EXCELENTNÁ VEDA – NA KATEDRE PSYCHOLÓGIE ŠTARTUJE VÝZNAMNÝ PROJEKT Z PLÁNU OBNOVY

Katedra psychológie pod vedením docenta Michala Hajdúka získala grant v rámci najprestížnejšej výzvy z komponentu 9 Plánu obnovy a odolnosti. Projekt s názvom Sociálne stiahnutie v bežnej a klinickej populácii: porozumenie komplexným vzťahom medzi sociálnymi, psychologickými a neurobiologickými procesmi získal najlepšie hodnotenie spomedzi 110 podaných žiadostí. Takmer dvojmiliónová dotácia je dosiaľ najväčšou grantovou podporou pre našu fakultu.


13. 08. 2024 13.33 hod.

Grant udelil Úrad vlády Slovenskej republiky z Plánu obnovy a odolnosti v rámci výzvy „Veľké projekty pre excelentných výskumníkov“. Tá je zameraná na podporu špičkových vedeckých tímov pod vedením excelentných výskumníkov a výskumníčok zo Slovenska a zahraničia, ktoré budú svoj výskum realizovať na výskumných alebo inovačných inštitúciách na Slovensku.

Predložené projekty sa museli orientovať na strategické ciele SR vyjadrené v stratégii inteligentnej špecializácie RIS3. Tá je zameraná najmä na problematiku, ktorá sa netýka spoločenských a humanitných vied. Napriek tomu projekt výskumného tímu katedry psychológie nielenže uspel, ale umiestnil sa na prvej priečke so 14,67 bodu z 15 (hodnotiteľský panel v nemu podstate nemal pripomienky).

Osamelosť a sociálna izolácia je závažný celosvetový problém, na ktorý poukazuje Európska únia či Svetová zdravotnícka organizácia. Osamelosť a izolácia má okrem sociálneho a psychologického vplyvu závažné dôsledky pre zdravie ľudí, lebo sa spája so zvýšenou morbiditou a mortalitou.

Hlavným cieľom projektu je komplexne preskúmať sociálne, psychologické a neurobiologické základy sociálneho odcudzenia (osamelosti, sociálnej izolácie) v bežnej populácii a u ľudí s psychickými poruchami. Projektový tím si stanovil nasledujúce čiastkové ciele:

  1. Realizácia veľkej epidemiologickej štúdie na vzorke viac ako 3000 osôb, ktorá sa zameria na sociálne a psychologické faktory prispievajúce k osamelosti a sociálnej izolácii na Slovensku.
  2. Využitie digitálnych technológií (smartfóny a aktigrafia) na sledovanie sociálneho stiahnutia v reálnom čase s cieľom získať presnejšie profily osôb (vrátane ľudí s duševnými chorobami).
  3. Experimentálny výskum autonómneho nervového systému, EEG, sledovanie správania a pohybu očí, ktorého výsledkom bude experimentálna paradigma vhodná na štúdium sociálneho stiahnutia.
  4. Analýza verejných zdravotných politík v danej oblasti a formulácia odporúčaní pre verejné zdravie.

Projekt pomôže Filozofickej fakulte UK a Centru pre výskum psychických porúch UK rozšíriť výskumnú infraštruktúru, zlepšiť personálne zabezpečenie pracoviska a posilniť medzinárodnú spoluprácu. Tímu z katedry psychológie prajeme jeho vydarenú realizáciu.