Filozofická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Študenti žurnalistiky UK navštívili redakcie amerických novín

Budúcim novinárom radili v boji s falošnými správami svetoví odborníci

Študenti bratislavskej katedry žurnalistiky navštívili Spojené štáty americké v rámci projektu Mladí ľudia vo svete alternatívnych faktov. V USA viedli rozhovory s investigatívnymi novinármi a zisťovali, ako sa dá proti falošným správam, dezinformáciám a propagande bojovať.

Myšlienka zápasiť s klamlivými informáciami vznikla už začiatkom tohto roka, keď navštívila Katedru žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského nositeľka Pulitzerovej ceny Deborah Nelson. Spolu s profesorkou Sandy Banisky a desiatkou študentov realizovali v Bratislave projekt, na ktorom participovali aj slovenskí študenti žurnalistiky. Americko-slovenské tímy zisťovali stav verejnej mienky v súvislosti s hoaxami, falošnými správami a zdrojmi informácií medzi mladými ľuďmi. Americké odborníčky ponúkli slovenským študentom možnosť v projekte pokračovať a navštíviť americkú univerzitu. S grantovou podporou Veľvyslanectva USA na Slovensku a dekanátu Filozofickej fakulty UK získal výskum budúcich novinárov nové kontúry. Súčasťou projektu ôsmich študentov je aj spolupráca s periodikom The Slovak Spectator a semestrálna stáž v denníku SME, kde pre rubriku Lovíme hoaxy odhaľujú falošné správy kolujúce internetom a sociálnymi sieťami.

Rozhovory so svetovými odborníkmi

Bojovníci s dezinformáciami sa v rámci zahraničného výskumu zamerali najmä na politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa, skúmali jeho vzťah s médiami a analyzovali vplyv jeho výrokov v spoločnosti. Obraz Georga Sorosa v USA aj význam mediálnej výchovy, takisto boli súčasťou ich skúmania. Mladí žurnalisti si po rady išli k svetovým odborníkom. Na otázky im odpovedali reportéri z New York Times a Baltimore Sun a navštívili tiež výskumníkov v inštitúcii Freedom house v New Yorku. Na Marylandskej univerzite sa s nimi hodiny rozprávali odborníci na ruskú propagandu, investigatívni novinári alebo bývalí zamestnanci redakcie Washington Post či Radio Free Europe.

Vyučovanie na americkej univerzite
Okrem stretnutí s novinármi, študenti absolvovali aj vyučovanie na Fakulte žurnalistiky Philipa Merrilla a stretli sa aj s ocenenou novinárkou Deborah Nelson a jej investigatívnym tímom. Súčasťou návštevy bola aj prehliadla Kapitolu Spojených štátov a možnosť zúčastniť sa rokovania Kongresu, ktorý po novembrových voľbách zasadal prvýkrát. Študenti navštívili aj Newseum vo Washingtone, ktoré upriamuje pozornosť na médiá, poskytuje historický obraz o prelomových momentoch počas bojov o slobodu tlače či prejavu, poukazuje na zmenu v šírení informácií po nástupe sociálnych sietí, ale aj začiatok šírenia falošných správ v USA po nástupe Donalda Trumpa. V múzeu sa nachádza časť berlínskeho múru, fotografie ocenené Pulitzerovou cenou, sekcia venovaná útoku z 11. septembra 2001, ale aj pamätná stena s novinármi, ktorí pre svoje povolanie prišli o život. 

Diskusie na stredných školách
Jedna z účastníčok projektu, Kristína Garaiová, by skvelú skúsenosť, ktorú vďaka projektu získala, dopriala každému: „Okrem toho, že sme mali možnosť rozprávať sa s novinármi z prestížnych periodík, zažili sme aj americkú univerzitu. Tá ma inšpirovala napríklad k tomu, aby som sa na prednáškach viac pýtala a častejšie sa zapájala do diskusií.“ Jedinečná možnosť a úspešný projekt, ktorí študentom dovolil vycestovať do USA a stretnúť sa s americkými novinármi je veľkou príležitosťou poukázať novým spôsobom na šírenie falošných správ a hoaxov, ktoré našu spoločnosť ovplyvňujú. Projekt študentov žurnalistiky bude po publikovaní záverečných novinárskych prejavov, rozhovorov a videomateriálu, pokračovať na stredných školách, kde budú diskutovať o hrozbách falošných správ, ale aj o tom, ako sa pred nimi chrániť.

Monika Bartošová