Filozofická fakultaUniverzita Komenského v Bratislave

Študenti s ministrom Pompeom

Slovensko navštívil minister zahraničných vecí USA, Michael R. Pompeo. Stretol sa s premiérom, prezidentom aj ministrom zahraničia, ale diskutoval aj so študentmi na tému demokracie, slobody a víťazstva nad komunizmom.

V historickej budove NR SR v Bratislave sa po oficiálnych stretnutiach a rokovaniach amerického ministra so slovenskými štátnymi predstaviteľmi, konala diskusia s názvom Odkaz roku 1989: Odvaha byť slobodní. Veľvyslanectvo USA podporilo formou grantu projekt študentov žurnalistiky, ktorý sa týka šírenia falošných správ a propagandy. Tie sú hrozbou aj pre kvalitnú a tradičnú žurnalistiku. Spolupráca s ambasádou zároveň študentom priniesla možnosť stretnúť sa s Mikeom Pompeom osobne a diskutovať  na témy slobody a demokracie.

Sto rokov priateľstva

Americký minister v úvode diskusie v krátkosti pripomenul dlhoročný vzťah a spoluprácu medzi oboma krajinami, ktorá sa prvotne začala budovať podpisom Pittsburskej dohody a vznikom prvej Československej republiky. Pompeo vyzdvihol odvahu Slovákov, ktorí odišli do Spojených štátov v časoch neslobody, sprevádzaní streľbou a tyraniou. Vyjadril podporu našej krajine v ďalšom budovaní demokratickej spoločnosti a slobody, ktorá nebola vždy samozrejmosťou.

Hrozba pre slobodu a demokraciu

Študenti z rôznych univerzít a organizácií zaoberajúcich sa medzinárodnou politikou kládli otázky týkajúce sa transatlantickej aliancie alebo ako sa vysporiadať s populizmom a propagandou, ktoré sú hrozbou pre slobodu a demokraciu podkopávajú. „Chceli by sme, aby sa všetci k sebe správali so zreteľom na ľudskú dôstojnosť, aby ste aj vy mali schopnosť brániť si hodnoty, ktoré ste si vybojovali, a aby sa udržiavala aj myšlienka slobody tlače,“ povedal Pompeo a dodal, že najväčšia hrozba je zabudnúť, akú má sloboda hodnotu. Medzi tými, ktorí mali možnosť položiť otázku jednému z najmocnejších amerických politikov, bola aj študentka katedry žurnalistiky, Marcela Rebrová. Zaujímalo ju, akú úlohu zohrávajú v zahraničnej politike malé štáty, akým je aj Slovensko. Mike Pompeo povedal, že každý názor a úsilie sú na medzinárodnej politickej scéne dôležité a nezáleží na tom, koľko obyvateľov krajina má.

Monika Bartošová