Katedry rusistiky a východoeurópskych štúdií FiF UK. Na projekte participovalo ďalších päť krajín – Bulharsko, Chorvátsko, Estónsko, Taliansko a Rakúsko.
Výskum si všímal nielen „veľké dejiny“, ktoré sa píšu v kabinetoch politikov. Napríklad telefonický rozhovor Brežneva a Dubčeka týždeň pred inváziou, 13. augusta 1968, ktorého prepis a preklad je zverejnený na stránke projektu. „Realitu Augusta ’68 tvoria aj ‚malé‘ dejiny, dosiaľ neprebádané a nevyužité archívne dokumenty, súkromná korešpondencia, listy odkrývajúce najintímnejšie pocity ľudí. Žiaľ, mnohé skončili dávno v koši. Časť listov, ktoré prešli cez štátne hranice, zachytili tajné služby, ktoré ich v rámci tzv. perlustrácie otvárali a ich obsah zaznamenali. A aj originály, roztratené a zabudnuté v starých skriniach,“ uvádza koordinátor projektu doc. Ľubor Matejko. (Viac v rozhovore.)
Práca výskumných tímov trvala osemnásť mesiacov, počas ktorých prebiehala analýza neznámych dokumentov a zaznamenávali sa spomienky doteraz nevypočutých svedkov udalostí. Prebehli rozhovory s pamätníkmi z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, z Estónska, z Ukrajiny alebo s bývalými vojakmi bulharskej a maďarskej armády. Priestor dostali aj ľudia, ktorí sa rozhodli opustiť Československo po potlačení Pražskej jari, či ľudia, ktorí žili v susedných krajinách a poskytli pomoc desiatkam tisícov Slovákov a Čechov. Každý z nich prerozprával príbeh zo svojho vlastného hľadiska.
(Videoarchív spomienok.)
Projekt GACY zahŕňal tiež množstvo praktických aktivít. Priniesol výstavu príbehu Pražskej jari s názvom ’68 na vlastnej koži, súťaž stredoškolských študentov o najlepšie príbehy spojené s rokom 1968, verejné debaty pripomínajúce výročie tragickej smrti Jana Palacha, divadelnú hru napísanú pre potreby projektu.
Výsledkom projektu je aj kniha 1968: pamäť v naratívoch, ktorá vznikla aj preto, aby sprístupnili originálne poznatky postavené na novom výskume aj v tejto podobe. Publikácia pristupuje k pripomínaniu historických udalostí neošúchaným spôsobom. Dvadsaťsedem autorov a autoriek v nej načrtlo rôzne aspekty pamäte na udalosti roku 1968. Ich príspevky ukazujú, že rok 1968 bol z hľadiska kolektívneho spomínania unikátny a napriek tomu, že ho od súčasnosti delí vyše polstoročie, si zaslúži našu pozornosť. Kniha je dostupná elektronicky.