DIVERZITA A ROVNOSŤ V SVETE MIKROELEKTRONIKY

Výskumníčky z našej fakulty participujú v mene Univerzity Komenského na inovatívnom medzinárodnom projekte v sektore mikroelektroniky.


26. 11. 2024 14.38 hod.

Mikročipy a polovodiče sú neoddeliteľnou súčasťou moderného života – od zdravotníckych prístrojov, počítačov a smartfónov až po lietadlá a automobily. Európska únia si uvedomuje význam tohto odvetvia a preto minulý rok schválila stratégiu v oblasti čipov (tzv. Chips Act). Jej cieľom je zdvojnásobiť podiel EÚ na svetovom trhu s čipmi na 20 % do roku 2030 a zabezpečiť technologickú suverenitu EÚ v tejto oblasti. Európsky sektor čipov sa však musí vysporiadať s ďalšími výzvami. Jednou z nich je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Na túto situáciu zareagovala Európska komisia v spolupráci so SEMI Europe, regionálnou pobočkou globálnej asociácie pre mikroelektronický priemysel SEMI, vytvorením iniciatívy Pakt pre zručnosti (Pact for Skills). Problémom však nie je len nedostatok pracujúcich s kvalifikáciou, ale aj ich nedostatočná diverzita. Sektoru totiž stále dominujú muži.

O projekte

Univerzita Komenského sa prostredníctvom Centra rodových štúdií FiF UK stala tento rok súčasťou Európskej aliancie pre diverzitu v oblasti čipov (European Chips Diversity Alliance, ECDA). Aliancia vznikla v rámci projektu Erasmus a prepája akademickú obec s priemyslom v sektore mikroelektroniky. Cieľom tohto inovatívneho partnerstva je podpora diverzity, rovnosti a inklúzie v odvetví, ktoré je typické dominanciou mužskej pracovnej sily.

Projekt ECDA, na ktorom sa podieľa aj Univerzita Komenského, sa zameriava na „chýbajúci talent“ – teda na podporu nedostatočne zastúpených skupín, ktoré môžu prispieť k rastu a konkurencieschopnosti sektora čipov v EÚ. Medzinárodné jedenásťčlenné konzorcium pod vedením SEMI Europe prepája akademickú sféru, odborné vzdelávanie a prípravu, ako aj priemysel.

Ciele projektu ECDA do roku 2027 zahŕňajú:

  • formalizáciu Poradnej rady pre diverzitu, rovnosť a inklúziu v rámci Paktu pre zručnosti,
  • vypracovanie inovatívnej metodiky na hodnotenie stavu diverzity, rovnosti a inklúzie v sektore čipov v EÚ,
  • monitoring trendov a pokrok v tejto oblasti,
  • tvorbu školení v súlade s európskymi štandardmi,
  • vytvorenie nástrojov na implementáciu princípov diverzity, rovnosti a inklúzie vo vzdelávaní a priemysle,
  • posilnenie spolupráce medzi akademickým prostredím a priemyslom prostredníctvom inovatívnych programov.

Univerzita Komenského bude zohrávať kľúčovú úlohu pri tvorbe spoločnej metodológie pre primárny a sekundárny výskum, ako aj pri vývoji školiacich programov. Zapojenie univerzity do projektu zabezpečí, že výskumné a vzdelávacie aktivity budú postavené na pevnom akademickom základe, čo výrazne prispeje k celkovému úspechu projektu.

Konzorcium úspešne odštartovalo svoju činnosť úvodným stretnutím, ktoré sa konalo v máji tohto roka v Berlíne. Slovenský tím na ňom zastupovali vedúca tímu, doktorka Janka Kottulová, a doktorka Andrea Fábiková. Docentka Mariana Szapuová a doktorka Janka Kottulová sa zase minulý týždeň zúčastnili projektového stretnutia a podujatia SEMICON Europa 2024 v Mníchove.

Oficiálna stránka projektu