Filozofická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Vyhrali aj študenti

Do druhého ročníka súťaže Slovak Press Photo sa tento rok zapojilo až 139 fotografov s takmer osemsto prácami.

Je dobrá fotografia v printových médiach minulosť? Alebo, odkedy svet pozná digitál, je akákoľvek dobrá fotografia len spomienkou na časy dávno minulé? Klasici vravia, že dobré je len to, čo sa zrodilo na negatíve, ale súťaž Slovak Press Photo dáva aj inú odpoveď. Ceny vyhlasovali 23. októbra 2013 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave vyše dvoch hodín, takže oceňovať bolo čo!

Hlavnú cenu Grand Prix získal fotograf Milan Illík za snímku zo série Crew Teens. Zvečnil žiakov gymnázia, a v príhovore sa im za ich ochotu poďakoval. Bolo za čo, pretože s touto sériou fotografií získal tiež prvú cenu v kategórii „séria“.

Cenu za celoživotný prínos slovenskej fotožurnalistike dostal niekedajší fotograf TASR Drahotín Šulla.

Grant Bratislavy a ročné štipendium dvetisíc eur si odniesla Martina Šimkovičová, študentka viedenskej Akademie der Bildenden Künste za projekt o Bratislave. Pokiaľ ide o kategóriu Aktualita, zvíťazil Michal Svítok, v kategórii Reportáž porota neudelila prvú cenu ani za jednotlivú fotografiu ani za sériu, konštatovala, že úroveň fotografií bola slabšia. Zato kategória Portrét mala veľmi kvalitné zastúpenie a za jednotlivú fotografiu v nej zvíťazil Tomáš Halász a za portrétnu sériu Maňo Štrauch. Porota rozhodovala aj o ďalších cenách, a to Každodenný život, Reportáž, Životné prostredie, Šport, Svet umenia a šoubiznisu.

Samostatnou kategóriou boli Mladí fotografi do 25 rokov a študenti fakúlt žurnalistiky. Porota sa síce rozhodla, že prvé, druhé ani tretie miesto za samostatnú fotografiu neudelí, ale za sériu fotografií rozdala všetky ceny. Prvú získal Borislav Bunčák, študent z Viedne, za snímky Rodina v sociálnej ubytovni Modrý dom, druhú Tomáš Manina, študent Vysokej školy výtvarných umení za sériu Premeny hlavného mesta. Tretiu cenu si odniesol Peter Kováč, študent 3. ročníka na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského za sériu fotografií Biela Sobota. Nuž a čestné uznanie získala študentka z Topoľčian Terézia Kopecká za snímky pod názvom Poľovník je milovník.

Na slávnostnom vyhlasovaní výsledkov víťazných fotografií Slovak Press Photo si prítomní minútou ticha uctili tiež pamiatku nedávno zosnulého Tibora Huszára, ktorý bol predsedom poroty.

Tak, ako víťazné fotografie vlaňajšieho ročníka súťaže Slovak Press Photo putujú po výstavách po celom svete, tak sa na svoju cestu k divákom čoskoro vydajú aj tie tohtoročné. Ako skonštatovala Jana Garvoldtová, riaditeľka súťaže, radostnou správou je, že o tento ročník bol väčší záujem než o prvý, vlaňajší, a zúčastnilo sa ho viac autorov s väčším počtom fotografií. Dúfajme teda, že o našich fotografoch a ich dielach ešte počuť budeme.

Peter Kubínyi