Štúdie o modernej slovenskej próze

Na počesť profesora Ladislava Čúzyho pripravili jeho bývalí kolegovia a kolegyne z Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy FiF zborník trinástich štúdií o slovenskej próze 19. – 21. storočia.


07. 01. 2025 13.56 hod.

Odkaz pedagóga a literárneho vedca Ladislava Čúzyho, ktorý donedávna pôsobil na Katedre slovenskej literatúry a literárnej vedy FiF, je prítomný aj v novom zborníku Podoby slovenskej prózy 19 – 21. storočia. Podieľal sa na ňom široký autorský kolektív, tvorený predovšetkým súčasnými a bývalými členmi a členkami Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy FiF UK (Peter Darovec, Marta Fülöpová, Dagmar Garay Kročanová, Beáta Hanesová, Kristína Krajanová, Zuzana Kubusová, Matej Masaryk, Mária Stanková, Jana Števlíková, Miloslav Vojtech). Túto zostavu doplnili Karol Csiba a Dana Hučková zo Slovenskej akadémie vied, ako aj  František Koli, emeritný profesor z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Zborník je príspevkom k literárnohistorickému a literárnoteoretickému bádaniu o slovenskej umeleckej próze. Publikácia tematicky, metodologicky aj autorským zložením nadväzuje na svojho predchodcu – zborník Slovenská próza 18. – 20. storočia (Univerzita Komenského, 2021). Prináša trinásť štúdií, ktoré časovo pokrývajú približne 170 rokov slovenskej prózy – od polovice 19. storočia (J. Kalinčiak) po súčasnosť (Z. Kepplová). Dôraz sa pritom kladie na obdobie prvej polovice 20. storočia.

Dominantné postavenie v publikácii zastávajú doteraz málo reflektované literárne texty – nielen tie od periférnych autorov (K. F. Urbanovič, E. Holéczy, J. Čajak, J. Alexy a i.), ale aj od autorov a autoriek literárneho centra (S. H. Vajanský, M. Kukučín, M. Urban, G. Vámoš, M. Figuli, J. Johanides a i.). Pramenné texty sú neraz situované v hraničnej pozícii: z poetologického (realizmus, moderna, avantgarda, postmodernizmus), resp. žánrového hľadiska (cestopis, moralita, zápisky, historický román, rozprávka). Zborník tak prináša vcelku plastický diachrónny pohľad na slovenskú umeleckú prózu a zároveň skúma, čím táto próza je, resp. čo ňou (ešte) môže byť. Vďaka tomu je užitočnou pomôckou pre literárnu vedeckú obec, študentov a študentky slovakistiky i laickú verejnosť.

Odkaz na publikáciu

Kniha vyšla vo Vydavateľstve Univerzity Komenského v roku 2024. Je výstupom projektu VEGA 1/0315/21 Poetika slovenskej prózy 18 – 20 storočia.