Filozofická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Tom Nicholson diskutoval o investigatívnej žurnalisitike

V rámci predmetu Investigatívna žurnalistika študenti prvého a druhého ročníka magisterského štúdia na Katedre žurnalistiky FiF UK v Bratislave besedovali s investigatívnym novinárom Tomom Nicholsonom. Kanaďanom, ktorý sa narodil v Suffolku, Anglicko, vyštudoval históriu na Torontskej univerzite v Kanade a v médiách pôsobí od roku 1993. Spočiatku pracoval ako redaktor The National Post v Toronte, šéf spravodajstva vo Whing-Standard v Knigstone, prispieval do Financial Times. Na Slovensku pôsobil ako  šéfredaktor a vydavateľ týždenníka vychádzajúceho v anglickom jazyku The Slovak Spectator, redaktor a vedúci investigatívneho oddelenia denníka SME a napokon ako redaktor týždenníka Trend. Mediálne známym sa stal odhalením korupčnej kauzy Gorila.

Jeho stretnutie so študentmi prebiehalo v priateľskej a uvoľnenej atmosfére a vyústilo do zaujímavej diskusie. Študenti mali možnosť oboznámiť sa s náročnou novinárskou investigatívnou prácou. Zaujímali sa o zdroje informácií, ich overovanie, budovanie siete informátorov, ale aj o to, ako sa novinár vyrovnáva s ohlasom na výsledky jeho investigatívnej práce. Ako jeho život a prácu ovplyvňuje fakt, že čelí viacerým žalobám.   

Tom Nicholson svoje znalosti a skúsenosti odovzdáva mnohým vysokoškolským študentom, v súčasnosti sa začala séria jeho prednášok i pre stredné školy. Chce na nich hovoriť o korupcii a o vlastenectve. Na svojej budúcej webovej stránke Pod povrchom sa hodlá venovať záujemcom o investigatívnu reportáž. Desiatka študentov žurnalistiky prejavila záujem o túto spoluprácu. Možno práve táto beseda s Tomom Nicholsonom privedie mladých žurnalistov k tvorbe kvalitnej investigatívnej reportáže. 

Mária Follrichová