Zo života katedry
Pozvánka na prednášky doc. dr. Aleksandry Matić

Odborná exkurzia do Svätého Antona a Banskej Štiavnice
Dňa 4. apríla 2025 sa študenti Katedry slovanských filológií FiF UK zúčastnili odbornej exkurzie do Svätého Antona a Banskej Štiavnice. V rámci programu exkurzie navštívili expozície kaštieľa v Svätom Antone a absolvovali prehliadku historického centra Banskej Štiavnice.









Pozvánka na prednášky doc. dr. Iliany Čekovej-Dimitrovej

Pozvánka na prednášky doc. dr. Velička Panajotova

Deň otvorených dverí 2025






















Pozvánka na prednášku mim. prof. dr. Aleksandra Bjelčeviča

Slovensko chorvátska konverzačná príručka Dobro došli
Srdečne Vás pozývame na prezentáciu slovensko chorvátskej konverzačnej príručky Dobro došli, ktorá sa uskutoční 20.2.2024 o 12:35 hod. v miestnosti G19.
Posledná rozlúčka s prof. Jozefom Hviščom
Dňa 23. augusta 2023 sa akademická, literárna a prekladateľská obec rozlúčila s literárnym komparatistom, zakladateľom modernej slovenskej literárnovednej polonistiky a jedným zo zakladateľov slovenskej teoretickej genológie prof. PhDr. Jozefom Hviščom, CSc.
Profesor Hvišč pôsobil na Katedre slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave od roku 1972, v rokoch 1990 – 1997 ako jej vedúci. Vychoval niekoľko generácií slovenských polonistov, ktorým prednášal teóriu a dejiny poľskej literatúry. Venoval sa výskumu poľsko-slovenských literárnych vzťahov od najstarších čias po súčasnosť, teoretickým a metodologickým otázkam komparatistiky, ako aj dejinám poľskej kultúry a literatúry.
V rámci dejín slovenskej literatúry sa venoval výskumu slovenského romantizmu a významným predstaviteľom slovenskej literatúry 19. a 20. storočia. Z poľštiny prekladal poéziu, prózu i literárnovedné diela. Bol editorom takmer dvadsiatky zborníkov venovaných najmä slovensko-poľským jazykovým, literárnym a kultúrnym vzťahom a tiež autorom veľkého počtu rozhlasových scenárov.
Na poslednej rozlúčke rezonovali slová o jeho odchode do večnosti, teda tam, odkiaľ niet návratu. V prípade pána profesora sú však takého návraty možné, lebo sa nám bude naďalej sprítomňovať cez množstvo vedeckých a umeleckých textov, ktoré napísal, cez knihy, ktoré preložil. Veď aj nasledujúce generácie študentov polonistiky sa budú naďalej vzdelávať z publikácií, ako sú: Epické literárne druhy v slovenskom a poľskom romantizme, Vzťahy a súvislosti slovenskej a poľskej literatúry či Poľská literatúra. Vývin a texty.
Odpočívaj v pokoji, pán profesor. Navždy ostaneš v našich spomienkach.
Pozvánka na literárny večer s Anjou Mugerli
Celú pozvánku s profilom poetky stiahnete tu.
Cena rektora UK pre Dr. Sašu Vojtechovú Poklač
Pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa študentstva dňa 21. novembra 2022 udelil rektor prof. Marek Števček ocenenie Dr. Saši Vojtechovej Poklač za obetavú pedagogickú a vzdelávaciu činnosť na fakulte v oblasti popularizácie slovinského jazyka, literatúry a kultúry.
Srdečne blahoželáme!
(Na fotografii zľava: doc. Roman Džambazovič, Dr. Saša Vojtechová Poklač, prof. Marián Zouhar, dekan FiF UK, doc. Irina Dulebová)
Pozvánka na oslavu 30. výročia slovenistiky na FiF UK
Katedra slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Vás srdečne pozýva na koncert slovinskej vokálnej skupiny Vivere a projekciu filmového dokumentu o slovenistike na Filozofickej fakulte UK v Bratislave pri príležitosti 30. výročia systematickej výučby slovinčiny na Filozofickej fakulte UK v Bratislave.
Podujatie sa uskutoční vo štvrtok 20. októbra 2022 o 18.00 v Moyzesovej sieni Filozofickej fakulty UK v Bratislave, Gondova ulica č. 2.
Podujatie podporili:
Centrum pre slovinčinu ako druhý a cudzí jazyk
Filozofická fakulta Univerzity v Ľubľane
Združenie SLO/SLO
Úrad Vlády Slovinskej republiky pre Slovincov v zahraničí a vo svete
Veľvyslanectvo Slovinskej republiky v Bratislave
Pozvánka na konferenciu Educational Projects in the Field of Environmental Activities II

Pozývame vás na konferenciu Vzdelávacie projekty v oblasti environmentalistiky II, ktorá sa uskutoční v priestoroch Poľského inštitútu v Bratislave v dňoch 8. až 10. septembra 2022.
Program konferencie v poľskom a slovenskom jazyku stiahnete tu.
Program konferencie v anglickom jazyku stiahnete tu.
Konferencie sa môžete zúčastniť prezenčne aj online, je potrebné iba vopred vyplniť registračný formulár. V prípade výberu online účasti dostanete spätný e-mail s odkazom na pripojenie.
Konferencia sa koná v rámci projektu The V4 Humanities Education for the Climate. Diagnoses – Best Practices – Recommendations, financovaného Vyšehradským fondom. Pre viac informácií kliknite sem.
ŠVOK 2022
Dňa 28. apríla 2022 sa na Katedre slovanských filológií konala Študentská vedecká a odborná konferencia. Prvé tri miesta obsadili:
1. Terézia Királyová, 2moSE
2. Mária Krutá, 2moSV
3. Daniel Poláš, 1moSE
Konferencie sa ďalej zúčastnili:
Natália Konkolyová, 2moSV
Lujza Laudárová, 1moSV
Štefan Riška, 3boSE
Všetkým zúčastneným blahoželáme k výborným výkonom.
Pozvánka na konferenciu Edukacyjne projekty działań proekologicznych
Pozývame vás na konferenciu s názvom Edukacyjne projekty działań proekologicznych, ktorá sa koná v rámci projektu The V4 Humanities Education for the Climate. Diagnoses – Best Practices – Recommendations. Záujem o účasť je potrebné avizovať na adrese rejestracjav4@us.edu.pl. V odpovedi dostanete registračný formulár a odkaz na pripojenie. Program stiahnete tu.
Úspech našich prekladateľských nádejí
V roku 2020 sa na Univerzite sv. Cyrila a Metoda vo Veľkom Trnove (Bulharsko) konala tradičná medzinárodná študentská prekladateľská súťaž Transformácie 2000, ktorej sa zúčastnili zahraniční bulharisti z 18 krajín.
Vo veľkej konkurencii sa na 1. mieste v kategórii Próza a tiež na 1. mieste v kategórii Poézia umiestnila študentka 2. ročníka prekladateľsko-tlmočníckeho odboru anglický jazyk a kultúra a bulharský jazyk a kultúra Alžbeta Dušeková. Študentka 2. ročníka odboru slovanské štúdiá Barbora Bitalová získala 2. miesto v kategórii Poézia. Za úspešnú reprezentáciu fakulty im dekan Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave udelil mimoriadne štipendium. Srdečne blahoželáme!


Študenti slovenistiky publikovali svoje dojmy z divadelných predstavení
Študenti slovanských štúdií so zameraním na slovinský jazyk a kultúru písali na portáli slovinského divadla Sigledal o svojich dojmoch a postrehoch z viacerých divadelných predstavení. Celý článok si môžete prečítať tu.
Články vznikli pod pedagogickým vedením Dr. Saše Vojtechovej Poklač.
Študentka KSF Elena Popova ocenená rektorom UK
Pri príležitosti dňa študentstva ocenil rektor UK výnimočné aktivity študentov UK. Jednou z ocenených je aj študentka 2. ročníka programu stredoeurópske štúdiá Elena Popova, ktorá dosiahla mimoriadne výsledky v súťažiach v štandardných a latinskoamerických tancoch, ako aj v kategórii Showdance. V roku 2020 sa stala majsterkou Slovenskej republiky v kombinácii desiatich tancov a v štandardných tancoch obsadila 6. miesto. Na Majstrovstvách Európy v Dánsku obsadila v kombinácii desiatich tancov 6. miesto a na Majstrovstvách Slovenskej republiky v latinskoamerických tancoch 3. miesto. Podobné úspechy dosahovala aj v uplynulých rokoch.
K oceneniu srdečne blahoželáme a želáme mnoho úspechov aj v budúcnosti!
Zoznam všetkých ocenených študentov nájdete tu.
Pozvánka na konferenciu Vzdelávanie pre klímu
Srdečne vás pozývame na konferenciu s názvom "Vzdelávanie pre klímu - univerzitné a školské vzdelávanie", ktorá sa uskutoční 11. marca 2021 online v rámci projektu Vyšehradského fondu The V4 Humanities Education for the Climate. Diagnoses – Best Practices – Recommendations. Program stiahnete tu.
Pozvánka na slovensko-slovinskú noc výskumníkov
Slovinsko-slovenská noc sa po dvoch rokoch vracia z Prekmurska do Ľubľany – tentokrát bude v spolupráci s gymnáziom Škofijska klasična gimnazija, Ústav sv. Stanislava v Ľubľane prebiehať v piatok 27. 11. 2020. Katedra slavistiky a Katedra slovenistiky Filozofickej fakulty Univerzity v Ľubľane v rámci projektu Európska noc výskumníkov – Humanistika, to si ty! pripravujú dva okrúhle stoly s výskumníkmi z Bratislavy a Ľubľany a workshop pre gymnazistov. Za okrúhlym stolom sa bude rozprávať najskôr o kodifikácii a štandardizácii jazyka, v druhej časti o kultúrnych a univerzitných kontaktoch medzi Slovákmi a Slovincami. Workshop Čo majú spoločné avantgarda a frazeológia? je pripravený špeciálne pre gymnazistov, na ňom bližšie spoznajú základy slovenčiny. Z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave boli k spolupráci prizvané Gabriela Múcsková z Katedry slovenského jazyka, ako aj Saša Vojtechová Poklač a Svetlana Kmecová z Katedry slovanských filológií.
Program:
Workshop pre gymnazistov: Čo majú spoločné avantgarda a frazeológia: skúsme, ako nám to pôjde so slovenčinou
27. 11. 2020, 8.40 – 9.20 https://uni-lj-si.zoom.us/j/7362402539 (ID: 736 240 2539)
Spolupracujú:
Tjaša Plut – Škofijska klasična gimnazija, Ústav sv. Stanislava, Ľubľana
Svetlana Kmecová - Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
Špela Sevšek Šramel – Filozofická fakulta Univerzity v Ľubľane
Kultúrne a univerzitné kontakty v stredoeurópskom priestore – Slováci a Slovinci, priatelia a cudzinci: konfrontácia s novým a starým (okrúhly stôl)
27. 11. 2020, 10.40 – 11.40 https://uni-lj-si.zoom.us/j/7362402539 (ID: 736 240 2539)
Vedie: Špela Sevšek Šramel
Tone Smolej (Filozofická fakulta Univerzity v Ľubľane): Slovinci na Univerzite v Prahe
Bernarda Stenovec (Škofijska klasična gimnazija, Ústav sv. Stanislava, Ľubľana ): Kultúrny význam predvojnového Ústavu sv. Stanislava
Mária Tonková (Pedagogická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave): Slovenský a slovinský národný príbeh v učebniciach dejepisu (O inštitucionalizovaní historickej pamäti v našich národných spoločenstvách)
Saša Vojtechová Poklač (Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave): Cankar a recepcia jeho dramatickej tvorby na Slovensku
Miha Kragelj (Filozofická fakulta Univerzity v Ľubľane): Neznáma podobnosť a blízkosť: slovinsko-slovenské kontakty medzi dvoma vojnami
Kodifikácia a štandardizácia jazyka (okrúhly stôl)
27. 11. 2020, 12.20 – 13.20
https://uni-lj si.zoom.us/j/94546683907?pwd=TU1DMHBRQTZ4a3VsQTM2bXhNZ2M4dz09
(Passcode: 580915)
Vedie: Hotimir Tivadar
Peter Zeleňák, veľvyslanec Slovenskej republiky v Slovinsku: Otvorenie okrúhleho stola
Gabriela Múcsková (Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave): Podoby a problémy kodifikácie spisovnej slovenčiny
Tanja Mirtič (ZRC SAZU) : Kodifikácia hovoreného jazyka na príklade problematiky pozície prízvuku
Hotimir Tivadar (Filozofická fakulta Univerzity v Ľubľane): Ortografia a ortoepia na osi používateľ, úzus, systém
Jozef Pallay (Filozofická fakulta Univerzity v Ľubľane): Slovinsko-slovenské paralely jazykového purizmu
Na podujatia, ktoré sa uskutočnia v rámci Európskej noci výskumníkov, vás srdečne pozývame!
Pozvánka na prednášku prof. Dziamskej-Lenart

Pozvánka na prednášku doc. Panajotova

Pozvánka na Svetové dni slovinskej vedy a umenia
Zoznam podujatí:
•prednáška dr. Saše Vojtechovej Poklač Univerzita v Ľubľane v premenách času
pondelok 2. decembra 2019 o 9.00, Filozofická fakulta UK, Gondova 2, miestnosť G24;
•pocta Francemu Prešernovi pri pamätnej tabuli na Prešernovej ulici v Bratislave
pondelok 2. decembra 2019 o 10.00;
•prednáška dr. Alena Šircu Slovinská poézia druhej polovice 19. storočia
utorok 3. decembra 2019 o 9.00, Filozofická fakulta UK, Gondova 2, miestnosť G212;
•prednáška dr. Alena Šircu Expresionizmus v slovinskej poézii a začiatky modernizmu
utorok 3. decembra 2019 o 10.50, Filozofická fakulta UK, Gondova 2, miestnosť G212;
•výstava Ústrednej humanistickej knižnice Filozofickej fakulty Univerzity v Ľubľane Prešerna na ogled postavi pri príležitosti 170. výročia Prešernovej smrti a 100 výročia Univerzity v Ľubľane (autorky výstavy: Kristina Pritekelj, Urška Skalicky, Metka Šorli)
utorok 3. decembra 2019 o 16.00, Veľvyslanectvo Slovinskej republiky, Ventúrska 5, Bratislava;
•prednáška doc. Tadeje Rozman Využitie internetových jazykových zdrojov
streda 4. decembra 2019 o 9.00, Filozofická fakulta UK, Múzejná 2, miestnosť N427;
•prednáška prof. Marka Stabeja Čo sa deje so slovinčinou?
streda 4. decembra 2019 o 10.50, Filozofická fakulta UK, Gondova 2, miestnosť G236;
•koncert slovinskej skupiny Melanholiki
piatok 6. decembra 2019 o 19.00, DANMAR BAR, Dobrovičova 8, Bratislava.
V premenách času. Poľsko-slovanské jazykové a kultúrne kontakty
Katedra slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave
a
Poľský inštitút v Bratislave
organizujú dňa 18. 10. 2019 medzinárodné vedecké sympózium V premenách času. Poľsko-slovanské jazykové a kultúrne kontakty.
Sympózium sa koná pri príležitosti životného jubilea významnej slovenskej polonistiky prof. PhDr. Marty Pančíkovej, CSc.
Čestnú záštitu nad sympóziom prevzal J. E. Krzysztof Strzałka, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Poľskej republiky v Slovenskej republike.
Program sympózia stiahnete tu.
Pozvánka na prednášky doc. dr. Isidory Bjelaković

Pozvánka na prednášky doc. dr. Sašky Štumberger

Konferencia pri príležitosti 90. výročia bulharského lektorátu a 50. výročia samostatného študijného oboru bulharistiky
Pozvánka na prednášku doc. PhDr. Václava Štepánka, Ph.D

Katedra slovanských filológií Vás srdečne pozýva na slávnostné stretnutie pri príležitosti
90. výročia lektorátu bulharského jazyka a 50. výročia samostatného študijného odboru bulharistiky,
v rámci ktorého odznie prednáška
doc. PhDr. Václava Štěpánka, Ph.D,
z Ústavu slavistiky Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne
Moslimská otázka v Bulharsku v kontexte balkánskych dejín
Podujatie sa uskutoční 10. 5. 2017 o 13.00 hod. v miestnosti G 236 na FiF UK, Gondova 2.
Prednášky mim. prof. dr. Mojce Smolej
Katedra slovanských filológií FiF UK
a
Lektorát slovinského jazyka
Vás srdečne pozývajú na prednášky
mim. prof. dr. Mojce Smolej
z Filozofickej fakulty Univerzity v Ľubľane, ktoré sa uskutočnia:
v pondelok, 25. 4. 2016 (9.05 – 10.35, G 208)
Častice v slovinskom spisovnom jazyku
v pondelok, 25. 4. 2016 (10.50 – 12.20, G 208)
Častice v slovinskom spisovnom jazyku
v stredu, 27. 4. 2016 (10.50 – 12.20, G 212)
Štylistika v dielach slovinského spisovateľa a dramatika Ivana Cankara
v stredu, 27. 4. 2016 (o 13.00, Veľvyslanectvo Slovinskej republiky, Ventúrska 5, Bratislava)
Prezentácia výstavy
Bozk (s) jazykom (gramatiky a slovníky slovinského jazyka od počiatkov do súčasnosti)
Prednášky doc. dr. Nataše Logar
Katedra slovanských filológií FiF UK
a
Lektorát slovinského jazyka
Vás srdečne pozývajú na prednášky
doc. dr. Nataše Logar
z Fakulty spoločenských vied Univerzity v Ľubľane, ktoré sa uskutočnia:
v stredu, 13. 4. 2016 (10.50 – 12.20, G 212)
Jazyková vybavenosť: slovinčina v digitálnej dobe
v stredu, 13. 4. 2016 (12.35 – 14.05, G 212)
Jazyková vybavenosť slovinčiny: jazykové zdroje pre všeobecných používateľov
v pondelok, 18. 4. 2016 (9.05 – 10.35, G 208)
Jazyková vybavenosť slovinčiny: jazykové zdroje pre všeobecných používateľov
Prednášky budú v slovinskom jazyku.
Prednášky riadneho profesora dr. Toneho Smoleja
Katedra slovanských filológií FiF UK
a
Lektorát slovinského jazyka
Vás srdečne pozývajú na prednášky
riadneho profesora dr. Toneho Smoleja
z Filozofickej fakulty Univerzity v Ľubľane, ktoré sa uskutočnia v:
utorok, 5. 4. 2016 (10.50 – 12.20, G212)
História slovinského komiksu
stredu, 6. 4. 2016 (17.40 – 19.55, G 207)
Úvod do problematiky, slovinský dramatik Anton Tomaž Linhart (1756 - 1795) v európskom kontexte
utorok, 12. 4. 2016 (10.50 – 12.20, G 212)
Slovinský šansón
stredu, 13. 4. 2016 (17.40 – 19.55, G 207)
Poézia slovinského romantického básnika Franceho Prešerna v európskom kontexte
utorok, 19. 4. 2016 (10.50 – 12.20, G 212)
Slovinská paródia
stredu, 20. 4. 2016 (17.40 – 19.55, G 207)
Prešernov epos Krst pri Savici (1835) v európskom kontexte, dielo Janeza Ciglera Šťastie v nešťastí (Sreča v nesreči, 1836)
utorok, 26. 4. 2016 (10.50 – 12.20, G 212)
Slovinský spisovateľ Žarko Petan (1929 – 2014) a jeho aforizmy
stredu, 27. 4. 2016 (17.40 – 19.55, G 207)
Slovinský spisovateľ Josip Jurčič (1844 – 1881) a jeho dielo v európskom kontexte
Prednášky budú v slovinskom jazyku.
Cyklus podujatí slovinistiky
Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
Katedra slovanských filológií – Lektorát slovinského jazyka a kultúry
Veľvyslanectvo Slovinskej republiky v Bratislave
a
slovinské vydavateľstvo Pivec
pozyvajú na cyklus podujatí, ktore sa uskutočnia
v stredu 4. novembra 2015
na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, Gondova ulica č. 2:
10.50 – 12.20 (miestnosť G 212)
red. prof. dr. Miran Štuhec: Slovinská krátka próza po roku 1980
(prednáška v slovinskom jazyku)
13.00 – 14.00 (miestnosť G 212)
mag. Zoran Pevec: Urbánna poézia v Slovinsku v posledných desaťročiach
(prednáška v slovinskom jazyku)
16.00 – 18.00 (miestnosť G 236)
Literárno-hudobné vystúpenie
Literatúra: Andrej Brvar, Petra Kolmančič, Danica Križanič Müller, Zoran Pevec
Hudba: Tadej Vesenjak
Prednášky mimoriadneho profesora dr. Hotimira Tivadara
Katedra slovanských filológií FiF UK
Lektorát slovinského jazyka
Vás srdečne pozývajú na prednášky mimoriadneho profesora dr. Hotimira Tivadara, ktoré sa uskutočnia v:
pondelok, 23. 2. 2015 o 9.05 – 10.35 G 212
pondelok, 23. 2. 2015 o 10.50 – 12.20 G 212
utorok, 24. 2. 2015 o 12.35 – 14.05 N 315
Dr. Hotimir Tivadar sa zaoberá všeobecnými otázkami hovoreného jazyka a reči. Pri svojej pedagogickej práci na Filozofickej fakulte v Ľubľane sa venuje aj problematike syntaxe, morfológie a normatívnosti slovinského jazyka. Intenzívnu pozornosť venuje najmä mediálnemu diskurzu, úlohe médií a analýze vystúpení hlásateľov RTV Slovenija. Posledných päť rokov sám aktívne spolupracuje na vzdelávaní a príprave hlásateľov verejnoprávnej televízie a rozhlasu. Je autorom viacerých vedeckých a odborných článkov doma i vo svete. Spolupracuje najmä s fonetikmi a jazykovedcami v slovanskom svete (napr. Praha, Toruň, Záhreb).
Foneticko-fonologické osobitosti slovinského spisovného jazyka v porovnaní so slovenským jazykom.
Osobitosti slovinských foném (segmentálna úroveň)
Osobitosti slovinského prízvuku (suprasegmentálna úroveň)
1. blok (základy a nadstavba): Prehľad slovinských foneticko-fonologických zákonitostí a ich porovnanie s inými jazykmi, najmä so slovenčinou. Prednášajúci predstaví celý slovinský hláskoslovný systém v porovnaní so slovenčinou ako príbuzným, no napriek tomu odlišným slovanským jazykom, uskutoční sa i (rečová) analýza rôznych foriem prejavu (od jazyka médií po parlamentárne prejavy), pozornosť bude venovaná i artikulácii a interpretácii rôznych druhov textov, zmysluplnému zdôrazňovaniu a primeranému intonačnému priebehu v texte a jeho jednotlivých častiach, príprave vlastného hovoreného textu, zhodnoteniu a zhrnutiu prečítaných textov.
Spisovný jazyk vo verejnom prejave
2. blok: Druhý blok prednášok bude zahŕňať problematiku spisovného jazyka v Slovinsku a kontrastívnu analýzu s česko-slovenským priestorom tak z historického, ako i zo súčasného hľadiska. V tomto bloku bude pozornosť venovaná ortograficko-ortoepickej problematike vzhľadom na aktuálne hovorené a písané texty.