V budove fakulty sa odstraňujú nánosy socializmu, pripravuje sa na svoju storočnicu

„Budova na Gondovej je národnou kultúrnou pamiatkou, bola postavená pred vyše sto rokmi pre veliteľstvo rakúsko-uhorskej armády v neskorosecesnom štýle, objavujú sa na nej už aj prvky art deca. Cieľom renovácií je vrátiť jej – aspoň tam, kde sa to dá -  pôvodný charakter,“ hovorí tajomník fakulty Radoslav Števčík.

Pri stavbe v roku 1913 boli použité kvalitné materiály – na chodbách bolo hrubé liate terazzo, drevené kazetové dvere a okná mali mosadzné kľučky. Od päťdesiatych rokov, odkedy v budove sídli Filozofická fakulta UK, boli však mnohé tieto pôvodné prvky skryté pod rôznymi materiálmi, „módnymi“ v časoch socializmu. A to dokonca pod niekoľkými vrstvami. „Pri renovácii dverí na dekanáte sme objavili tri vrstvy koženky a starého molitanu, ktorý bol už úplne spráchnivený. Po odstránení sa objavili krásne kazetové drevené dvere so sklenenou výplňou. Pri renovácii dnešnej rozmnožovne a podateľne na prízemí sme zase pod dvomi vrstvami laminátovej podlahy objavili pôvodné parkety z dubového dreva. Bolo to takmer ako archeologický výskum. Po prebrúsení a nalakovaní vyzerajú pôvodné parkety ako nové a môžu  slúžiť ďalších niekoľko desiatok rokov,“ hovorí R. Števčík.

Na dekanáte boli zrenovované všetky dvere, vrátili sa tam mosadzné kľučky, ktoré pochádzajú pravdepodobne z prvej republiky a zostali zachované na niektorých dverách v budove. Postupne sa renovujú aj ďalšie dvere na kanceláriách, zjednocujú sa mosadzné kľučky v štýle Alt Wien, ktoré tu podľa dochovaných nálezov pôvodne boli za monarchie. Rovnako sa nahrádzajú bakelitové a hliníkové kľučky na oknách novými mosadznými v rovnakom štýle.

Najrozsiahlejšou renováciou je obnova pôvodného terazza na hlavných chodbách. Odstránené boli tri vrstvy linolea v priestoroch dekanátu a na chodbe na druhom poschodí, terrazzo tu bolo vyčistené od nánosov lepidla, prebrúsené a nainpregnované.  V časti chodby na druhom poschodí sa pod linoleom skrývala betónová podlaha, ktorú by na budúci rok malo nahradiť nové liate terrazzo.

V roku 2020 sú tiež v pláne rekonštrukcie viacerých toaliet a renovácia okien. Opravy zatiaľ financuje fakulta z vlastných zdrojov, plánuje však v budúcnosti získať aj ďalšie zdroje z grantových výziev. Všetky opravy a renovačné práce na Gondovej ulici 2 smerujú k 100. výročiu vzniku fakulty, ktoré si pripomenieme v roku 2021.

Barbora Tancerová