Filozofická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Toto je vaša šanca...

Zajac krížený so sliepkou, pes ktorý kváka ako kačka či lev evokujúci motorku. Predmety skutočne netypické, netypické rovnako ako hodina moderovania na Katedre žurnalistiky FIF UK.

Seminár s názvom moderovanie mal dňa 8. novembra naozaj výnimočnú príchuť. Pozvanie Jaroslava Bučeka, známeho aj z televíznej obrazovky, prijala postava, ktorej meno je rovnako späté s prácou v médiách. Katedru žurnalistiky navštívil vedúci muž Lampárne Patrik Herman. Príchod spomínanej osobnosti vychádza z iniciatívy doktora Bučeka a jej cieľom je prostredníctvom Patrika odovzdať študentom nové poznatky, rady a skúsenosti súvisiace s prácou v médiách. Návšteva sa však neobmedzila len do roviny teórie. Práve naopak. Podstatou Patrikovho príchodu bola prax. Duo najschopnejších študentov totiž dostane jedinečnú príležitosť nahliadnuť do sveta televíznej produkcie a stane sa súčasťou tímu Lampárne.

„Toto je vaša šanca, je len na vás ako sa jej chopíte,“ uviedol krátko po svojom príchode vzácny hosť. A nemýlil sa. Šancu dostal každý a to kto bude napokon úspešný mala naznačiť krátka úloha. Študenti dostali päť slov vystrihnutých z aktuálneho politického diania, pričom potenciálni redaktori mali z uvedených termínov napísať agentúrnu správu. V teste všeobecného prehľadu obstáli študenti s úspechom a za obsahovú stránku dostali od Patrika Hermana slová uznania.

Následne nechýbala ani veselá odmena. Tá sa skrývala v kartónovej škatuli a obsahovala rôzne nepodarky kandidujúce na víťazstvo v populárnej rubrike „Lebo medveď.“ Okrem v úvode spomenutých mutácií rozveselili aj cúvajúce hodiny či Kámasútra pre najmenších. Anomálie svojou jedinečnou nedokonalosťou rozosmiali skutočne každého a umocnili pozitívnu atmosféru, počas návštevy Patrika Hermana.

Týmto okamih bol však len mostom do druhej, omnoho vážnejšej časti Patrikovej návštevy, ktorá príde na rad už o týždeň. Záujemcov o pozíciu v tíme Lampárne v nej čakajú ďalšie praktické úlohy, ktoré určia dvojicu pre prax. Otázka kto to napokon bude zostáva nateraz otvorená.

Peter Kováč (2boZU)