Prvý workshop nového Centra taiwanských štúdií na UK
V zimnom semestri 2024/25 zorganizoval docent Sascha Klotzbücher z katedry východoázijských štúdií štyri prednášky o Taiwane. Posledná z nich sa uskutočnila 7. januára 2025. Workshop s názvom Challenging Legacies in Taiwan bol zároveň prvým podujatím Centra taiwanských štúdií na univerzite.
Podujatie otvoril docent Vladimír Zvara, prodekan Filozofickej fakulty UK, ktorý zdôraznil dôležitosť reflexie taiwanských skúseností a výskumu demokracie v krajine v turbulentných časoch v Európe a na Slovensku.
Prvý panel viedla doktorka Gabriela Pleschová z Katedry pedagogiky na FiF UK.
Profesorka Ann Heylen (National Taiwan Normal University,Taipei) v rámci neho diskutovala o tom, ako Holandsko, Holandská Východoindická spoločnosť (VOC) a japonská koloniálna okupácia formovali dedičstvo a identitu Taiwanu. Profesor Yu-an Hsu z Národnej univerzity v Taipei vysvetlil, prečo sa v dnešnej taiwanskej demokracii naďalej využíva trest smrti. Toto dedičstvo autoritárskej minulosti krajiny, ktoré zachováva súčasná politická reprezentácia, kontrastuje so stredoeurópskymi štátmi, kde trest po roku 1989 zrušili.
Doktorka Astrid Lipinsky z Viedenského centra taiwanských štúdií vo svojej prezentácii Od tradičnej poslušnosti k ženskému predsedníctvu sledovala cestu Taiwanu k rodovej rovnosti. Zdôraznila kľúčové míľniky vrátane diskusie o „ženách na útechu“, ktoré boli počas druhej svetovej vojny unesené a využívané ako sexuálne otrokyne, a vplyvu hnutia #MeToo na Taiwane.
Popoludňajší panel viedol doktor Igor Hron z Právnickej fakulty Univerzity Komenského.
Profesorka Nai-Yi Sun z Právnickej fakulty Národnej taiwanskej univerzity v rámci neho predniesla veľmi aktuálnu analýzu prebiehajúcej ústavnej krízy na Taiwane. Reformy ústavy, ktoré v taiwanskom parlamente presadila strana Kuomintang (KMT), viedli k rozsiahlym protestom v Taipei v lete minulého roka.
Doktor Jens Damm z Európskeho centra pre súčasné taiwanské štúdie na univerzite v Tübingene zase analyzoval rastúce snahy európskych politikov a poslankýň o angažovanie sa v otázkach Taiwanu na rôznych fórach a spochybnil základ pre jednotnú európsku angažovanosť vo vzťahu k Taiwanu.
Profesorka Fen-Fang Tsai z Národnej centrálnej univerzity v Chungli predniesla záverečný príspevok, v ktorom vyzdvihla etnickú skupinu Hakka. Tá je príkladom skorých a pokračujúcich migračných tokov medzi východnou a juhovýchodnou Áziou. Hakka sa usadili na Taiwane, v južnej Číne a v iných častiach juhovýchodnej Ázie. Profesorka Tsai ukázala, že Taiwan sa ako nový domov tejto etnickej skupiny stáva čoraz populárnejším pre tých, ktorí hľadajú medzinárodné manželstvá a zároveň si zachovávajú svoju etnickú identitu.
Seminár bol prvým krokom k dôkladnej debate o Taiwane medzi akademickou komunitou, študentskou obcou a širšou verejnosťou.