Rekvalifikačný program pre súčasných aj budúcich knihovníkov a knihovníčky
Katedra knižničnej a informačnej vedy otvára akreditovaný vzdelávací program Knižnično-informačné činnosti a manažment knižníc, určený pre všetkých záujemcov a záujemkyne so stredoškolským vzdelaním s maturitou alebo vysokoškolským diplomom mimo odboru. Program pozostáva z dvoch samostatných modulov – zameraných na správu fondov a prácu s používateľmi – ktoré možno absolvovať jednotlivo alebo ako celok.
Slovenská spoločnosť čelí vážnym výzvam v oblasti čítania, práce s informáciami a kultivácie vzťahu ku knihám. Úroveň čitateľskej gramotnosti stagnuje, záujem o čítanie v mnohých vekových skupinách klesá a knižnice často zápasia s nedostatkom kvalifikovaného personálu. V tejto situácii prichádza Katedra knižničnej a informačnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského s rekvalifikačným vzdelávacím programom, ktorý si kladie za cieľ podporiť rozvoj knižnej, čitateľskej a knižničnej kultúry na Slovensku. Program je orientovaný na prípravu novej generácie knihovníkov a knihovníčok schopných odborne spravovať knižničné zbierky, aktívne pracovať s verejnosťou, inšpirovať k čítaniu a vytvárať z knižníc moderné, živé a spoločensky potrebné inštitúcie.
O programe
Akreditovaný vzdelávací program Knižnično-informačné činnosti a manažment knižníc (číslo akreditácie: 3258/2024/193/2), schválený Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, je určený pre všetky osoby, ktoré si chcú doplniť alebo získať kvalifikáciu na výkon profesie v knižniciach a informačných inštitúciách. Program otvára dvere do oblasti, ktorá spája kultúrne dedičstvo, vzdelávanie, komunitnú prácu a technologické inovácie. Osloviť môže každého, kto pracuje v knižnici a potrebujete si rozšíriť odborné zručnosti, alebo uvažuje o zmene kariéry. Poskytne pevné základy, odborné vedenie a prístup k inšpiratívnemu profesijnému prostrediu. Vzdelávanie je prístupné uchádzačom a uchádzačkám so stredoškolským vzdelaním s maturitou alebo s vysokoškolským diplomom z iného než knihovníckeho odboru. Na jeho konci budú disponovať systematickými vedomosťami, praktickými zručnosťami a komplexným prehľadom o aktuálnych trendoch v oblasti knižničnej a informačnej praxe.
Rekvalifikačný program pozostáva z dvoch nezávislých modulov. Možno si vybrať jeden, alebo absolvovať oba podľa svojho záujmu a budúcej špecializácie:
1. Manažment a organizácia knižničných zbierok
Tento modul je určený pre osoby, ktoré sa chcú venovať doplňovaniu, spracovaniu, ochrane a sprístupňovaniu knižničných fondov. Absolventi a absolventky získajú vedomosti o:
• výstavbe a profilovaní knižničného fondu,
• akvizičných stratégiách a orientácii na knižnom trhu,
• katalogizácii, tvorbe bibliografií a používaní štandardov ako MARC21 a RDA,
• fyzickej ochrane zbierok, revízii fondov a evidencii,
• metodike vyraďovania dokumentov,
• a marketingu fondov ako kultúrneho dedičstva.
Zvláštny dôraz sa kladie na moderné metódy správy knižničných dokumentov a ich propagáciu v komunitnom a vzdelávacom kontexte.
Rozsah výučby: 85 hodín
Forma: kombinovaná (3 prezenčné dni + 1 online deň)
Termíny konania:
• 04. – 05. 09. 2025 (prezenčne)
• 12. 09. 2025 (online)
• 18. – 19. 09. 2025 (prezenčne)
2. Knižničné služby a interakcia s používateľmi
Druhý modul je zameraný na osoby, ktoré sa chcú venovať priamemu kontaktu s verejnosťou, čitateľským aktivitám, vzdelávaniu a poskytovaniu informačných služieb.
Absolventi a absolventky sa naučia:
• poskytovať moderné tradičné aj digitálne informačné služby,
• identifikovať potreby rozličných skupín používateľov vrátane detí, seniorov či marginalizovaných komunít,
• pracovať s náročnými alebo špecifickými používateľmi (vrátane tých s problémovým správaním alebo špeciálnymi potrebami),
• vytvárať aktivity a programy podporujúce čitateľskú a digitálnu gramotnosť,
• a realizovať používateľské prieskumy, marketingové a propagačné aktivity pre verejnosť.
Modul integruje aj poznatky z psychológie, andragogiky a dizajnu služieb, čím pripravuje účastníkov a účastníčky na kreatívne a empatické pôsobenie v modernej knižnici.
Rozsah výučby: 68 hodín
Forma: kombinovaná (3 prezenčné dni + 1 online deň)
Termíny konania:
• 02. 09. 2025 (prezenčne)
• 08. 09. 2025 (online)
• 16. – 17. 09. 2025 (prezenčne)
Miesto konania, podmienky účasti a organizačné informácie
Výučba prebieha na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, na adrese Gondova 2. Každý modul vedie odborný tím skúsených lektorov a garantom programu je renomovaný odborník na informačnú vedu doc. PhDr. Pavel Rankov, PhD.
Ďalšie informácie
Kontakt: kkivfphil.uniba.sk